سرتیتر

مرگ كسب و كار ماست

ارسال عظیم اسلحه به سوريه نشان از جدي بودن تصميم امريكا و كشورهاي خليج فارس براي گسترش فوري جنگ در كشور داشت، آنها قصد داشتند با پخش سلاح هائی که در منطقه آشنا و جا افتاده اند، هركسي را كه كمترين آشنائي با حمل و استفاده از سلاح را داردرا به یک فرد مسلح و در واقع تبديل به يك مزدور خود كنند و با اين سياست عملا راه پا گیری و رشد يك جنبش اعتراضی مدنی و غير مسلحانه را كاملا سد كردند.

syria_krieg_021_col

نوشته كلاديا هايدت

ترجمه و تلخيص از الف. ميم

صادرات اسلحه و مهمات به مناطق جنگي بر اساس قوانين آلمان و اروپا و حتي بر اساس قوانين بين المللي (ATT – Arms Trade Treaty) ممنوع است. با وجود اين ممنوعيت هر روز شاهد صدور سلاحهاي آلماني و يا غير آلماني از آلمان و ديگر كشورهاي غربي به اين مناطق از جمله سوريه هستيم.بخصوص در سالهاي ابتدائي جنگ سوريه شاهد ورود بي حد و حصر سلاح هاي جنگي به اين كشور بويژه از انبارهاي ارتشهاي كشورهاي بالكان بوديم(اين سلاح ها از كشورهاي بالكان با پول عربستان، قطر و امارات خريداري شده و با همكاري دولت اردوغان  و اردن بدست تروريستهاي اسلامي در سوريه ميرسد- مترجم).ورود اين سلاحها به جنگ سوريه باعث گسترش عظيم اين جنگ و ويراني هاي آن بود. با وجود اينكه هنوز هم تمامي مكانيسم هاي گسترش جنگ سوريه روشن نشده اما بعضي از آنها در عمل  اثبات رسيده اند نابودی و ويراني هدفمند سوريه توسط ارسال سلاح هاي غربي يكي از اين تاكتيك ها است.

 ارسال اسلحه به مناطق بحراني

اگر آلمان به كشوري اسلحه صادر كند موظف است در قرارداد فروش اسلحه و مهمات  بندي را امضا كند كه به  بند» اين سلاح ها أخرش از كجا سردرخواهند آورد» معروف است. با اينكه دستگاه بوروكراتيک اين كشور ارزش خاصي براي امضا و بايگاني اين بند از قرار داد قائل است اما نه نيروي كافي کاری ونه علاقه وافري به كنترل و بررسي واقعي سرنوشت سلاح هاي فروخته شده از خود نشان ميدهد، نتيجتا تمامي درو دروازها براي » سواستفاده » را باز ميگذارد. ميشود تصور كرد كه بسياري از سلاح هاي فروخته شده به كشورهاي خليج فارس و تركيه بويژه اسلحه هاي قابل حمل در واقع سر از سوريه در آورده اند. در ضمن نبايد اين نكته را از قلم انداخت كه بسياري از سلاح هائي كه از سوي ارتش آلمان و ناتو ظاهرا براي آموزش ارتش عراق و احتمالا كردهای عراقي در نظر گرفته شده بودند در اختيار تروريستهاي داعش قرارگرفته اند.

بر اساس گزارش شبكه تلويزيوني غرب آلمان (١)، سلاح هاي ژ٣ مدل ١٩٨٦ در بازارهاي منطقه به قيمت ١٤٩٠ تا ١٨٠٠ دلار قابل خريداري ميباشند. هفت تير پي ١ ساخت شركت آلماني والتر در بسته بندي اصل خود در ويترين مغازه هاي شهر سليمانيه براي ١٢٠٠ دلار خريد و فروش ميشود. بسياري از اسلحه هاي غربي مستقيما و بدون اينكه راه هاي پيچيده اي را طي كنند از بازارهاي عراق به سوريه وارد شده اند چراكه بسياري از صاحبان آنها براي مبلغ ناچيزي خود را فروخته اند و برايشان مهم نيست به چه كسي اسلحه ميفروشند و برای چه کسی میجنگند هر کس مزد بیشتری بدهد اسلحه برای او هدف گیری میکند(٢)

در مورد خاص سوريه در كنار تمام اين اشكال  «معمول» تزريق سلاح به جنگ فورم ديگري كه قبلا اشاره شد و نقش بسيار مهمي را در مسلح كردن تروريستها و ويراني اين كشور بازي كرد وجود دارد،   تحقيقات „Balkan Investigative Reporting“ اثبات ميكند كه از سال ٢٠١٢ عملا يك «خط  تامين سلاح» ازبالكان با همكاري اعراب متمول خلیح فارس، تركيه و كشورهاي غربي  شکل گرفته است.(٣)

