بین المللی, سرتیتر

روزنامه نگاری دروغ، تکراری و خسته کننده

rooznamehnegari

« روزنامه نگاری دروغ، تکراری و خسته کننده » در مقابل بزرگترین اخبار گزارش داده نشده در سال ۲۰۱۶

توسط ارش عمر جمال، ۴ ژانویه ۲۰۱۷ دیلی استار (بنگلادش)

« همه تحلیل گران جدی می دانند و حتی دولت آمریکا نیز موافقت کرده است که برخی از چهره های عربستان سعودی از داعش پشتیبانی کرده اند و بودجه برای داعش در نظر گرفته اند…اما این ایمیل می گوید که این آن چهره ها نیستند بلکه دولت عربستان سعودی و دولت قطر است که بودجه داعش را تأمین کرده اند. »

« کنترل هوشمند و آگاهانه عادات و عقاید سازمان یافته توده ها، عنصر مهمی در یک جامعه دمکراتیک می باشد. کسانی که این مکانیزم نامرئی جامعه را کنترل می کنند…قدرت حاکمیت واقعی ی هستند… که برما حکومت می کنند، افکار ما را قالب گیری می کنند، و به ذائقه ما شکل می دهند… این آنها هستند که سیم ها را می کشند که ذهن عموم مردم را کنترل می کند. »

بدینسان، ادوارد برنیز، برادر زاده زیگموند فروید و پدر تبلیغات مدرن در کتاب خود تحت عنوان تبلیغات،  به پیشنهادش، وزارت جنگ ایالات متحده را در سال ۱۹۴۹ به وزارت دفاع تغییر نام داده شد.

در عصر رسانه های متعلق به شرکتهای غولپیکر، جائیکه ۹۰٪ از رسانه های آمریکائی متعلق به شش شرکت عظیم – مثل جنرال الکتریک، دیزنی، وایا کام، تایم وارنر، سی بی اس و نیوز کورپ – هستند (این رقم در سال ۱۹۸۳ ۵۰٪ بود)، این مشکل نیست که بفهمیم چگونه و چرا اکثریت مردم چیزها پی را که می بینند بستگی دارد به کنترل تعداد کمی از شرکتها و در نهایت، کسانی که آن شرکتها را کنترل می کنند. این به خصوص موردی ست هم چنانکه در  «عصر روزنامه نگاری دم به ساعت تکرار کننده»  مشاهده می شود. جائیکه شما با اکثریت روزنامه نگاران جریان اصلی در سراسر جهان به سادگی با «تکرار مکررات خبر» توصیف شده در قدرتمند ترین بخش از رسانه های جهان همه روزه مواجه هستید، یعنی رسانه های غربی (آمریکائی) و بالاخره اطلاعاتی که مردم از بزرگترین آژانس های خبری (عمدتا غربی) بجای انجام وظیفه کاری خود – «تحقیق در مورد این که چه اتفاقی افتاده» و «بررسی چگونگی این اتفاق» دریافت می کنند.

هنگامی که قدرت غیر قابل نفوذ و استوار در دست تعداد انگشت شماری قرار می گیرد،  تعداد انگشت شماری از اخبار بطور منظم توسط رسانه ها گزارش داده می شود. و برخی از اخبار ،هرگز گزارش داده نمی شوند. پس این گزارشاتی که مستحق پوشش دادن بودند و در اخبار روزانه گزارش داده نشدند،  چه بودند؟

خوب یکی از آنها مربوط به خبری ست که بیشتر در رسانه های جهان تحت پوشش قرار گرفته است – انتخابات ایالات متحده است. یا ترجیحا یکی که اعتراض به انتخابات داشت – هیلاری راد هام کلینتون. در طول ۲۰۱۶ ، هم چنانکه  فعالانه مشغول کمپین برای انتخاب شدن برای رئیس جمهوری بود، ویکی لیکس بطور مدام ثابت کرد که خاری ست در چشم او. اما، افشا گری توسط ویکی لیکس که قرار بود در اختیار عموم قرار گیرد تا حد زیادی در رسانه های جریان اصلی گزارش داده نشد.

و یکی از دلایل اصلی این است که خود رسانه ها در این مورد دست داشتند. به عنوان مثال، طبق گزارش ویکی لیکس، تعداد۶۵ رسانه جریان اصلی « با  کمپین هیلاری کلینتون دست در دست یک دیگر برای تقلب در انتخابات آمریکا » فعال بودند (ویکی لیکس لیست محرمانه تعداد۶۵ نفر از خبرنگاران رسانه های جریان اصلی که بخشی از مافیای کلینتون بودند را افشا کرد، خبرگزاری د یوران، ۲۸  اکتبر ۲۰۱۶ ).

