پرش به محتوا

هامون در جستجوي دولت رفاه؟


ترجمه و تلخیص ازیونگه ولت

نوشته هانس گئورگ هرمن

 هامون كانديداي ریاست جمهوری حزب سوسیالیست فرانسه تلاش میکند دولت رفاه و محیط زیست و منافع تراستها و بانکها  با هم پیوند بزند، تلاشی بی نتیجه؟

 اگر ”بنوآ هامون” بتاریخ ۷مه ۲۰۱۷ به عنوان رییس جمهور جدید فرانسه از صندوق آرا بیرون بیاید قصد دارد طبق ادعا و برنامه ای که اخیرا ارائه کرده است، دولت رفاه را با کاپیتالیسم کازینوئی حاکم بر اقتصاد اروپا آشتی دهد 

طبق برنامه ای کاندیدای سوسیالیست که پنجشنبه هفته پیش اعلام شد او در نظر دارد دولت رفاه بر پایه دمکراسی مردمی را با منافع شرکتهای بزرگ و بانکها آشتی دهد انهم در حالیکه شعارهای آشنائی مانند”ما دیگر نمی توانیم مانند گذشته تولید و مصرف کنیم” از سوی او طرح میشود!

 هامون  بر حفظ قدرت نظامی اتمی ارتش فرانسه نه تنها تاکید دارد بلکه آشکارا و بی هیچ اما و اگری از حملات تجاوزگرانه کشورش به کشورهای مستعمره سابق مانند مالی و یا سوریه دفاع میکند.

کاندیدای سوسیالیست در عین حال معتقد است که فساد مالی و حمایت مالی از کاندیداها ریاست جمهوری رقابتهای انتخاباتی را به افتضاح کشانده است، اشاره وی به کاندیداهای جناح راست جمهوریخواهان و جبهه ملی است.

یکی دیگر از از زوایای برنامه جدید هامون پرداخت ماهانه ۲۰۰ یورو یارانه به تمام فرانسوی هائی است که درآمد ماهانه آنها کمتر از ۲۲۰۰ یورو است، در فرانسه بیش از ۹ میلیون نفر واجد شرایط چنین کمکی میباشند.

بیشتر کارگران، دانشجویان، صاحبان مشاغل آزاد کم درآمد و بخشی از کارمندان را میتوان از دریافت کنندگان این کمک مالی ارزیابی کرد، در مرحله دوم اما صحبت از یک حقوق پایه بالغ بر ۶۰۰ یورو در ماه میشود که  شامل تمام فرانسوی هائی خواهد شد که بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارند مستقل از اینکه چقدر درآمدشان است و یا چه شغلی دارند.

سر آخر قرار است تمامی ساکنان فرانسه ماهانه ۷۵۰ یورو ”حقوق پایه” دریافت کند، در عین حال موازی با این اقدامات هامون قصد دارد در یک برنامه بلند مدت و استراتژیک با ۱۰۰ میلیارد یورو دولت را مورد حمایت خود قرار دهد تا با معضل بیکاری در فرانسه وارد مبارزه شود.

 هامون خانه سازی برای افراد کم درآمد و حمایت از محیط زیست را در سر لوحه برنامه خود قرار داده و قصد دارد،  لایحه ای را که دولت سوسیالیست اولاند در جهت حمایت از کارفرمایان و از بین بردن حقوق مزد بگیران با وجود مخالفتهای گسترده مردم تصویب کرد را منقضی اعلام خواهد کرد. 

او قول داده است که بجای قانون اولاند که مورد تنفر مردم است، قانونی جدید در جهت حمایت از مزد بگیران به مجلس ارائه کند و ساعت کاری هفتگی را به ۳۵ ساعت در هفته تنزل دهد و برنامه اخراج کارمندان دولتی را که شامل کوچک سازی نئولیبرالی تقریبا تمامی جناحها و دولت فعلی سوسیالیست است را متوقف سازد و حتی برای مبارزه با وضعیت اسفناک آموزشی کشور ۴۰۰۰۰ معلم جدید برای مدارس استخدام کند و ۷۵۰۰ فرصت شغلی جدید در زمینه تحقیقات و آموزش عالی ایجاد نماید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: