سرتیتر

رسانه های جهان در انتخابات هلند چه چیزی را جشن می گیرند؟

 holland_wahl_09i8_col

احمد پوری

Ahmad_Pouri_Kرسانه های اصلی و حاکم برجهان پیروزی آقای مارک روته رهبر حزب لیبرال و محافظه کار «مردم برای آزادی و دموکراسی» را به معنی شکست نیروهای ضد مهاجر، ضد پناجویان، بیگانه ستیز، اسلام ستیز، می نامند! همچنین از پیروزی امید، منطق، دیالگوگ، حدت، همبستگی و خوش بینی در مقابل شعارهای سنتی فاشیستی دم می زنند! برخی از رهبران اروپا هلندیها را «قهرمان» نامیدند…
چنین تصویری از جامعه هلند و انتخابات اخیر تصویری بغایت جعلی و نادرست است! ایکاش که این رویاها و توهمات واقعیت داشتند!
در نهایت تاسف واقعیت چنین نیست!

در این یادداشت علاوه بر بررسی علت جشن رسانه های جهانی، به سعی می کنم به این مسائل بپردازم.
مهمترین فاکتهای انتخابات هلند کدامند؟
فاصله و شباهت مارک روته و خیرت ویلدرس
شبح پوپولیسم و بحران دموکراسی‌های‌غربی

قبل از هر چیز نگاهی به سر تیتر برخی از مهمترین رسانه های جهان می اندازیم.
«پوپولیست‌ها در انتخابات هلند شکست خوردند » رادیو دویچه وله بزبان فارسی.
” فرانسوا اولاند نیز پیروزی حزب لیبرال هلند را شکستی برای افراطی‌گری قلمداد کرده است. » (1)

«پیشتازی لیبرال‌ها و شکست پوپولیست‌ها در انتخابات هلند» (2)
«جریان راست میانه در انتخابات هلند بیشترین رای را بدست آورد » ۲۶/اسفند/۱۳۹۵ رادیو فردا
«مارک روته، نخست‌وزیر هلند و رهبر حزب راست میانه موسوم به «حزب مردم برای آزادی و دمکراسی» حزب خود را پیروز انتخابات چهارشنبه در این کشوراعلام کرد.
آقای روته پیروزی حزب خود را مانعی برای قدرت گرفتن «شکل غلطی ازعوامگرایی» توصیف کرد. (3)

«سیاستمداران اروپایی از ‹ناکامی› راستگرایان افراطی در انتخابات هلند استقبال کردند»
• 16 مارس 2017 – 26 اسفند 1395 بی بی سی

امانوئل ماکرون، نامزد راست میانه در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، گفته است که «هلند نشان داد که پیشروی راست افراطی را نباید حادثه‌ای اجتناب ناپذیر تصور کرد بلکه باید گفت که نیروهای مترقی شتاب بیشتری می‌گیرند.»
وی افزوده است که موضع‌گیری مارک روته علیه ترکیه در روزهای قبل از انتخابات به پیروزی او کمک کرد. (4)
» نخست وزیر هلند در جمع هوادارانش این پیروزی را «بیانگر رد کردن نوع غلط پوپولیسم» از سوی رای دهندگان عنوان کرد. وی در میان هوادارانش در لاهه گفت که حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» بزرگترین حزب هلند برای سومین بار متوالی خواهد بود.»
«رئیس دفتر صدراعظم آلمان نتایج اولیه را به مردم هلند تبریک گفت. پیتر آلتمایر در توئیتی به زبان هلندی این کشور را «قهرمان» خوانده و نتیجه انتخابات را «فوق العاده» نامیده است.» (5)

«انتخابات هلند: پیروزی راست بر راست افراطی»
» خیرت ویلدرس درباره سخنان روته به خبرنگاران گفت: «من نمی‌دانم که او چه می‌خواهد بگوید. او می‌خواهد چنین عنوان کند که پوپولیسم خوب و بد وجود دارد. من خود را یک پوپولیست نمی‌دانم اما او می‌خواهد چنین وانمود کند که من یک پوپولیست بد و یا یک نازی هستم.».. «کار روته با من هنوز تمام نشده است!» (6)