و برای کسانی که مشکل به نظر می رسد که قبول کنند هیلاری یا خود حزب دمکرات جرات انجام چنین کار ضد دمکراتیکی را دارند، بهتر است بدانند که تعداد۲۰ هزار ای میل منتشر شده توسط ویکی لیکس هم چنین نشان داد که چگونه حزب دمکرات بر ضد برنی ساندرز عمل کرد و بالاخره « کمپین او را از خط خارج کرد » (ویکی لیکس ثابت می کند که در دور اول انتخابات تقلب شد: کنوانسیون ملی دمکرات ها دمکراسی را تضعیف کردند، روزنامه آبزرور، ۲۲  ژوئیه ۲۰۱۶ ). با وجود سانسور تمام عیار رسانه ها، این حادثه چنان پرجنجال و افتضاح آمیز بود که رئیس کمیته ملی حزب دمکرات، دبی واسرمن شولتز بی سرو صدا مجبور به کناره گیری از سمت خود شد.

گذشته از این موضوعاتی که درز پیدا کرده بود، افشا شدن  مفسر سیاسی سی ان ان، دانا برازیل که سوالات مناظره ریاست جمهوری را قبل از بحث به خانم کلینتون فرستاده بود که  سی ان ان را وادار به بیرون انداختن او از محل کارش کرد. اما، شاید مهم ترین افشا سازی هین مصاحبه با جولیان آساتژ، بنیانگزار ویکی لیکس با جان پیلجر می باشد، زمانیکه او گفت هیلاری کلینتون با اصرار از جان پودستا، مشاور براک اوباما خواسته بود تا « بر قطر و عربستان سعودی، که در حال ارائه پشتیبانی مالی و لجستیکی مخفی به داعش و دیگر گروه های سنی رادیکال هستند فشار بیاورد ».

او در ادامه گفت، « همه تحلیل گران جدی می دانند و حتی دولت آمریکا نیز موافقت کرده است که برخی از چهره های عربستان سعودی از داعش پشتیبانی کرده اند و بودجه برای داعش در نظر گرفته اند…اما این ایمیل می گوید که این آن چهره ها نیستند بلکه دولت عربستان سعودی و دولت قطر است که بودجه داعش را تأمین کرده اند. » در همین راستا، او اضافه کرد که چیزی که بیش از همه مضحک است اینست که برخی از بزرگترین اهدا کنند گان پول به کمپین انتخاباتی کلینتون هم چنین دولتهای عربستان سعودی و قطر بودند.

موضوع بعدی که بطور جنایت آمیز انجام گرفته و تحت پوشش رسانه ها قرار نگرفته، هم چنین پادشاهی عربستان سعودی در آن دست دارد. این جنگی ست که بر علیه یمن براه انداخته. روزنامه نگاری به نام رُز دلانی در روز ۲ سپتامبر، ۲۰۱۶ نوشت، برای مطبوعات بین المللی (1 ) که « شدت انحراف حاصله از جنگ یمن باید متعاقباً آتش فریاد مردم جهان را برای عدالت شعله ور سازد، با این حال، تا زمانیکه مردم » از نظر استراتژیک» در تاریکی نگه داشته می شوند، تغییر کمی بطور واقعی می تواند انجام گیرد. »

من هم اکنون در نوشته قبلی ام با تیتر « فاجعه در یمن»، منتشر شده توسط دیلی استار در تاریخ ۲۹ اوت،  ۲۰۱۶   در این مورد نوشتم که درجه خشونتی که در یمن در حال وقوع است را برجسته کرده. در این مقاله هم چنین شامل آمار و ارقامی ست که نشان می دهد مقادیر عظیمی از سلاح هایی که توسط ایالت متحده و انگلستان به عربستان سعودی به منظور استفاده از آن علیه مردم یمن داده شده. اما، آنچه را که من اکنون می خواهم برجسته کنم این واقعیت است که هیچ تجاوز هوائی از جانب عربستان سعودی بدون کمک مستقیم و همه جانبه آمریکا و انگلستان امکان پذیر نخواهد بود هم چنانکه عربستان سعودی به هیچ وجه برای سوخت گیر هواپیماهای جنگی خود در هوا مجهز نیست. هنگامیکه شما بفهمید که چگونه این خبر زیان آور و مضر برای مقامات آمریکائی خواهد بود اگر مردم متوجه شوند که در یمن واقعاً چه می گذرد، باز کردن این گره دشوار نیست که چرا رسانه ها بیشرمانه از پوشش دادن به این اخبار مهم خود داری کردند.

