در قلمرو شايعات

Netajaho0

نوشته كنوت ملنتين، منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه و تلخيص ميم. الف

اهداف ناروشن سیاسی و نظامی اسرائیل از حملات نظامی به سوریه

از پنجشنبه گذشته قطعي است كه “داويد فريدمن” سفير بعدي آمريكا در اسرائيل خواهد شد(امروز ٣٠ مارس رسما وي در اينن سمت تائيد شد) سناي آمريكا كه ميبايست پست وي را تصويب كند تنهابا ٥٢ راي موافق در مقابل ٤٦ مخالف وي را تائيد كرد، نتيجه اي نه چندان درخشان.

 تا آنجا كه گذشته نشان ميدهددر اين پست هيچ ديپلماتي كه اين توانائي را نداشته كه منافع آمريكا و اسرائيل را يكجا مخلوط كند دوام نياورده است، اما فريدمن حتي براي طيف صهيونيست چنان راست ميزند كه بعيد است توانائي كارگرداني و مهندسي دولت اسرائيل را داشته باشد، اينكه آيا براي اين هدف به اندازه كافي از تابعيت اسرائيلي برخوردار است همانقدر ناروشن است كه سن و سالش ، اما يك چيز روشن است كه او در كنار ديوار ندبه جشن گرفته و بيش از صد بار در اسرائيل اقامت داشته است ، او حتي صاحب منزلي در اورشليم نيز ميباشد.

فريدمن و ترامپ از حداقل سالهاي ١٩٩٠ دوست و آشنا ميباشند، فريدمن كه تخصص دروكالت در امور مالي واقتصادي و ورشكستگي شركتها است بارهابه رئيس جمهور فعلي آمريكا را در امور مالي و سرمايه گذاري راهنمائي كرده و با مشاور حقوقي وي بوده است.او از مدافعان و حاميان شهرك سازي هاي يهودي در فلسطين بوه حتي در مناطقي كه خانه سازي در آنجا بسيار مشگل آفرين ميباشد. واكنش تشكلهاي يهودي بهانتخاب فريدمن از سوي سنا يكدست نبوده است،تنها تشكلي كه بشكل كامل و صد در صد از سفير جديد حمايت كرد” سازمان صهيونيستي آمريكا” است، اين تشكل را تا آنجا كه به مواضعش به اسرائيل مربوط ميشود ميتوان آنرا راست افراطي ناميد.امستقيما عليه انتخاب فريدمن تنها لابي گران آلترناتيو “جي استريت” و جريانات “رفورميست” فعال بودند.

knutنسخه انگليسي زبان روزنامه اورشليم پست (جروزالم پست) مينويسد، ظاهرا دولت سوريه اسرائيل را تهديد كرده است اگر اين كشور بار ديگر به سوريه تجاوز نظامي كند، پاسخ اين تجاوز را با موشك هاي اسكاد بدهد.

اورشليم پست كه معروف است به محافل نئوکان بسیار نزدیک است، اين اطلاعات تائيد نشده را ظاهرا از روزنامه لبناني الديار دريافت كرده است، بر اساس گزارش اين روزنامه لبنانی سرچشمه اين اطلاعات ( شایعات) هم منبع روسي ناشناسي هستند ظاهرا روسها اين پیام تهديد آمیز دمشق را به مقامات رژیم اسرائيلي رسانده اند، اگر اسرائيل باز هم به حملات خود ادامه داده و مناطق غير نظامي را هدف قرار دهد ، سوريه نيز اهدافي را در اسرائيل با موشك اسكاد مورد حمله قرار خواهد داد، بندر حيفا و پالايشگاههاي پتروشيمي ميتواند از جمله اين اهداف باشند.

براي اين قصه ها و ادعاهاي غير قابل اعتماد، اورشليم پست يك نفر راهم پيدا كرده است؛ فليپ اسميت تحليلگر موسسه تحقيقاتي خاورميانه در واشنگتن (WINEP)، البته فرد مورد نظر هم نمي تواند سند و مدركي براي ادعاهايش ارائه دهد اما سمت و سوي ادعاهاي روزنامه لبناني را تائيد ميكند.

WINEP هم به موسساتي تعلق دارد در پايتخت آمريكا موجودند و در واقع بكار فكر سازيي و لابي گري مشغولند، و خود را زير تيتر »Thinktank« پنهان كرده اند، WINEP هم وظيفه خود را لابيگري براي اسرائيل قرار داده و داراي روابط نزديكي با لابي معروف اسرائیل در آمریکا،  آيپك است كه در حال حاضر كنگره سالانه خود را در آنجا برگزار ميكند وسياستمداران آمريكائي براي شركت در آن سرو دست ميشكنند.