» رئیس جمهور فرانسه به پیروزی قاطع مارک روته علیه پوپولیسم افراطی تبریک گفت!… آقای پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا از شکست مخالفان ضد اتحادیه اروپا خبر داد… آقای خی فرهوفستاد نخست وزیر سابق بلژیک و رهبر گروه لیبرالها و دموکراتهای پارلمان اروپا گفت: خوشبینی پیروز شد!… » (7)
» شکست راست افراطی و «پوپولیسم بد و اشتباه» در انتخابات هلند، به عنوان یک پیروزی در اروپا مورد ستایش قرار گرفت » (8)

تنها چیزیکه بدرستی جای جشن گرفتن دارد این استکه «حزب آزادی» راست افراطی و نئوفاشیست نسبت به نظرسنجی ها، خوشبختانه بزرگترین حزب نشد و رهبر خطرناکش خیرت ویلدرس نخست وزیر نشد! همین و بس! بقیه اخبار انتخابات هلند منفی است!
پیروزی واقعی حزب آزادی خیرت ویلدرس چشم گیر بود و نسبت به انتخابات سال 2012 از 15 کرسی انتخاباتی به 20 کرسی ارتقا یافت! آیا این شکست است یا پیروزی؟ حزب آزادی در مجموع دومین حزب بزرگ و یکی از احزاب مهم و برنده انتخابات شد!…
خوشبختانه چندین پرفسور مهم مانند آقای روب ریمن پرفسور فیلسوف و فرهنگ شناس و رئیس موءسسه نگزوس … خیرت ویلدرس را فاشیست می نامند! ایشان چند سال پیش کتابی نوشته اند بنام » فاشیسم ابدی و برگردنده» و یک نسخه از این کتاب را به تک تک نمایندگان پارلمان و اعضای هیئت دولت فرستادند! (9)
پروفسور روب ریمن باور دارد که خیرت ویلدرس یک فاشیست است!
» تمامی اعضای کابینه دولت مارک روته هم در تحمل او و سکوت در باره او مسئولیت دارند و بنوعی فاشیسم را حمایت می کنند.
خبرنگار: در جامعه هلند و اروپا چه می گذرد؟
روب ریمن: ما شاهد مسائلی هستیم که در سالهای 1930 مشاهده کرده ایم! پوپولیسم ناسیونالیسم
خبرنگار: چرا تو ویلدرس را فاشیست می نامی؟
روب ریمن: برای اینکه بخواهی چیزی را به فهمی اولین قدم این است که او را با نام درستش خطاب کنی! اگر نتوانی اسم آنرا بنامی نمی توانی آنرا بفهمی من می فهمم که واژه فاشیسم و کاربرد آن بار سیاسی بسیار بزرگی را همراه دارد!… » (10)
در هلند در بحث های سیاسی مثل معروفی هست که زیاد کاربرد دارد، می گویند: حیوان را باید به اسم واقعی خودش صدا کرد.
در نهایت تاسف هنوز در بین احزاب سیاسی هلند و رسانه های اصلی و حاکم برجهان هیچ کس جرئت نمی کند این حیوان را بنام واقعی خودش بنامد!…
دو تن از خبرنگاران مجله تایم مدعی هستند که در انتخابات اخیر «هلند به پوپولیسم نه گفت!» ( 11 )
اولا نخست وزیر هلند از حزب لیبرال که «برنده» انتخابات اخیر است، خودش را با افتخار یک پوپولیست خوب می نامد! او ویلدرس و حزب آزادی را در مصاحبه هایش در رسانه ها بدقت «پوپولیستهای بد» نامید! بزبان دیگر خودش را پوپولیست خوب می نامد! یکی سرطان بدخیم اجتماعی است دیگر خوش خیم!

