تاریخی, سرتیتر

تنها بخش بارونق باقی‌مانده

younan_90m7
شرکت آلمانی فراپورت تحت اعتراضات بسیار شدید سندیکالیست‌های یونان آماده می‌شود عملیات و مدیریت ۱۴ فرودگاه یونان را به دست گیرد. این امتیازات که در اواخر سال ۲۰۱۵ به فراپورت داده شد، عملیات و مدیریت سودآورترین فرودگاه‌های منطقه‌ای یونان را به مدت ۴۰ سال به شرکت آلمانی واگذار می‌کند. منفعت سالانه در آغاز ۹۰ میلیون یورو تخمین زده می‌شود. شرکت می‌تواند «همه قراردادها با شرکاء و مستأجرین را لغو کند و قراردادهای جدید امضاء نماید، اما متعهد به پرداخت غرامت به شرکت‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌های اخراج شده نخواهد بود. دولت یونان باید هزینه جریمه لغو قراردادها را متقبل شود.» این شامل بازخرید خدمت کارکنان اخراجی، و هم‌چنین تعهدات نسبت به قربانیان سوانح کار می‌شود.
 
منبع: سیاست خارجی آلمان
تارنگاشت عدالت
شرکت آلمانی فراپورت تحت اعتراضات بسیار شدید سندیکالیست‌های یونان آماده می‌شود عملیات و مدیریت ۱۴ فرودگاه یونان را به دست گیرد. این امتیازات که در اواخر سال ۲۰۱۵ به فراپورت داده شد، عملیات و مدیریت سودآورترین فرودگاه‌های منطقه‌ای یونان را به مدت ۴۰ سال به شرکت آلمانی واگذار می‌کند. منفعت سالانه در آغاز ۹۰ میلیون یورو تخمین زده می‌شود. دولت یونان ۲۳ فرودگاه منطقه‌ای، از جمله چندین فرودگاه را که با کسری بودجه حاد مواجه هستند اما هزینه نگه‌داری آن‌ها هنوز زیاد است به مثابه پیوند بین قلمرو اصلی یونان با جزایر دورافتاده، نگه خواهد داشت. یکی از قدرتمندترین اولیگارش‌های یونان که در منافع فراپورت از امتیازات کنونی سهیم است، سال‌ها است که در عملیات فرودگاه پولکوو در سنت پترزبورگ درگیر می‌باشد. فراپورت از معدود شرکت‌های آلمانی است که هنوز در یونان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بسیاری شرکت‌ها دیگر از کشور خارج می‌شوند. بحران کشور به کاهش شدید مصرف و کاهش منافع شرکت‌ها انجامیده است. مهم‌ترین استثناء بر این قاعده بخش گردشگری است که فرودگاه‌های فراپورت می‌توانند از پروازهای گردشگری سود به دست آورند.

معاف از عوارض گمرکی
شرکت آلمانی فراپورت در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ توانست کنترل بیش از ۱۴ فرودگاه منطقه‌ای یونان را، که به زودی عملی خواهد شد، به دست آورد. در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۴ قرارداد به شرکت اعطاء شد، تا ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ آخرین موانع ایجاد شده توسط دولت جدید تسیپراس (اوايل سال ۲۰۱۵) از میان برداشته شد و قراردادهای امیتازات به امضاء رسید.

شرکت فراپورت با پرداخت ۱ میلیارد و ۲۳۴ میلیون یورو و اجرت سالانه‌ای که در آغاز ۲۲٫۹ میلیون یورو خواهد بود، طی چند هفته آینده اداره و مدیریت فرودگاه‌ها را به دست خواهد گرفت.۱ مقر شرکت که در فرانکفورت است، شرایط مناسبی را به دست آورده است. همان‌طور که نیلز کادریتزک-روزنامه‌نگار- نوشته شرکت می‌تواند «همه قراردادها با شرکاء و مستأجرین را لغو کند و قراردادهای جدید امضاء نماید، اما متعهد به پرداخت غرامت به شرکت‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌های اخراج شده نخواهد بود. دولت یونان باید هزینه جریمه لغو قراردادها را متقبل شود.»۲ این شامل بازخرید خدمت کارکنان اخراجی، و هم‌چنین تعهدات نسبت به قربانیان سوانح کار می‌شود. به گفته کادریتزک در صورت متوقف شدن عملیات ساختمانی، «به علت کشفیات جدید باستان‌شناسی» آتن باید هزینه تأخیر را بپردازد، به علاوه شرکت «از پرداخت هر نوع مالیات مستغلات و مالیات شهری معاف است.»

