اخبار ویژه

نکاتی که درباره وایت هلمت یا کلاه سفیدها باید بدانید

ترجمه ي: ندا رضايي Ne Da

 *کلاه سفیدها که دفاع مدنی سوریه نیز خوانده می شوند انچه ادعا می کنند نیستند. این گروه متعلق به سوریه نیست؛ یک پیمانکار نظامی بریتانیا در سال 2013 آن را با حمایت مالی آمریکا / بریتانیا در ترکیه بنیان نهاد.

* نام «دفاع مدنی سوریه» از سازمان سوری مشروعی به همین نام به سرقت رفته است. سازمان دفاع مدنی سوریه واقعی در سال 1953 تاسیس شد و یکی از اعضای موسس سازمان دفاع مدنی بین المللی (1958) بوده است.

* نام «وایت هلمت» از سازمان امداد آرژانتینی مشروعی به نام کوسکوس بلانکوس یا کلاه سفیدها گرفته شده است که در سال 2014 سازمان ملل از آن به پاس بیست سال فعالیت بشردوستانه تقدیر کرد.  

* کلاه سفیدهای ناتو در درجه اول یک کمپین رسانه ای است برای حمایت از اهداف «تغییر رژیم» ایالات متحده و متحدان آن در سوریه. پس از این که پیمانکار امنیتی جیمز لمسوریر آن را تاسیس کرد این گروه در سال 2014 با برند وایت هلمت توسط کمپانی بازاریابی «کمپین سوریه» که از خارج از سوریه توسط غیرسوری هایی مانند انا نولن مدیریت می شوند معرفی شد. » کمپین سوریه» خود فرزند کمپانی بازاریابی دیگری به نام Purpose است.

* ادعای «بی طرفی و انسان دوستی» و «خدمت به همه مردم سوریه» وایت هملت نادرست است. در واقع، آنها فقط در مناطق تحت کنترل مخالفان خشونت طلب کار می کنند که در درجه اول تروریست های مرتبط با جبهه النصره / القاعده (که اخیرا به جبهه فتح الشام تغییر نام داد) هستند.

 * ادعای غیر مسلح بودن وایت هلمت نادرست است. عکس هایی منتشر شده که اعضای آن را در حال حمل اسلحه نشان می دهد و پیروزی های نظامی جبهه النصره / القاعده را جشن گرفته اند.

* کلاه سفیدها در مقام جوخه های پاکسازی عمل می کنند و جنازه های شهروندان سوریه که بدست تروریست ها اعدام شده اند را منتقل می کنند.

* کلاه سفیدها خود را غیر سیاسی و غیر متعهد می نامند. اما در واقع آنها فعالانه مداخله ایالات متحده / ناتو را تشویق و تبلیغ (لابی) می کنند که در تناقض با هنجارهای کار بشردوستانه واقعی است.

 * توصیفات نوبل الترناتیو Right Livelihood که «دفاع مدنی سوریه» جان بیش از 60 هزار تن از مردم را «با ارائه خدمات پزشکی به نزدیک به 7 میلیون نفر» نجات داده است نادرست است. در واقع مناطقی که در کنترل تروریست هاست غیر نظامیان اندکی باقی مانده اند.

* سفید کلاه های ناتو در واقع کار سازمانهای معتبری مانند دفاع مدنی سوریه و جمعیت هلال احمر سوریه را تضعیف کرده و کم اهمیت جلوه داده اند.

* فیلم اخیر کمپانی Neflix در مورد کلاه سفیدها نه یک فیلم مستند که فیلمی تبلیغاتی است. کارگردان آن پایش هرگز به سوریه نرسیده است. ویدئو های سوریه، واقعی یا صحنه سازی، توسط خود کلاه سفیدها در اختیار کمپانی قرار گرفته است. این ویدئو ساختگی و دستکاری شده است و یک کمپانی بازاریابی تجاری به نام وایولت فیلم آن را ساخته است که در تبلیغاتش خود را «مدیریت شبکه های اجتماعی» و «مجری کمپین» مینامد.

References:

 “Seven Steps of Highly Effective Manipulators” Origins of the White Helmets 

 http://dissidentvoice.org/…/seven-steps-of-highly-effectiv…/

The REAL White Helmets awarded for 20 years work

 http://cascosblancos.gob.ar/…/white-helmets-20-years-intern…

The REAL Syria Civil Defence

 http://www.globalresearch.ca/the-real-syria-civil-d…/5547528

Who are the Syria White Helmets? 

 http://21stcenturywire.com/…/who-are-the-syria-white-helme…/

Video showing White Helmet association with Nusra/AlQaeda:

 https://www.youtube.com/watch?v=8aAaReVn2I4

Mideast Focus TV Special: “White Helmets: Heroes or Hoax?” 

 http://www.i24news.tv/en/tv/replay/focus-en…

White Helmets Deceive Right Livelihood and CodePink

 http://truepublica.org.uk/…/white-helmets-deceive-right-li…/

 White Helmets cat video showing terrorist zone with no civilians. «The homeowners abandoned this district and its kittens.» How fake does it get? https://www.youtube.com/watch?v=UkfcE-Drnas

برگرفته از وبسایت:

https://www.change.org/p/ole-von-ue…