مهمترین فاکتهای انتخابات هلند کدامند؟
در پارلمان هلند 150 کرسی برای نمایندگاه پارلمان هلند وجود دارد.
در انتخابات چهار سال پیش، حزب لیبرال 41 کرسی و حزب کار 38 کرسی داشتند که در مجموع این دو حزب باهم 79 کرسی داشتند و دولت قبلی از همکاری این دو حزب تشکیل شده بود.
شمارش نهایی آرای انتخابات اخیر هلند واقعیت های زیر را نشان می دهد:
میزان شرکت مردم در سال 2017 در انتخابات پارلمانی هلند ۸۱ درصد بود. در حالیکه در انتخابات سال ۲۰۱۲ میزان شرکت مردم ۷۵ درصد بود. یکی از مهمترین دلایل شرکت بیشتر و فعالتر مردم قطبی شدن جامعه و خطر پیروزی ویلدرس بود.
اکنون حزب لیبرال 33 کرسی و حزب کار 9 کرسی بدست آورده اند!
حزب آزادی به رهبری خیرت ویلدرس 20 کرسی پارلمان را بدست آورد و تبدیل به دومین حزب بزرگ هلند شد. بزبان دیگر حزب آزادی جزء برندگان این انتخابات است و نسبت به انتخابات قبلی 5 کرسی پارلمانی بیشتر بدست آورد.
مردم هلند احزاب تشکیل دهنده دولت قبلی را مجازات کردند!
حزب لیبرال که «برنده» انتخابات است به نوعی بازنده هم هست زیرا نسبت به سال قبل 8 کرسی کمتر آورد! ولی بدترین بازنده دولت سابق حزب کار بود که 29 کرسی کمتر آورد!

بازنده اصلی انتخابات نه پوپولیست ها و راست افراطی بلکه احزاب چپ هستند!
تعداد کرسی های پارلمان سه حزب چپ هلند عبارتند از:
حزب کار 9 کرسی
حزب سوسیالیست 14 کرسی
حزب سبزهای چپ 14 کرسی
یعنی در مجموع 37 کرسی آورده اند که یک کرسی کمتر از کرسی های حزب کار در انتخابات قبلی است. پس چپ در کل شکست خورده و این سه حزب نسبت به انتخابات قبل 20 کرسی کمتر آورده است!
تنزل کرسی های پارلمانی سوسیال دمکراتها از 38 به 9 تمام رکوردهای شکست سابق این حزب را در تاریخ بعد از جنگ دوم جهانی شکست!

پس در هلند احزاب راست و راست افراطی و بیگانه ستیز در مجموع برنده شدند! این شور و شوق عجیب و غریب رسانه های جهان ریشه اش در کجاست؟ راست تضعیف نشده است که هیچ تقویت هم شده است! ! در پارلمان هلند هرگز اینقدر احزاب رنگارنگ راست و راست افراطی وجود نداشت، دلیلی برای جشن گرفتن پیروزی چپ در مقابل راست افراطی و پوپولیسم موجود نیست…

چپ در وسیع ترین تفسیر آن 46 کرسی پارلمانی از 150 کرسی بدست آورده است! (12)

28 حزب در این انتخابات شرکت کردند. در شرایطی که امواج راست گرایی میدان سیاسی حاکم بر هلند را پر کرده است چند حزب راست گرای افراطی جدید نیز به انتخابات اخیر پیوسته اند!… ولی رقابت اصلی در این انتخابات نه بین چپ ها و راستها بلکه بین حزب نئولیبرال و راست افراطی به رهبری مارک روته و حزب راست افراطی و نئوفاشیست ویلدرس است! حزب دمکرات مسیحی هم برای کسب چند رای بیشتر از آرای توده های هوادار پوپولیستهای راست افراطی گاهی از هر دو حزب فوق در شعاردادن پوپولیستی سبقت میگیرد!… بزبان دیگر این سه حزب میدان دار جریانات سیاسی راست و راست افراطی هستند!.
هرگز در هلند اینهمه احزاب راست، راست افراطی و ناسیونالیست وجود نداشته است! این جشن جهانی برای چیست؟

در آخرین مناظره های تلویزیونی بین احزاب سیاسی از حزب مدافع حیوانات پرسیدند شما هزنیه های مالی این برنامه های زیبا را با کدام پول و از کجا تامین خواهید کرد؟
ماریانه تیمه رهبر حزب مدافع حیوانات گفت: از محل مالیاتهایی که شرکتهای چند ملیتی در بهشت های مالیاتی از پرداخت آن فرار می کنند. فورا مصاحبه گر حرفهای او را قطع کرد و گفت لطفا از موضوع خارج نشوید!…

آیا با راه حل های احزاب راست و راست افراطی و نئوفاشیست مشکلات اروپا واقعا حل خواهد شد؟
ویلدرس ادعا می کند اگر مرزها را ببندیم، قرآن را از خانه ها محو کنیم، پناهجویان را بیرون کنیم تمام دردهای جامعه خودبخود برطرف می شود! مشکلات بیکاری، کیفیت آموزش و پرورش، بیمه های اجتماعی، بحران اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، هویتی…. همه بگونه ای معجزه آسا حل خواهند شد!
در چنین فضایی احزاب راست نه خواست حل ریشه مشکلات را دارند و نه توانایی آنرا و برنامه های نئولیبرالی در حقیقت ریشه مشکلات است نه نوشداروی حل مشکلات!
احزابی مانند سوسیال دمکراتها هم در عمل با تنزل خود به سطح «واقعیت موجود» و فعالیت در میدان نئولیبرالی، در انتخابات توسط توده ها سهمگین ترین ضربات تاریخی را خوردند! جامعه هلند در کلیتش بطرز نگران کننده ای بسوی راست و راست افراطی حرکت می کند!
جالب است که بدانید در نتیجه بحران اقتصادی و سیاسی حاکم در اروپا در اغلب کشورها تشکیل کابینه با ثبات با مشکلات بسیاری روبرو شده است. طولانی ترین دوران تشکیل کابینه در بلژیک از سال 2010 شروع شد و در روز ششم دسامبر 2011 بعد از 541 روز پایان یافت… (13)
اغلب کابینه ها قبل از پایان مدت قانونی شان براثر بحران از هم پاشیدند و تن به انتخابات زودرس دادند. هلند هم از این قانون مستثنی نبود. از سال 2002 تا 2012 تمامی کابینه ها قبل از پایان دوره چهارساله شان با بحران روبرو شده تن به انتخابات جدید دادند. از سال 2010 کابینه ای به همکاری حزب لیبرال برهبری آقای مارک روته با حزب دمکرات مسیحی تشکیل شد. از آنجائیکه اکثریت آرا را نداشتند مجبور شدند با حزب آزادی ویلدرس باهم تشکیل کابینه بدهند! … دو رویی در اوج خودش بود…

در هلند در سال 2010 تشکیل کابینه مارک روته از حزب لیبرال با حزب سوسیال دمکرات و حزب آزادی ویلدرس 127 روز طول کشید. سومین طولانی ترین مدت تشکیل کابینه بعداز جنگ دوم جهانی بود.

در جدول زیر به ترتیب طولانی ترین و مهمترین بحرانهای تشکیل کابینه را می توانید ملاحظه کنید (14)
مثلا در سال 1977 208 روز طول کشید تا کابینه تشکیل شود! این طولانی ترین بحران برای تشکیل کابینه از جنگ دوم جهانی به بعد است.

De langste na-oorlogse formaties
1977 Van Agt-I 208
1973 Den Uyl 163
2010 Rutte 127
2003 Balkenende-2 125
1956 Drees-3 122
1994 Kok-1 111
1981 Van Agt-2 108
2007 Balkenende-4 93
1998 Kok-2 89

در حقیقت حزب لیبرال و دمکرات مسیحی برای اولین بار راه حزب آزادی ویلدرس را برای شرکت در کابینه هموار کردند! بزبان دیگر جاده صاف کن طبیعی جلوه دادن حزب نئوفاشیست برهبری ویلدرس را دو حزب فوق بعهده گرفتند! برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به این پیوند مراجعه کنید. (15)
بنابراین فضای ملتهب سیاسی در هلند با این انتخابات مطلقا پایان نیافت و بحران سیاسی را به کابینه آینده منتقل کرد. چگونگی تشکیل کابینه و کیفیت همکاری و تضاد احزاب حاکم، ابعاد واقعی بحران را نشان خواهد داد!

فاصله و شباهت مارک روته و خیرت ویلدرس

اغلب رسانه های حاکم در جهان حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» و رهبرش آقای مارک روته را لیبرال یا راست میانه می نامند! با توجه به چند نقل قول از او می توان فهمید که منظور رسانه ها و رهبران سیاسی اروپا از لیبرال یا راست میانه چیست؟
حزب آزادی 12 سال است که تاءسیس شده و از حزب لیبرال منشعب شده است!
» خیرت ویلدرس، رهبر حزب «برای آزادی» هلند اظهار داشت: «نکسیت بهترین اتفاقی است که می تواند برای ما بیفتد. بار دیگر ارباب کشور خودمان خواهیم شد. بار دیگر کلید در اصلی کشور را خواهیم داشت. چه تعداد از مردم از اینکه کلید در اصلی خانه خودشان را نداشته باشند و نتوانند دربیابند کدام مهمان وارد می شود و چه کسی وارد نمی شود، نارحت می شوند؟»
خیرت ویلدرس وعده داده است که با ممنوع کردن فروش قرآن، تعطیلی مساجد و جلوگیری از ورود مهاجران مسلمان از هلند «اسلام زدایی» کند. » (16)

