پرش به محتوا

چرا اسرائیل از تروریسم اسلامی حمایت میکند و به سوریه و لبنان حمله میکند؟

اگر بدنبال پاسخ به این سوالها هستید که چرا رژیم صهیونیستی اسرائیل از داعش و القاعده حمایت میکند و به کشور مستقل سوریه تجاوز کردهآنرا بمباران میکند و یا چرا همه جا بدنبال نابودی حزب الله لبنان است باید به سراغ ریشه رفت، نام این ریشه ها در اینجا نفت و گاز است، ثروتي كه در واقع به آوارگان فلسطيني تعلق دارد (مترجم)

leviathanfeld

Noble Energy Inc. منبع نقشه

اعلام جنگ به لبنان

منبع روسیه امروز

مترجم میم. الف

اسرائیل قصد دارد که در زمینه انرژی نه تنها بی نیاز شود بلکه به یک کشور صادر کننده انرژی هم تبدیل شودمنطقه لوانتین» در نزدیکی ساحل اسرائیل میتواند به این اهداف کمک کند.لبنان اما اسرائیل را متهم به دست اندازی به مرزهای دریائی خود میکند و حتی رفتار این کشو را با اعلام جنگ رسمی برابر میداند.

در تاریخ اسرائیل و همسایه اش درگیری و اختلافات کم نبوده است، ولی دشمنی و عداوت بر سر تعیین مرز آبی بر این اختلافات شدیدا افزوده است.

هردو طرف قصد دارند امکان دسترسی بر منابع گاز و نفت موجود در غرب مدیترانه راداشته باشند. مجلس اسرائیل کنست طرح لایحه ای را در دست بررسی دارد که به دولت اسرائیل آزادی عمل زیادی را خواهد داد تا در مناطق و سواحلی که احتمال پیدا شدن نفت و گاز میرود وارد عمل شود و هر کاری را لازم تشخیص دهد انجام دهد.

اختلاف بر سر منطقه ای به مساحت ۸۵۰ کیلومتر مربع بین اسرائیل و قبرس است، برای نبیه بری رئیس مجلس لبنان این تحرکات اسرائیل، استقلال لبنان را تهدید میکند ودر همین رابطه عملا از «اعلام جنگ» اسرائیل به این کشور سخن به میان میاورد.

دولت لبنان اما نظر خود را دارد و مناطق مورد اختلاف را بخشی از مرزهای آبی کشورش ارزیابی میکند، دولت لبنان اما در وضعیت فعلی معتقد است هیچ یک از طرفین در مناطق مورد مناقشه  نباید دست به استخراج و حفاری بزنند.  اسرائیل با فراخواندن سازمان ملل، از این ارگان تقاضا کرده است لبنان را مجبور به رعایت قوانین بین المللی کند. اسرائیل بعکس رویای بی نیازی از واردات انرژی را می بیند و از آنهم فراتر رفته قصد صدور نفت و گاز غرب مدیترانه را به اردن و مصر را دارد.از سال ۲۰۱۸ قرار است در «منطقه لوانتین»  فعالیت برای استخراج گاز و نفت آغاز شود، این منطقه گازی در سال ۲۰۱۰ کشف شد و بزرگترین منطقه گازی است که در بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ کشف شده است.

اما این عملیات هم بدون دخالت ارتش دولت یهود غیر قابل اجراست، برجهای حفاری را خطرات جدی میتواند تهدید کند و حفاظت از آنها حمایت نظامی گسترده ای را می طلبد.

اسرائیل نگران ضربات نظامی حزب الله لبنان به این برجهای حفاریست.مرکز«منطقه لوانتین» تنها ۱۳۵ کیلومتر از ساحل بندر اسرائیلی حیفا فاصله دارد، با وجود خطر حملات نظامی و تروریستی و احتمال درگیری با لبنان واختلافات جدی بر سر اینکه منابع انرژی متعلق به کیست،  اسرائیل مصمم است به فعالیتهای خود برای استخراج منابع  مورد اختلاف و مناقشه ادامه دهد و حتی اینکار را مفید هم میداند.آنها چنین استدلال میکنندکه با این کار صلح را تقویت میکنند.استخراج منابع انرژی که یونان، ترکیه و قبرس هم در آن سهیم هستند میتواند به رفاه مردم این  کشورها و از آنجا به ثبات و آرامش منطقه کمک کند.

دولت اسرائیل تاکنون یک میلیارد دلار برای تحقیق و برنامه ریزی استخراج منابع انرژی در ساحل اسرائیل و لبنان سرمایه گذاری کرده است.سال ۲۰۱۹ قرار است گاز این منطقه وارد بازار شود.

58dbaacac461886a508b45fd

Quelle: Reuters © Amir Cohen

منابع هنوز استخراج و ارزیابی نشده حتی صاحب هم پیدا کرده اند، ۳۹،۷ درصد آنها به شرکت آمریکائی «نوبل انرژی» از تگزاس تعلق گرفته است، شرکتهای اسرائیلی« دلک دریلینگ» و «آونر اویل اکسپولاسیون» هر یک ۲۲،۷ درصد منابع را بین خود تقسیم کرده اند، «اسرائیل راتیو اویل» ۱۵ درصد را بلعیده  و درازای این دست و دلبازی های دولت نتانیاهو قرار است این شرکتها ۳،۷۵ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کنند.

به همین دلیل «یوآو گالانت» وزیر خانه سازی اسرائیل اخیرا اعلام کرد اگر حزب الله لبنان باعث درگیری جدید در منطقه شود این کشور (لبنان) را با بمباران و جنگ به ۱۰۰ سال قبل باز میگردانیم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: