پرش به محتوا

ترامپ ،آقای جنگ

trump2017vf111

آندره شر

نسرین معروفی

 

حد اقل 30 تن کشته، در میان آنها حد اقل 15 نفر ملکی، 7 تن کودک به سن وسال 3 تا 13 ساله: این است جمع بندی اولین اقدام فرماندهی جدید ایالات متحده، که در آخر هفته در یمن  به اجراء درآمد، ظاهراً این اقدام دولت جدید امریکا به خاطر دسترسی به کمپیوتر القاعده بود. در میان کشته شدگان،  کودک هشت ساله ای بود که گلوی آن توسط گلوله مورد اصابت قرار گرفته و به تدریج در اثر خونریزی، جان خود را از دست دادتهاجمی که توسط حملات طیارۀ بدون سرنشین شروع شد باعث تخریب تعداد زیادی از خانه ها از جمله یک مکتب، یک درمانگاه و یک مسجد، شده است. حملات طیارات بدون سرنشین همیشه تعداد زیادی از افراد ملکی را به قتل می رساند، این که اوباما تعداد طیارات تهاجمی بدون سرنشین را از 57 عدد، که قبل از وی «جورج دبلیو بوش«اجازۀ ازدیاد آن را داده بود، به تعداد 563 عدد افزایش داده است، که بخشی از تهوع آورترین اعمال زمان مأموریت وی است که می خواهند آن را ناچیز جلوه دهند.

متخصصان غیر وابسته تعداد کشته شدگان افراد ملکی در این حملات را تا به 800 تن تخمین می کنند. سخنگوی دولت بعد از حملۀ کشنده در یمن واضح بیان کرد، که دونالد ترمپ اعمال اوباما را  بدون تغییر ادامه خواهد داد.

بنابراین جنگهای ایالات متحدۀ امریکا زیر حاکمیت ترمپ به مانند گذشته ها ادامه خواهد یافت، به علاوه می توان استنباط نمود که این جنگها حتا بیشترهم افزایش خواهد یافت. لذا یک فقرۀ تصادفی نیست، که رئیس جمهور جدید ایالات متحده به طور واضح ازیاد بوجۀ نظامی را اعلام کرده است. اما توقف: مگر ترمپ هم اعلام نکرده بود که وی در هماهنگی با روسیه در بارۀ جنگ علیه امارت اسلامی داعش (IS ) و القاعده ( Al-Qaida ) در سوریه اقدام می کند تا جهادگران را بالاخره شکست بدهند؟ وی این را گفته بود، مگر به جای آن بلافاصله نیرو های دموکرات سوریه   (SDF)  اتحاد کردی (YPG) و سایر شورشگران ضد اسد را با وسایل نقلیۀ ضد گلوله مجهز ساخت. درغیر آن چه کسی همه وسایل زرهپوش را به دست می آورد و به کدام هدف بعد از  پیروزی امیدوارکننده بر امارت اسلامی «داعش» از آنها استفاده خواهند شد، دیده خواهد شد.

از آن گذشته  موضوع چین نیز در بین است. بیانیۀ وزیر خارجه امریکا «رکس تیلرسون«Rex Tillerson  ه می خواهد مانع استفادۀ جمهوری خلق چین از جزایر بحیره جنوب شود، و بیجنیگ آن مناطق را بخشی از قلمرو خود می داند، تهدیدی است مسقیم به جنگ. وزیر دفاع امریکا  «جیمز متیس  James Mattis «روز چهار شنبه به طرف جاپان و کوریای جنوبی حرکت کرد، تا در آنجا در بارۀ برقراری راکتهای سیستم دفاعی ایالات متحده بحث و مذاکره نماید. «شتفن بننن» Stephen   Bannon    یکی از پرنفوذ ترین افراد افراطی راست عقب صحنه و نزدیکترین شخص مورد اعتماد ترمپ که در این میان به حیث چهرۀ مرکزی در شورای امنیت ملی ارتقا نموده است، یک زمانی اعتقاد خود را که جنگ میان ایالات متحده و چین  صورت خواهد گرفت و آنهم در عرض 10 سال، فاش نموده بود. چند روز بعد از موفقیت انتخاباتی ترمپ، زمزمه هائی به وسیلۀ نخبگان فکری امریکا در زیر سقف های بسته، پیچید که در درگیری نظامی احتمالی آینده بین امریکا و چین، می باید تلاش نمود تا روسیه را به جای دشمن در کنار امریکا آورداحتمالاً ستراتیژی ترامپ بیشتر از آنچه به نظر می رسد، مناسب است

تلاکسکالا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: