سرتیتر

مذاکرات صلح سوریه زیر آتش حمله

syriya_93433
نوشته کارین لویکه فلد
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه و تلخیص ب. الف

تروریستهای اسلامی با حمله به شرق دمشق قصد برهم زدن مذاکرات صلح را دارند
karin_leukefeldتنها چند روز مانده به آغاز گفتگوهای داخلی سوریه در ژنو، گروه های تروریستی اسلامی برای ایجاد اختلال در این گفتگوها روز یکشنبه از شرق دمشق دست به حمله علیه ارتش سوریه زدند، قبل از این حمله ارتش سوریه توانست پشتیبانی نظامی/ لجستیکی تروریستها را قطع کند.
یکی از ساکنان بخش قدیمی منطقه شرقی دمشق به خبرنگار یونگه ولت گفت صدای بلند تیراندازی و بمباران را عصر یکشنبه شنیده است.
یکی از ساکنین هالبونی که فاصله چندانی از موزه ملی ندارد گزارش میکند که صدای تیراندازی بوضوح شنیده میشد.
مهاجمان وتروریستها مواضع ارتش را مورد حمله قرار داده و از منطقه شوبار بسوی استادیوم عباسیان پیشروی کردند، سربازان زیادی کشته شدند، اما ارتش دست به یک ضد حمله زده و توانست مهاجمان را عقب رانده و حتی محاصره کند.
رسما اما اعلام شد که مهاجمان به شرق دمشق حمله کردند از شبکه تونلها مخفی عبور کرده و به منطقه شهرک صنعتی حمله کردند، از کشته شدن سربازان اما سخنی به میان نیامده است.
آژانس های رسانه های غربی از حمله ناگهانی در نزدیکی قلب منطق قدیمی دمشق سخن رانده اند و رویترز حمله اخیر را به حمله ای برای خارج شدن از زیر حملات ارتش بر علیه مهاجمان در حومه دمشق که تحت کنترل مخالفان است تشبیه کرده است، رویترز ادامه میدهد که از ارتش آزاد سوریه تا جریانات تروریستی اسلامی القاعده در حمله شرکت داشتند.
صبح دوشنبه در منطقه القاصا یک فیلم که توسط تلفن دستی تهیه شده تانکی از ارتش را نشان میدهد که در یک خیابان خالی از جمعیت مشغول تردد است، یکی از ساکنان منطقه تیجررا در شرق دمشق به یونگه ولت گزارش داد که روز یکشنبه در شرق دمشق درگیرهای شدیدی بوده است اما دوشنبه امروز وضعیت آشکارا آرامتر شده است .
دولت و ارتش جمهوری سوریه ماههاست تلاش میکنند مهاجمان و تروریستها اسلامی را از شرق دمشق متفرق سازند،مهاجمان محلی اعلام آمادگی کرده اند اسلحه خود را تحویل داده و پیرو برنامه عفو عمومی دولتی به سر خانه و زندگی خود بر میگردند و تسلیم میشوند، اندسته که حاضر به تسلیم و سازش نیستند. میتوانند با توافق دولت یا به شهر ادلیب که بعد. از فرار و شکست تروریستها از حلب به مرکز تجمع آنها تبدیل شده است و یا به شهر تحت کنترل ارتش ترکیه جرابلس در شمال سوریه نقل مکان کنند، کسانی که گزینه دوم را انتخاب کنند میتواند. اسلحه های سبک خود را همراه ببرند اما سلاحهای سنگین شان را باید تحویل ارتش دهند.
ایمتاز طاهر خبرنگار شبکه قطری الجزیره در گزارشی از بیروت مدعی شد حمله اخیر بدلیل ششمین سالگرد جنگ سوریه از سوی تمام گروه ها صورت گرفته و آنها قصد دارد نشان دهد که مقاومت علیه دولت سوریه هنوز ادامه دارد.
در سوریه این قبیل حملات به اصطلاح سمبولیک هیچ معنای خاص و ویژه ای ندارد و حملات از این دست بیشتر به قصد خرابکاری درمذاکرات صلح صورت میگیرد تروریستهای فتح الشام دیگر تروریستهای اسلامی بارها اعلام کرده اند با این حملات قصد زیر ضربه بردن مذاکرات داخلی سوریه در ژنو سویس و آستانه را دارند.
پشت پرده ی جریاناتی مانند فتح الشام همان شیوخ متمول ساکن کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که با تقویت تروریستهای اسلامی سنی قصد دارند خلافتی اسلامی درسوریه ایجاد کنند تا به ادعای خودشان جلوی نفوذ ایران در منطق را بگیرند