اخبار ویژه, سرتیتر

هدیه جمهوری خلق چین به شهر زادگاه کارل مارکس در آلمان

Hölzerner Karl Marx-Schattenriss in Trier vorgestellt

Foto: DPA

جمهوری خلق چین قصد دارد به مناسبت تولد دویست سالگی کارل مارکس مجسمه ای بسیار بزرگی از این انسان متفکر و انقلابی را به زادگاه وی شهر «تریر» در جنوب غربی آلمان هدیه کند.

هدیه این مجسمه عظیم به شهر کوچک «تریر» در کشوری که ضد کمونیسم و مارکس ستیزی در میان دولت، رسانه ها و مردم سنتی البته خفتبار ولي جا افتاده است موجب بحث و جدل جدیدی در سطح کشورشده است.

در حالیکه شورای شهر «تریر» از این هدیه عظیم حزب کمونیست چین  استقبال کرده است و با 42 رای موافق یعنی با اکثریت مطلق آرا از دریافت و برپائی این مجسمه ابراز خوشوقتی میکند و حتی شهردار محافظه كار این شهر که از حزب» دمکرات مسیحی » است آنرا افتخاری برای «تریر» نامیده ، هستند عناصری که اصولا دریافت هدیه از جمهوری خلق چین را از بنیان رد کرده و یا از ابعاد مجسمه یادبود رهبر کارگران جهان ایراد میگیرند و یا حتی محلی را که برای مجسمه در نظر گرفته شده است را نامناسب ارزیابی میکنند.

در حالیکه سالانه 150 هزار توریست از چین تنها برای مشاهده شهر محل تولد کارل مارکس و بازدید از خانه وی به این شهر سفر میکنند آلمانی هائی هستند که از وجود کارل مارکس ننگ دارند.

«راینر مارس» از حزب نئولیبرال سبز آلمان مخالفت حزب خود را از قبول کردن این هدیه اینگونه بیان میکند که «حزب کمونیست چین یک حزب سرکوبگر حقوق بشر و آزادي بیان است و هدیه قبول کردن از چنین حزبی به رسمیت شناختن این سیاستهاست» نماینده حزب نژاد پرست و فاشیستی المان در این شهر «آلترناتیو برای آلمان» نیز مارکس را یک انقلابی ضد دمکرات و ضد نظام پارلمانی خوانده و رابطه وی با یهودیت را زیر سوال میبرد (جالب است که این فرد معتقد است مارکس یک ضد یهودی بوده است!) و خواستار رد این هدیه شده است.

در حالیکه سوسیال دمکراتها پذیرفتن هدیه را یک عمل درست میدانند و آنرا نشانه احترام جمهوری خلق چین به شهر زادگاه مارکس ارزیابی میکنند، حزب چپ آلمان هم این عمل را مفید ارزیابی کرده و انرا نشان اهمیت نظرات ضد کاپیتالیستی کارل مارکس خوانده است نماینده این حزب می افزاید، مردم «تریر» باید این بلند نظری را از خود نشان دهند و به برخورد انتقادی با نظرات معروفترین فرزند شهرشان خوش آمد گویند.

بر اساس طرح اولیه قرار است مجسمه یادبود کارل مارکس به بلندی 6 و نیم متر باشد و در منطقه  «پورتا نیگرا» استقرار یابد خود این مسئله باعث اعتراضات وسیعی از سوی «مردم» شده است البته شهردار شهر معتقد است بر اساس تحقیقات آنها بلندی مجسمه مشگلی نیست اما بر سر محل استقرار آن باید تصمیم گیری شود بهرحال وی معتقد است، سال 2018 مجسمه عظیم کارل مارکس در شهر زادگاهش مستقر خواهد شد.

ببینیم و تعریف کنیم.

 

۱ دیدگاه

 1. جواد says

  مجسمه سازی از شخصیتها علامت شخصیت پرستی است. اگر حاکمان چین کوچکترین علاقه ای به سوسیالیسم علمی داشتند بجای اینکه از مارکس مجسمه بسازند کتابهای او را به زبانهای مختلف چاپ می کردند و در اختیار مردم فقیر و تحت ستم می گذاشتند.
  کمونیستهای حقیقی باید گرفتن چنین هدیه های ننگینی از حاکمان جنایتکار چین را قاطعانه رد کنند زیرا اگر فردی با همان عقاید کارل مارکس اکنون در چین باشد زندانی یا اعدام خواهد شد اما حاکمان ریاکار چین برای اینکه وانمود کنند احترامی برای مارکس قائل هستند با پول حاصل از استثمار وحشیانه کارگران مجسمه مارکس را می سازند!

  دوست داشتن

 2. رهگذر says

  جناب خبر آور، تا آنجا که ساکنین آلمان و رسانه های رسمی آلمانی سخن میگویند، کتاب کاپیتال کارل مارکس را حکومت های سرمایداری جهان بعنوان ارثیه فرهنگی بشریت برسمیت شناخته اند.
  از اینهم گذشته حتی قبل از این انتخاب این اثر چندین بار در آلمان در تلویزیون درباره سیاستمداران آلمانی پرسش «تدTED» گردیده بود و همه باره کارل مارکس یا در راس همه و یا مقام دوم مابین تمام سیاستمداران آلمانی انتخاب گردیده بوده است.
  نا گفته نماند که سبزها و فاشیست های آلترناتیو برای آلمانAFD و دیگر احزاب راست از خلق آلمان جدا بوده و از «آنجا» کیفشان کوک است،‌ بشرطی که اولی موادش همیشه دردسترسش باشد و دیگری امکان قتل و غارت و هجوم بر خارجیان!
  این احزاب کم رای حتی اگر پر رای هم گردند نماینده خرده بورژوازی بوده و از ابزار دست هم محافظه کاران و هم سوسیال دمکراتها هستند و زمانیکه دیگر تیغ هیچ کدامشان نبرد، مرسدس و دویچه بانک و دیگر نوچه ها مانند کروپ و توسن بخصوص شرکت بایرن و ب آ اس اف و زیمنس باندازه کافی اتوموبیل های کروکی و پول و قدرت برای آنان مصرف میکنند تا دیوانه تازه ای که یک لومپن پرولتاریا که «گویا آرشیتیکت» که چندین بار بجرم قتل در زندان بوده باشد «آدولف هیتلر» جدیدی را دوباره بر سر کار بیاورند.
  ولی کور خوانده اند، جهان دیگر جهان ۱۹۲۴ نیست!

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.