آقای مارک روته به پناهجویان هشدار داد: «ما به ورود کثافتها و حرامزاده ها به کشورمان خوشامد نمی گوییم!» (17)
» رهبر حزب راستگرای هلندی مراکشی ها را ‹تفاله› خواند.
خیرت ویلدرز از امروز فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده است. او وعده داده که در صورت پیروزی جلوی مهاجرت مسلمان به هلند را بگیرد و مساجد را تعطیل کند» (18)

«یا ارزش‌های جامعه هلند را بپذیرید، یا از کشور ما بروید
نخست وزیر هلند از مهاجران و به‌ویژه مهاجران مسلمان خواسته است تا یا رفتار عادی در پیش بگیرند یا از هلند بروند. » (19)

» مارک روته علیرغم اعتراض اکثریت نمایندگان پارلمان هلند حرف خود را پس نگرفت! او در روتردام به ترکهایی که بیشتر خود را ترک می دانند تا هلندی گفت: گورتان را گم کنید و از هلند بیرون بروید! … نماینده سوسیال دمکراتها در پارلمان گفت فکر نمی کنم این جمله را در رابطه با هلندیها در موقعیت مشابه بکار بری! » اغلب نمایندگان پارلمان اعراض داشتند که چنین زبانی، زبان سیاسی نیست و نباید تبدیل به نرم شود… آلکساندر پختلت رهبر دمکراتهای 66 گفت بهتر است نرم ها و ارزشهای هلندی را خودت هم مراعات کنی… تنها خیرت ویلدرس بود که در پارلمان نخست وزیر را متهم به دروغ گویی کرد و گفت تو هیچ برنامه واقعی برای بیرون کردن این ترکها نداری پس تو یک شعار بی محتوی دادی! معنی شعار تو این استکه همین جا بمانید!… (20)
هزاران نمونه از نقل قولهای فوق و حتی شکو آورتر از اینها را از زبان آقای هالبه زیلسترا رهبر فراکسیون لیبرالها در پارلمان هلند، مالیک آزمانی مسئول سیاستهای پناهندگی حزب لیبرال در پارلمان هلند و خود آقای مارک روته می توان نقل کرد… که در ادامه بخشهای بعدی این یادداشت برخی از آنها را ذکر خواهم کرد…

فکر می کنم همین چند نمونه برای درک نزدیکی و همزبانی رهبران حزب لیبرال و حزب آزادی کافی باشد.
سیاست ایشان مبارزه با ویلدرس و راسیمس از طریق تبلیغ و انتشار شعارهای راسیستی ویلدرس است!… پاردوکسی ابلهانه و غیرقابل تصور! مبارزه بار راسیسم و فاشیسم از طریق ترویج آن!

«شبح پوپولیسم و بحران دموکراسی‌های‌غربی
موفقیت‌های اخیر گروه‌ها و سیاستمداران پوپولیست در کشورهای غربی می‌تواند مبانی دموکراسی در این جوامع را به خطر بیاندازد. پوپولیسم جدید نتیجه مشکلات جدی در کشورهای غربی است و نباید آن را پدیده‌ای گذرا ارزیابی کرد.» (21)

» کنگره مشترک جریانات راست افراطی اروپا در کوبلنس آلمان
در روز 21 ژانویه درست یک روز بعد از افتتاح ریاست جمهوری دونالد ترامپ رهبران راست افراطی کنگره انترناسیونالیستی خود را تشکیل دادند!
آنها خود را رهبران اروپای نوین می شمارند!
آنها آشکارا اعلام می کنند: علیه چپ ها، اتحادیه اروپا و مسلمانان و پناهجویان… متحد می شوند! می خواهند مرزهای اروپا و کشورهای خودشان را به بندند! و از اتحادیه اروپا خارج شوند!
این کنگره در حقیقت اولین تجمع انترناسیونالیستی احزاب راست افراطی است بزودی و قبل از انتخابات در کشورهای دیگر هم تکرار خواهد شد.
مارین لوپن » سال 2017 را سال از بیداری مردم اروپا مرکزی نامید» او همچنین گفت: ما در حال تجربه پایان جهان و تولد جهان جدید هستیم!.» (22)

