اخبار ویژه

حمایت ونزوئلا از مقاومت فلسطین

صهیونیسم دشمن ماست: حمایت ونزوئلا از مقاومت فلسطین

منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت

دولت سوسیالیست ونزوئلا روز جمعه در کاراکاس ۴۸مین سالگرد تأسیس جبهه خلق برای آزادی فلسطین را جشن گرفت و بر حمایت خود از ملت خاورمیانه علیه امپریالیسم مجدداً تأکید کرد.

مقامات ونزوئلایی در سخنان خود علیه اشغال اسراییلی و گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین، «رفقای» فلسطینی را برای ایستادگی در برابر جنابات جنگی اسراییل ستودند.
venezula_felestin

اعتراض زنان علیه تروریسم اسراییلی بر مردم فلسطین در تظاهرات همبستگی فلسطین-ونزوئلا، منبع عکس: وزارت قدرت مردم ونزوئلا 

 

به گزارش تلویزیون هیسپان، لئوناردو مولینا مقام مسئول ستاد ارتباطات بولیواری گفت: «مبارزه مردم فلسطین اکنون بیش از هر زمان دیگری یک سرمشق برای کل بشریت است. ما امروز زندگی برادرانه بر روی کره زمینی را که زیباتر از گذشته است ممکن‌ و ضروری‌ می‌بینیم.»

دولت ونزوئلا در حضور اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین بر اهمیت اعمال فشار بر دولت‌های آمریکای لاتین برای بایکوت و عدم سرمایه‌گذاری در اسراییل تأکید کرد. در حال‌حاضر، دولت‌های راست‌گرایی مانند مکزیک، هندوراس و کلمبیا اسراییل را برسمیت می‌شناسند و در عرصه‌های امنیتی و اقتصادی با آن همکاری می‌کنند.

دولت‌های سوسیالیستی ونزوئلا، کوبا، نیگاراگوئه و بولیوی روابط خود را با اسراییل قطع کرده‌اند و آن‌‌را برسمیت نمی‌شناسند.

از شروع انقلاب بولیواری ونزوئلا در سال ۱۹۹۹، این کشور آمریکای لاتین بطور دیپلوماتیک و اقتصادی قاطعانه از فلسطین حمایت کرده است. هم هوگو چاوز رییس‌جمهور پیشین و هم نیکولاس مادورو رییس‌جمهور کنونی در سازمان ملل علیه اشغال ساحل غربی و محاصره نوار غزه توسط اسراییل سخنرانی کردند.

ونزوئلا یکی از نخستین کشورهایی بود که پس از حمله سال ۲۰۱۴ اسراییل، کمک بشردوستانه به غزه فرستاد و به کودکان آواره فلسطین کمک مالی داد. در همان‌سال، دولت سوسیالیستی هزار بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز ونزوئلا به دانشجویان فلسطینی داد.

برای رهبران انقلاب بولیواری، مبارزه مردم فلسطین علیه امپریالیسم اسراییل با مبارزه مردم ونزوئلا علیه امپریالیسم آمریکا پیوند دارد.

همچنین براساس گزارش‌های تلویزیون هیسپان، جاکوب تورس رهبر مرکز کارگران سوسیالیست بولیواری گفت: «من در اینجا بعنوان یک عرب و یک ونزوئلایی می‌گویم ما دشمن مردم اسراییل نیستیم. صهیونیسم دشمن ماست، زیرا صهیونیسم مظهر امپریالیسم است.»

جبهه خلق برای آزادی فلسطین یک سازمان مارکسیست-لنینیست است که «جنگ خلق» علیه رژیم اسراییل را دنبال می‌کند. جبهه خلق برای آزادی فلسطین عضو سازمان آزادیبخش فلسطین است.