اخبار ویژه, سرتیتر

تركيه به قصد بر اختلافات با اروپا دامن ميزند، وزير خارجه تركيه دروغ گفت و زير قولش زده است

بر اساس گزارش شبكه خبري ان تي وي آلمان چاووش اغلو وزير خارجه تركيه قبل از سفر به هلند با زيگمار گابريل وزير خارجه آلمان در برلين ديدار و گفتگو داشته است 

دراين گفتگو گابريل از چاووش اغلو تقاضا ميكند كه از سفر و سخنراني به هلند پرهيز كند چرا كه در هلند بزودي انتخابات پارلماني است و سخنراني اعضاي دولت تركيه در آن كشور باعث تقويت اسلام ستيزان و مخالفان تركيه در اين كشور ميشود.

پس از اين گفتگو چاووش اغلو قول ميدهد كه بدلايل فوق به هلند سفر نكند و هيچ يك از وزرا و اعضاي دولت تركيه نيز براي سخنراني به هلند نروند.

اما پس از پايان مذاكرات برلين چاووش اغلو زير قول خود زده وسعي ميكند بي سر وصدا و بر خلاف توافق قبلي با دولت آلمان براي سخنراني به روتردام هلند سفر كند كه اجازه ورود و نشستن به وي داده نمي شود، وزير خانواده تركيه نيز كه اجازه ورود به هلند را  نگرفته بود، از طريق زميني و از مرز آلمان وارد هلند شده كه دستگير و اخراج ميشود.

اين در حالي استكه دولت هلند رما از آلمان تقاضا كرده بود مانع ورود خانم وزير خانواده از طريق مرز زميني آلمان به هلند شود كه دولت مركل بري جلوگيري از درگيري بيشتر تقاضاي هلند را عملا بي پاسخ نهاده و اقدامي براي جلوگيري خانم وزير به هلند نمي كند.

پس از اين رخداد ها كار اختلافات بالا ميگيرد و اردوغان دولت هلند را به نازيسم و فاشيسم متهم كرده از تركها ميخواهد در هلند به نافرماني مدني دست بزنند، همزمان با فراخوان اردوغان تعداد معدودي از ايادي رژيم تركيه در آنكارا به جلوي سفارت و كنسولگري هاي تركيه در هلند رفته و با بلند كردن پرچم تركيه تظاهرات ميكنند كه توسط پليس هلند سركوب ميشوند. 

در همين زمان نيز در استانبول به سفارت هلند حمله شده و پرچم اين كشور در سفارت بزير كشيده شده و بجايش پرچم تركيه به اهتزار در مي آيد. سفير هلند در تركيه هم كه در سفر خارج از تركيه بوده فعلا عنصر نامطلوب خوانده ميشود و اجازه ورودش به تركيه تا اطلاع ثانوي لغو ميشود.تركيه رسما اعلام تحريم عليه هلند ميكند.

اردوغان و يارانش خحله به هلند و آلمان را شدت بخشيده و در داخل تركيه براي جلب آرا مردم نقش قرباني را بازي كرده و براي تركهاي ساكن اروپا نقش مرد مشت آهنين مدافع  حقوق تركها و مسلمانان  و مبارز ضد غرب و منجي اسلام را بازي ميكند.

اردوغان با دامن زدن بمهندسي شده به تحريكات توانسته موضوع انتخابات را كه قرباني كردن نظام پارلماني تركيه بنفع قدرت فردي رئيس جمهور است را به مبارزه تركيه و اروپا و دفاع از «ترك بيوك ميلت » و اسلام تبديل كند و از ستمي كه كشورهاي اروپائي در سالهاي اخير بر تركها مهاجر و مسلمانان روا ميدارند بنفع خود حداكثر سو استفاده را نمايد.

براي بسياري از تركها (نه كردها و يا علوي هاي مهاجر) كه دو دل بودند كه آيا به خواسته هاي حزب اردوغان تن داده و راي آري يا نه بدهند، اكنون آنچه «رشادت هاي»اردوغان و هاي و هويش براي تركها در اروپا نام گرفته ميتواند وزنه حزب عدالت و توسعه را به عنوان مدافع حقوق تركها و مسلمانان سنگين كند.

با اين تاكتيك اردوغان دولت فعلي هلند را مجبور به بازي نقش دولتي كه جلوي تبليغات و آزادي بيان را بخاط راضي نگاه داشتن نژادپرستان داخلي ميگيرد كرد و اختلافات داخلي اروپا را بار ديگر به رخ همگان كشيد در حاليكه آلمان با سخنراني ها مخالفت كرد اما اينجا و آنجا اجازه سخنراني را هم داد،  هلند پاي مخالفتش ايستاد و نشان داد آلمان كه اينهمه ادعاي اروپاي متحد را دارد با آنها همكاري جدي نكرد، بقيه اروپا نامتحد و پراكنده و دو دل عمل كردند، فرانسه اجازه سخنراني را بي مشگل داد، سوئد با اما و اگر اجازه را داد و دانمارك هنوز دو دل است. 

در داخل كشور اردوغان با دامن زدن به احساسات ميهن پرستي و اسلام دوستي سعي دارد اصل واقعيت را كه محدود كردن پارلمانتاريسم و حقوق اقليتها و زير پا نهادن قانون اساسي را ماستمالي كرده و دو دلان را بسوي جمهوري فردي خود جلب كند.