از وقتي كه جنگنده هاي اسرائيلي در نيمه شب ٢٧ مارس اهدافي را در نزديكي مناطق تاريخي شهر پالميرا در سوريه مورد حمله قرار داده اند، بازار شايعات در خاورميانه داغ شده است، سوريه كه معمولا حملات اسرائيل را بي پاسخ ميگذاشت اينبار با موشكهاي زمين به هوا به دفاع از خود وتلافی اين حملات پرداخت.

در دمشق اعلام شد كه يك جنگنده اسرائيلي سقوط كرده و جنگنده ديگري هم مورد اصابت قرارگرفته است.

اسرائيل اما ادعاهای سوریه را تكذيب ميكند: «تمامي جنگنده ها سالم به اسرائيل بازگشته اند. و يك موشك شليك شده از سوريه به كمك سيستم دفاعي اين كشورهم قبل از آنكه بتواند آسيبي به اسرائيل برساند منهدم شده است،»

با تمام اينها این واقعیت غير قابل انكار است كه دولت روسيه سفير اسرائيل در اين كشور “گري كوران” را براي توضيحاتي فراخواند.

اين رسم و قاعده قديمي ديپلماتيك ميتواند معاني متفاوتي داشته باشد. در مواردی اعتراض شديد به سفير فراخوانده شده ابلاغ ميشود، اما در بيشتر موارد از سفير انتظار ميرود توضيحاتي در مورد موارد اختلاف و یا موضوع مورد مناقشه داده و از رولت متبوعش درخواست کند تا تلاشهائي براي ايجاد آرامش وحل مسئله بکند.

در مورد فراخواندن سفير اسرائيل توسط مسكو سناريو هاي مختلفي مطرح ميشود، بدليل عدم موضع گيري روشن روسيه در اين مورد طبعا پي بردن به آنچه در اين ديدار رخ داده مشگل است، بشار الجعفري نماينده دائم سوريه در سازمان ملل ادعا كرد دولت روسيه پيام روشني را به دولت اسرائيل فرستاده و كه عبارت است از اينكه “قواعد بازي در سوريه ديگر تغيير كرده و دوراني كه اسرائيل مي توانست با دست باز وارد آسمان اين كشور شود بسر آمده”.

netanyaho

ادعاي الجعفري از سوي سفير اسرائيل در گفتگو با رسانه هاي روسي مورد تكذيب قرار گرفت، نتانياهو نخست وزير اسرائيل هم در ٢١ مارس ادعاهاي سوريه را تكذيب كرد.اوادعا کرد که شخصا در حضور ولاديمير پوتين تاكيد كرده است كه اسرائيل “عمليات هوائي اش” را در سوريه ادامه خواهد داد نتانیاهو ادعاهایش را در هنگام بازدید از پکن، پیایتخت چین مطرح کرد. آويگدور ليبرمن وزير جنگ اسرائيل اما در ١٩ مارس ادعا كرد كه اگر بار ديگر به سوي جنگنده هاي اين كشور در سوريه شليك شود، تمامي سيستم ضد هوائي سوريه را نابود خواهند كرد.

براساس گزارشهاي مشترك رسانه هاي اسرائيلي اولين بار در سال ٢٠١٣ نيروي هوائي اسرائيل به اهدافي در داخل خاك سوريه حمله كرده است، از اين تاريخ تاكنون ارتش اسرائيل ١٩ مرتبه ديگر به آسمان اسرائيل تجاوز كرده و بيشتر مناطقي را در نزديكي دمشق يا شمال منطقه كالامون مورد حمله قرا داده است.

تابحال سابقه نداشته است كه جنگنده هاي اسرائيلي تا اين اندازه عمیق وارد آسمان سوريه شوند حمله اخير آنها به پالميرا عميقترين نفوذ آنها به آسمان سوريه بوده است.

دولت سوريه بدلايلي كه روشن نيست حاضر نشده است، بعد از هر تجاوز نظامي اسرائيل، طبق روال مرسوم شوراي امنيت سازمان ملل را فرابخواند، رسانه هاي اسرائيل اين حركت سوريه را نشان از اطلاع يا اجازه بي سر وصداي روسيه به اسرائيل براي اين حملات ارزيابي ميكنند.

بهانه غير رسمي اين حملات هوائي ازکه رسما از سوی مقامات اسرائیلی مطرح میشود، نابودي كاروان سلاح هاي ارسالي ايران براي حزب الله لبنان است، بر اساس ادعاهاي اسرائيل سلاحهائي مورد هدف قرار ميگيرند “كه بازي را عوض ميكند”، سلاحهائي كه به حزب الله اين امكان را ميدهند دست بالا را در درگيري ها داشته باشد.

در نهايت هدف ادعائي دولت اسرائيل جلوگيري از نزديك شدن نیروهای حزب الله لبنان و ديگر گروهبندیهای نزديك به ايران به مرزهاي اسرائيل (فلسطین اشغالی) بويژه به منطقه جولان است از ١٩٦٧ در اشغال این کشور قراردارد.