منافع
این فاکت که فراپورت فقط کنترل سودآورترین فرودگاه‌ها از ۳۷ فرودگاه منطقه‌ای یونان را به دست می‌گیرد یک جنبه مکمل قضیه است. یونان تعدادی فرودگاه زیان‌ده دارد. اما آن‌ها را نمی‌توان تعطیل کرد، زیرا رفت‌وآمد بین جزایر دورافتاده و قلمرو اصلی را تضمین می‌کنند. طرح اولیه این بود که ۳۷ فرودگاه طوری به دو گروه تقسیم شوند که سود فرودگاه‌های سودده زیان فروگاه‌های زیان‌ده را جبران کند. تحت فشار شدید آلمان تروئیکا این طرح را خنثا کرد. سازمان خصوصی‌سازی یونان-صندوق توسعه دارایی‌های جمهوری هلنیک-به توصیه شرکت مشاوره لوفت‌هانزای آلمان عمل کرد و نهایتاً قرارداد دربرگیرنده ۱۴ فرودگاه سود‌ده را امضاء کرد (لوفت‌هانزا ۸٫۴۵ درصد سهام فراپورت را دارد.)

در سال‌های اخیر منفعت حاصل از فعالیت این دارایی‌ها سالانه ۱۵۰ میلیون یورو بود. فراپورت در پایان ۲۰۱۴ اعلام کرد که انتظار دارد درآمد سالانه آن ۱۸۰ میلیون یورو و سود سالانه آن حداقل ۹۰ میلیون یورو باشد. بیست‌و‌سه فرودگاه دیگر، که برخی از آن‌ها به طور مزمن زیان می‌دهند در مالکیت دولت یونان باقی خواهند ماند، و دولت هزینه نگه‌داری آن‌ها را خواهد پرداخت.

اولیگارش‌ها
با این وصف، یونان کاملاً دست خالی نخواهد بود. فراپورت، که اکثریت سهام آن به مقامات دولت آلمان تعلق دارد،۳ با همکاری گروه کوپلویوزوس، یکی از بزرگ‌ترین مجمتع‌های یونان، ۱۴ فرودگاه را اداره و مدیریت خواهد کرد. دیمتریس کوپلویوزوس قدرتمندترین اولیگارش یونان و مالک گروه کوپلویوزوس در سال ۱۹۹۱ با همکاری گازپروم، شرکت گاز پرومته را برای وارد ‌کردن گاز روسیه یه یونان تشکیل داد. چندی پیش، براساس اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس، سفارت ایالات متحده در آتن نوشت که کوپلویوزوس برخلاف دیگر اولیگارش‌های یونان که ثروت خود را از معامله با کشورهای غربی به دست آورده اند، «پیوندهای گسترده و فزاینده‌ای با روسیه و منافع روسیه»۴ دارد.

طی سال‌ها، فراپورت با او در فرودگاه پولکوو در سنت پترزبورگ همکاری کرده است، در آنجا ۳۵٫۵ درصد سهام به فراپورت و ۷ درصد سهام به گروه کوپلویوزوس تعلق دارد. فراپورت از این طریق به تثبيت نفود این اولیگارش یونانی که مورد انتقاد شدید قرار دارد، کمک می‌کند.