هواپيماهاي باربري زيادي پر از سلاح و مهمات از انبارهاي تسلیحاتی باقي مانده از ارتشهاي يوگسلاوي سابق از همان روز اول «نارضايتي ها»  هر روز مشغول مسلح كردن گروه هاي تروريستي در سوريه بوده اند.(نگاه كنيد به اين مقاله در مجله هفته)

هواپيماها از زاگرب بلند شده در عربستان سعودي بار خود را تحويل ميدادند و پولشان را شیوخ نفتی دريافت ميكردند و هواپيماهاي ديگري از عربستان به مقصد اردن و تركيه بلند شده و سلاح ها و مهمات را آنجا تخليه كرده و از طريق ايندو كشور تروريستها سلاح ها را دريافت ميكردند.

رابط بين كشورهاي بالكان و تامين كنندگان مالي تروريستها بر اساس گزارش نيويورك تايمز دولت اوباما بوده است. در ابتدا سلاح هاي روسي قديمي مانند موشكهاي ضد تانك و ديگر سلاح هاي سالهاي ٨٠ و ٩٠ ميلادي كه بسيار طرفدار داشت ارسال ميشدند، البته ادارات دولتي كرواسي، روماني و بلغارستان مدعي بودند سلاح ها و مهمات به كشورهاي خليج فارس ارسال شده اند كه طبق قانون هيچ محدوديتي براي صدور سلاح بر عليه اين كشورها وجود ندارد.

البته كسي بروي مبارك خودش نمياورد كه صدور اين حجم عظيم اسلحه باقي مانده  از دوران شوروي آنهم به كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس كه معروفند فقط مدرنترين سلاح ها و مهمات را براي ارتش هايشان ابتياع ميكنند چه معني ميدهد؟

تنها يك معامله عادي براي فروش سلاح؟

يك حادثه مركبار باعث رسوائي و افشاي رابطه پنهاني توليد كنندگان اسلحه در بالكان، تامين كنندگان مالي آمريكائي آنان و تروريستهاي سوري شد، يك كارمند شركت آمريكائي «پورپل شوول» در پايگاه نظامي در بلغارستان در حال آموزش نحوه استفاده راكت ضد تانك به تروریستها موشک در دستش منفجر می شود، كه در نتيجه اين انفجار خودش جانش را از دست ميدهد و ٢ آمريكائي و ٢ بلغاري نيز زخمي ميشوند.(٤)

پورپل شوول با دريافت ٢٨ ميليون دلار از «نيروهاي عملياتي ويژه ارتش»  آمريكا  SOCOM وظيفه دارد  تروريستهاي سوري را به موشكهاي ضد تانك مجهز و نحوه استفاده از آنها را به آنان آموزش دهد.

SOCOM معمولا اين نوع وظايف را به اعضاي سابق نيروي دريائي امريكا ميسپارد كه از جمله فردي كه در انفجار كشته شد نيز از همين دست افراد بود، بر اساس آمار منتشر شده اينموسسه نظامی ميتوان مشاهده كرد كه اين تنها قرارداد آنها نبوده است.

نمايندگان شبكه هاي تحقيقاتي BIRN كه با مسئولین تروريستهای مورد حمایت غرب در حلب ى و ادليب به گفتگو نشسته بودند ميگويند كه: رهبران تروريستها توضيح ميدادند چگونه سلاح ها و مهمات از بالكان بدست آنها ميرسد، در ابتدا سلاح ها به مناطقي بنام „military operations rooms“ در تركيه و اردن ارسال ميشد و سپس بروي كاميونها و تريلي ها بار زده ميشود واز طريق مرز تركيه و اردن وارد سوريه ميشد و يا از طريق هواپيماهاي نظامي  از طريق آسمان براي تروريستها فرستاده ميشد.

در مجموع از سال ٢٠١٢ تاكنون يك ميليارد و دويست ميليون يورو اسلحه از طريق قرارداد رسمي براي سوريه خريداري شد. عربستان به تنهائی ٨٢٩ ميليون يورو اسلحه  خريداري کرده بود كه قطعا براي استفاده ارتش اين كشور خريداري نشده بود.

در سال ٢٠١٣ فقط سفارشات اسلحه عربستان به كشورهاي بالكان برای تروریستها شامل  ٣٥٠٠٠ مسلسل، راكت انداز، خمپاره انداز، ضد تانك … و ٣٠٠ تانك! بيشتر از ٣٥٠ ميليون عدد مهمات سبك و سنگين میشد!(٥)

اين حجم عظيم واردات اسلحه بي شك بخش كوچكي از اسلحه ها ومهماتي است كه به جنگ سوريه تزریق شده است، محموله ارسالي سالهاي اوليه كه عمدتا از سلاح هاي ساخت شوروي و روسيه انتخاب شده بود اهميتش بخاطر اين بود كه در سوريه اين سلاح ها و مهمات موجود بودند و تروريستها با انها و نحوه استفاده از آنها آشنائي داشتند.