تورج اتابکی در مصاحبه با رادیو فرانسه در باره انتخابات هلند و نتایج آن بدرستی می گوید: » هنوز شبح پوپولیسم راست بر هلند و بر همه اروپا سایه انداخته است.» (23)

حتی شعارهای عدالت خواهانه و برابری طلب در این انتخابات زیر شعارهای پناهنده سیتیز و بیگانه ستیز گم شده بود… تا چه رسد به برنامه های محتوایی و همه جانبه… گفتمان نئولیبرالی و راست افراطی نه تنها در میان احزاب راست و راست افراطی حاکم است در برخی از احزاب چپ هم متداول می شود!

روزنامه گاردین نوشته است: » گیرت ویلدرز شکست خورد، ولی هزینه آن سوخت گیری نژادپرستی در هلند شد… وقتیکه سیاستمداران راست میانه زبان و سیاست های راست افراطی را اتخاذ می کنند، تنها تندروهای رادیکال پیروز میشوند! ما باید با نژادپرستان مبارزه کنیم، نه اینکه از آنها تقلید کنیم و بزبان آنها حرف بزنیم!…» خیرت ویلدرس میگوید: » در کشورها چیز اشتباهی دارد اتفاق می افتد. اکثریت ساکت نباید حضور مهاجران را تحمل کنند! آنها به کشور ما می آیند و از آزادیهای ما سوءاستفاده می کنند!» (24)
بزبان دیگر او بوضوح کامل مردم را به قیام و اعمال خشونت علیه پناهجویان دعوت می کند ولی در دولت قانون کسی او را دستگیر و دادگاهی نمی کند!
وقتیکه خبرنگاران از ویلدرس می پرسیدند تو چرا در دولت شرکت نداری اغلب جواب بسیار قانع کننده و هوشمندانه ای می داد و می گفت: بعضی وقتها شرکت نکردن در دولت بسیار بهتر و موثرتر از شرکت کردن در دولت است! زیرا آنها سیاستهای تو را اجرا می کنند و در مقابل انتقادات توده ها تو مسئول و جوابگو نیستی بلکه این مسئولیت بعهده دولت می افتد! (25)

هرگز در هلند اینهمه احزاب راست، راست افراطی و ناسیونالیست وجود نداشته است! کابینه آینده در هر ترکیبی که باشد در هر حال راست تر از کابینه قبلی خواهد شد!
این جشن جهانی برای چیست؟
آیا پیروزی احزاب چپ و مترقی را بر احزاب راست افراطی و نئوفاشیست؟ یا پیروزی احزاب نئولیبرال و محافظه کار را بر «حزب آزادی» راست افراطی و نئوفاشیست برهبری خیرت ویلدرس؟

چندی پیش جوزف استیگلیتز مهمان برنامه مهم تلویزنی بایتنهوف هلند بود. او گفت: برای نجات جهان من امیدی به امریکا ندارم! همه امید من به اروپاست!

اروپایی که باید ناجی جهان باشد گرفتار ده ها بحران و درد بی درمان شده است!
بحران اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هویتی، ناسیونالیستی، راسیستی، نئوفاشیستی، نظامی، پناهجویان، اخلاقی… در همه جا این بحرانها رد پای خود را نشان می دهند!
اروپا و جهان در یکی از حساس ترین نقاط عطف تاریخ قرار دارند… بحرانهای جهانی محصول کار دشمنان نظام سرمایه داری نیست. نتیجه طبیعی ساختار درونی نظام سرمایه داری و نیروهای راست افراطی و نئولیبرال است که جهان را بسوی فاشیسم و پرتگاهی ناشناخته می برند…
تنها نیروهایی که می توانند به این فاجعه بشری و محیط زیست نقطه پایان بگذارند نیروهای چپ و مترقی هستند. آنها هم در نهایت تاسف در عمل در پراکندگی فیزیکی و ذهنی فلاکتباری بسر می برند!
چپ ها باید هرچه زودتر در سطح جهانی و محلی بفکر ساختن نهادهایی برای همفکری، همبستگی و خودسازماندهی باشند…
به این بحث ها دامن بزنیم قبل از آنکه خبر وحشتناک ما را بیدار کند…