و در حالیکه عدم گزارش دهی لازم و کافی که اکثر اوقات به نگه داشتن عموم در تاریکی بکار می رود، یک نوع دیگر که حتی به مراتب بیشتر در این مورد مؤثر واقع می شود، راهنمایی مردم از طریق گزارش غلط است که مورد استفاده قرار می گیرد. و در سال ۲۰۱۶ ، میزان تصور غلط در ذهن مردم توسط رسانه های جریان اصلی در رابطه با بحران سوریه خود را بیشتر آشکار ساخت.

و این مربوط به موضوع دیگری ست که در موردش بسیار کم گزارش داده شده است – کوهی از شواهد در سال ۲۰۱۶ به بیرون درز \یدا کرده است که نشان می دهد بحران سوریه بجای اینکه یک جنگ داخلی باشد یک جنگ نیابتی علیه سوریه توسط نیروهای تجاوز گر خارجی براه افتاده است. در روز ۹ دسامبر ۲۰۱۶ ، در سازمان ملل برخی از این شواهد توسط سارا فلاندرز، فعال حقوق بشری و دانا ناسور، وکیل و فعال حقوق بشر و عضو کمیته هم آهنگی « دست ها از سوریه کوتاه » و دکتر بهمن آزاد،  دبیر شورای صلح ایالات متحده، و روزنامه نگار مستقل کانادايی، اوا بارالت که همگی از سوریه و از جمله به تازگی از شهر حلب دیدن کرده اند، ارائه داده شد.

در این کنفرانس، بارتلت کسی که شش بار در دو سال گذشته از سوریه دیدن کرده است و با مردم سوریه به زبان عربی سخن گفته، در توافق با سایر شرکت کنند گان در میز گرد کفت، « هر آنچه که شما در رسانه های شرکتهای چند ملیتی غول پیکر می شنوید دقیقاً بر عکس است از واقعیت از آنچه که در سوریه میگذرد….رسانه های ما و رسانه های خلیج سوریه را فرقه گرا معرفی کرده است، چیزی که خود مردم سوریه آن را تکذیب کرده اند…این ابزاری ست برای گمراه کردن مردم…یعنی به مردم طوری القاء می شود که در سوریه سنی ها علیه بشار اسد میجنگند »

با توجه به نظر شرکت کنند گان در میز گرد، حقیقت کاملاً روشن شد که اکثریت عظیم مردم سوریه برخلاف رسانه های دروغ گو به شدت از دولت اسد و نیروی ارتش پشتیبانی می کنند. و « آنها از این دروغ های کذائی بیزا رند و به خوبی از این دروغ هایی که رسانه های غربی ما و گروه های حقوق بشری اشاعه می دهند کاملاً مطلع اند ».

در آخر امر، موضوع مهمی که در مطبوعات جریان اصلی گزارش داده نشده فرو ریختگی اعتماد مردم به رسانه های جریان اصلی ست. مردم در سراسر جهان، هم چنانکه بیشتر و بیشتر گزارشات ناقص و غلط را توسط این رسانه ها دریافت می کنند، در سال ۲۰۱۶ بیش از هر زمان دیگر نشان داده اند که دیگر هیچ گونه ایمانی به صداقت، انصاف و بی طرفی رسانه های جریان اصلی ندارند.

از این رو، ما سازمان هایی مانند ویکی لیکس را داریم که این خلا ایجاد شده به خاطر عدم وجود مطبوعات بی طرف را پر می کنند، و روزانه مردم برای گرفتن اطلاعات بدون تبعیض بیشتر و بیشتر به سمت این سازمانها جلب می شوند. و اگر چه این شرم آور است که این خبر ها و بسیاری دیگر از اطلاعات مهم در سال ۲۰۱۶ گزارش داده نشده است اما چیزی که سال ۲۰۱۶ به ما آموخته این است که آنها دیگر نمی توانند ما را بطور کامل در تاریکی نگهدارند، و این هم عمدتاً به خاطر وجود سازمانهایی مثل ویکی لیکس و غیره می باشد. و آن، خواننده عزیز، بزرگترین گزارش سال ۲۰۱۶ است، صرف نظر از اینکه گزارش شده باشد یا نشده باشد.

  

1 – Inter Press Service

منتشر شده در رنجبر شماره ۱۴۲