سرتیتر

کردها زیر آتش گلوله

kordha

داعش، ارتش ترکیه و پیشمرگ‌ها  به منبج در سوریه و شنگال در عراق حمله کردند. سفر مسعود بارزانی رئیس جمهور اقلیم کردستان عراق  روز ۲۷ فوریه به آنکارا زیاد بازتاب رسانه‌ای نیافت. بنگاه خبری رسمی ترکیه آنادولو در آن زمان اعلام کرد که گفتگو با نخست وزیر «بینالی یلدریم» و رئیس جمهور «رجب طائب اردوغان» در ارتباط با مسائل اقتصادی و مبارزه مشترک علیه تروریسم بوده است.

 

منبع: دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

 

دوروز بعد از این مذاکرات حمله گسترده ارتش ترکیه و هم‌پیمان آن ارتش آزاد سوریه FSA در غرب منبج  در سوریه که تحت کنترل واحدهای دفاعی عرب و کرد قرار دارد آغاز شد. همزمان با این حمله شبه‌نظامیان تروریست داعش از شمال به این منطقه حمله بردند. «هردو حمله دقیقاً همزمان آغاز شد.» سخنگوی شورای نظامی  منبج MMC «شروان درویش» در مصاحبه‌ای با پرتال خبری Kom News در مورد احتمال تبانی ترکیه با داعش گفت که این واقعیت (حمله همزمان دو نیرو) «سئوالات متعددی را مطرح می‌سازد». تنها در ماه‌های ژانویه و فوریه ترکیه ۸۹ بار مواضع یگان‌های مدافع خلق کرد YPG را با سلاح‌های سنگین مورد حمله قرار داده است. در بیانیه دفتر مطبوعاتی YPG یک‌شنبه گذشته آمده بود که علاوه برآن ۵ حمله با بالگرد نیز صورت گرفته است.حملات سنگین ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه کماکان ادامه دارد. برای ممانعت از پیشروی ارتش ترکیه و برای محافظت از مردم منبج بلافاصله پس از آغاز حمله  شورای نظامی محلی یک قرارداد تاکتیکی با روسیه و ارتش سوریه تصویب کرد. شورای نظامی روز ۲ مارس اطلاع داد: «ما بعنوان شورای نظامی منبج بخش‌هائی از جبهه را در اختیار ارتش سوریه قرار دادیم. ارتش سوریه بخشی از پیمان است که ما با روسیه به امضاء رسانده‌ایم تا از این طریق از دهکده‌های غرب منبج در مقابل حملات مکرر ترکیه و گروه‌های هوادار ترکیه حفاظت کنیم». روز دوشنبه سخنگوی این شورا در مقابل رویترز تائید کرد که سربازان سوری  مواضع نامبرده در جبهه را در دست گرفته‌اند.

بموازات این روند روز ۲۸ فوریه ۵۰۰ پیشمرگ به شهرهای سینوئه و خنازور در منطقه شنگال  در شمال عراق  که تحت کنترل یگان‌های ایزدی مدافع شنگال YBS قرار دارد، حمله بردند. این حمله و حمله نیروهای هم‌پیمان ترکیه، بلافاصله بعد از بازدید بارزانی از آنکار، مطمئناً در ارتباط با یکدیگر است. بنابرگزارش آژانس خبری کرد ANF در روز ۳ مارس حداقل ۲۱ مامور سازمان جاسوسی ترکیه MIT در این عملیات نظامی حضور داشته‌اند. این آژانس اعلام کرد که علاوه برآن ۸۰ پیشمرگ جوان از حمله به مواضع  YBS سرباز زده‌اند. پس از این اقدام آنها گویا خلع سلاح شده و از طرف سازمان جاسوسی بارزانی «پاراستین» دستگیر و زندانی شده‌اند. برخی دیگر از پیشمرگ‌ها خود را تسلیم یگان‌های  YBS کرده‌اند. روز دوشنبه یگان‌های دیگر پیشمرگ‌ در شهر رابعه و حومه آن مستقر شدند تا ارتباط بین شنگال و منبج را قطع نمایند.

پیشمرگ‌ها در سال‌های اخیر از جمله توسط ارتش آلمان و ترکیه تعلیم دیده و با مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز گردیده‌اند پس از این‌که گزارشات شاهدین عینی  و تصاویر آژانس خبری Rudaw  استعمال سلاح‌های آلمانی علیه یگان‌های ایزدی مدافع شنگال را به اثبات رساند، سخنگوی وزارت دفاع آلمان روز دوشنبه در مقابل مجله اشپیگل تائید کرد که یک کمیسیون بررسی و تحقیق از بین سربازان آلمانی که در شمال عراق مستقرند، تشکیل داده شده است.

«دفتر وحدت و همبستگی خلق‌ها SYPG» در رژاوا (کردستان سوریه)حمله پیشمرگ‌ها را بشدت محکوم کرد. در بیانیه روز ۴ مارس SYPG از جمله به فرار یگان‌های پیشمرگ‌ اشاره می‌کند که در سال ۲۰۱۴ وقتی داعش به منطقه شنگال حمله کرد، صورت گرفت. «حمله به شنگال جنگ برادرکشی نیست بلکه یک خیانت تاریخی است. این حمله کمک به دشمنان خلق کرد است.»