فاتح
مدتی است که اعتراضات شدیدی علیه قرار دادن ۱۴ فرودگانه منطقه‌ای تحت کنترل آلمان وجود دارد. به عنوان مثال، سندیکای هواپیمایی غیرنظامی یونان («اوسیپا») در ژانویه و ژوئن ۲۰۱۶ در مخالفت با ورود فراپورت فراخوان اعتصاب صادر کرد. «اوسیپا» هم‌چنین به کمیسیون اروپایی شکایت کرد. سندیکا در شکایت خود گفت فراپورت با کنترل عملی این ۱۴ فرودگاه یک نوع انحصار به دست آورده و «در بازار داخلی از یک موقعیت برتر برخوردار شده که به آن امکان می‌دهد بدون توجه به مشتریان در فرودگاه‌های منطقه‌ای در تعیین قیمت‌ها و استراتژی استقلال کامل داشته باشد.» به علاوه، کمیسیون اتحادیۀ اروپایی فقط می‌تواند برای دوره لازم برای ایجاد مبلغ کافی سود امیتاز اعطاء کند. فراپورت احتمالاً در عرض ۲۰ سال، فقط نیمی از سال‌های تعیین شده، سود مورد نظر را به دست خواهد آورد. واسیلیس آلویزوپولوس رهبر «اوسیپا» اعلام کرده است که مبارزه علیه فراپورت ادامه خواهد یافت. او اعلام کرد: «آن‌ها فاتحین هستند، نه سرمایه‌گذار.»۵

نابود شده به وسيلۀ بحران
معامله فراپورت در حال حاضر بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری آلمان در یونان است. فعالیت‌های اقتصادی آلمان در یونان به شدت کاهش یافته است. تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذار آلمانی در یونان از ۱۹۵ در سال ۲۰۱۰ به ۱۱۹ در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است. بحران مصرف یونان را به شدت کاهش داده است، و در نتیجه سود‌آوری شرکت‌های آلمانی را به میزان چشم‌گیری پايين آورده است. این در واردات یونان از آلمان نيز، که از ۸٫۳ میلیارد یورو در سال ۲۰۰۸ به حدود ۴٫۷ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته- و در لیست مصرف‌کنندگان صادرات آلمان از رتبه ۲۴ به رتبه ۳۹ تنزل یافته- منعکس است. تنها صنعت گردشگری است که رونق دارد. این هم‌چنین به این دلیل است که از مقاصد گردشگری مانند تونس، مصر، ترکیه- که به تازگی قربانی حملات تروریستی بوده اند- احتراز می‌شود. این به نفع یونان است. به عنوان مثال، شرکت گردشگری آلمان- «تی. یو. ‌آی»- که درآمد آن از فروش بسته‌های تعطیلاتی است به تازگی اعلام کرد که فروش آن به مقصد یونان ۴۱ درصد افزایش یافته است. ورود حدود دوسوم گردشگرانی به یونان از طریق ۱۴ فرودگاهی صورت می‌گیرد که به زودی تحت کنترل فراپورت قرار می‌گیرند. بخش گردشگری یکی از معدود بخش‌های باقی مانده است که سرمایه آلمانی هنوز می‌تواند در یونان نابود‌شده توسط بحران، از آن سود بياورد. منافع آن‌ها از گردشگران مرفه از ملت‌های ثروتمند به دست می‌آید، نه از میزبانان یونانی‌شان.

[1] The airports: Thessaloniki, Chaniá (Kreta), Rhódos, Santoríni, Míkonos, Aktío (bei Préveza), Kavála, Kefaloniá, Kérkira (Korfu), Kos, Sámos, Mitilíni, Skiáthos and Zákinthos.
[2] Niels Kadritzke: Privatisierungsschwindel in Griechenland. http://www.monde-diplomatique.de 09.03.2016.
[3] Die Fraport AG gehört zu 31,34 Prozent dem Bundesland Hessen sowie zu weiteren 20,01 Prozent den Stadtwerken Frankfurt am Main.
[4] Dimitrios Copelouzos and the Copelouzos Group: Gazprom by any other name? wikileaks.org.
[5] Giorgos Christides: «Sie sind Eroberer, keine Investoren». http://www.spiegel.de 24.10.2016.