ادامه دارد…
این یادداشتها برای ایجاد روشنایی در موقعیت کنونی هلند و اروپا، از جمله در سرفصل های زیر ادامه خواهد یافت.
چرا حزب آزادی ویلدرس علیرغم همه پیش بینی ها شکست خورد؟
آیا پناهجویان برای عملیات جراحی زیبایی و بزرگ کردن پستانهایشان به هلند می آیند؟
چرا حزب کار یعنی سوسیال دمکراتها بگونه ای بی سابقه و مفتضحانه شکست خورند؟
چرا حزب سبزهای چپ برنده شد؟
تاثیر بحران دیپلماتیک بین ترکیه و هلند در پیروزی حزب لیبرال هلند چیست؟
تئوری توطئه یا سناریو از پیش آماده برای ایجاد بحران با ترکیه ؟

abstanhalter1

منابع:

( 1 ) http://www.dw.com/…/%D9%BE%D9%88%D9%BE%D9%88%D9%…/a-37957815
( 2 ) http://www.dw.com/…/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%…/a-37955087
( 3 ) http://www.radiofarda.com/a/28372713.html
( 4 ) http://www.bbc.com/persian/world-39288507
( 5 ) http://fa.euronews.com/2017/03/16/dutch-elections-push-web
( 6 ) http://news.gooya.com/2017/03/post-1833.php
( 7 ) Dutch election result: Mark Rutte sees off Geert Wilders challenge as Netherlands rejects far-Right
http://www.telegraph.co.uk/…/dutch-election-results-geert-…/
( 8 ) http://www.mirror.co.uk/…/defeat-far-right-dutch-elections-…
در این سایت دو سخنرانی کوتاه از مارک روته و خیرت ویلدرس است. …
( 9 ) de eeuwige terugkeer van het fascisme Rob Riemen «Nexus Instituut»
( 10) Filosoof noemt Wilders fascist

https://www.youtube.com/watch?v=d37Momy0kgE

( 11 ) Dutch Voters Rejected Populism, But Will the Rest of Europe?
Raf Casert and Angela Charlton / AP
Mar 16, 2017
http://time.com/470…/wilders-dutch-election-populism-europe/
( 12 ) http://www.doorbraak.eu/dutch-voters-did-not-reject-geert-…/
( 13 ) https://nl.wikipedia.org/…/Regeringsformatie_Belgi%C3%AB_20…
( 14 ) Dit was de op twee na langste formatie
http://www.volkskrant.nl/…/dit-was-de-op-twee-na-langste-f…/
( 15 ) در باره باورها و بیانات راست افراطی نخست وزیر هلند در رقابت احزاب سیاسی، قبل از انتخابات پارلمان هلند!
https://www.facebook.com/ahmed.pouri/posts/1574427645909798
( 16 ) http://fa.euronews.com/…/dutch-election-pm-rutte-and-far-ri…
( 17 ) Rutte waarschuwt asielzoekers: ‹schoften› hier niet welkom
http://www.volkskrant.nl/…/rutte-waarschuwt-asielzoekers-s…/
( 18 ) http://www.bbc.com/persian/world-39016172
( 19 ) http://www.dw.com/…/%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D8%B1%D8…/a-37245467
( 20 ) Rutte onder vuur om ‹pleur op›
http://www.ad.nl/nie…/rutte-onder-vuur-om-pleur-op~aa502147/
( 21 ) http://www.dw.com/…/%D8%B4%D8%A8%D8%AD-%D9%BE%D9…/a-36865504
( 22 ) Rechts Europa bijeen op ‹Europese tegentop› in Koblenz
http://www.trouw.nl/…/Rechts-Europa-bijeen-op-Europese-tege…
( 23 ) http://fa.rfi.fr/%D9%87%D9%8…/%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C
( 24 ) https://www.theguardian.com/…/geert-wilders-racism-netherla…
( 25 ) https://www.facebook.com/ahmed.pouri/posts/1574427645909798