در حاليكه راه كشورهاي بالكان براي پناهندگان و آوارگان سوري كه آوارگي آنها نيز نتيجه محصول ارسال همین اسلحه هاي کشورهای بالكان بوده است بسته است، اما شاهراه ارسال اسلحه و مهمات از بالكان به سوريه همچنان باز است. اگر چه انبارهاي كشورهاي بالكان از اسلحه هاي قديمي ديگر خالي شده اما سلاحهاي جديد تر همچنان راه خود را به ميادين جنگ سوريه و بتازگي يمن پيدا ميكنند.

براي اينكه سو تفاهمي پيش نيايد لازم به تذكر ميدانم اشاره كنم حجم معاملات اسلحه بين آلمان، آمريكا، فرانسه با كشورهاي حاشيه خليج فارس- منظور فقط حجم مبادلات مالي اسلحه فروشي است- بسيار بالاتر از معاملات كشورهاي بالكان با اين كشورهاست براي مثال تنها آلمان در سال ٢٠١٥ به عربستان ٧٥٠ ميليون دلار سلاح فروخته است. البته اين صادرات شامل تسليحاتي مدرن و پيچيده ميشود كه توليد و كاربرد آن زمان طولاني تري را لازم دارد.

ارسال عظیم اسلحه به سوريه نشان از جدي بودن تصميم امريكا و كشورهاي خليج فارس براي گسترش فوري جنگ در كشور داشت، آنها قصد داشتند با پخش سلاح هائی که در منطقه آشنا و جا افتاده اند، هركسي را كه كمترين آشنائي با حمل و استفاده از سلاح را داردرا به یک فرد مسلح و در واقع تبديل به يك مزدور خود كنند و با اين سياست عملا راه پا گیری و رشد يك جنبش اعتراضی مدنی و غير مسلحانه را كاملا سد كردند.

قربانيان جنگ

ارسال گسترده و پخش سريع و بي حساب اسلحه در سوريه توسط آمريكا و متحدانش عملا تمامي ساكنان سوريه را به قربانيان اجنگ تبديل كرد،اين جنگ تابحال نيم ميليون كشته، يك ميليون و نيم زخمي از خود بجا گذاشته است، نيمي از ساكنان سوريه در داخل و خارج به آواره و بي خانمان تبديل شده اند و همه چيز خود را از دست داده اند، اروپا،غرب با همکاری ترکیه و کشورهای شمال آفریقا همه راه هاي ورود به اروپا را مسدود كرده اند . آوارگان  با به خطر انداختن زندگي خود سعی ميكنند از طریق دریا خود را به اروپا برسانند و با ایجاد این مشگلات بر سر راه فراریان  باز هم غرب جان هزاران آواره و جنگ زده سوري را از طریق دیگری ميگيرد.

اگر قرار است به سوري ها كمك شود بايد فورا و بي واسطه ارسال اسلحه به تروريستها متوقف شود و به پناهجويان و آوارگان یاری شود تا به شكل قانوني به اروپا و ديگر كشورها مهاجرت كرده يا به سوريه بر سر خانه و كاشانه شان برگردند.

منابع:

(1) „Bundeswehr-Waffen auf dem Schwarzmarkt im Nordirak“, NDR.de vom 21.01.2016 (http://www.ndr.de/der_ndr/presse/mitteilungen/Bundeswehr-Waffen-auf-dem-Schwarzmarkt-im-Nordirak-,pressemeldungndr16758.html).

2) Veranschaulicht wird das u.a. durch das vom US-Verteidigungsministerium geförderte „Mapping Militants“-Project der Stanford University (http://web.stanford.edu/group/mappingmilitants/cgi-bin/).

3) „Making a Killing – The 1.2 Billion Euro Arms Pipeline to Middle East“, Bakan Arms Trade Projekt des BIRN (http://www.balkaninsight.com/en/article/making-a-killing-the-1-2-billion-euros-arms-pipeline-to-middle-east-07-26-2016).

3) Mariya Petkova: War geins – Bulgarian Arms Add Fuel to Middle East conflicts (http://www.balkaninsight.com/en/article/war-gains-bulgarian-arms-add-fuel-to-middle-east-conflicts-12-16-2015).

4) ”Making A Killing…”, a.a.O.

5) Gemeinsame Konferenz Kirche und Entwicklung (GKKE): Rüstungsexportbericht 2016, S. 14 (http://www3.gkke.org/fileadmin/files/downloads-allgemein/17_01_30_REB__2016_webversion.pdf).

http://www.imi-online.de/2017/03/24/eine-pipeline-in-den-krieg/