سرتیتر

دو عکس از دو مقطع تاریخ پناهندگی و مهاجرت، و دو قضاوت تاریخی

dooakks_col
دو عکس سخنگو و یک دریا افشاگری در باره سوءاستفاده ایدئولوژیک از حقوق بشر و حقوق پناهندگان!
در سالهای 1980 روپرت نودک و دوستانش 11.300 نفر از مردم ویتنام را از دریا نجات دادند و به آلمان آوردند. به بخاطر موفقیت باورنکردنی این گروه در نجات مردم ویتنام از دست کمونیستها، به افتخار آنها مجسمه یادمانی در شهر هامبورگ برپا شد!
«روپرت نودک بخاطر فعالیتهایش برنده جوایز متعدد و مهم حقوق بشری شد. از جمله مدال تئودور هووس، جایزه برونو کریسکی جهت ارائه خدمات به حقوق بشر، جایزه اریش کاستنر، جایزه والتر دیرکس و جایزه حقوق بشر دکتر رینر هیلدبرانت… » (1)

در سال 2017 فردریک اوننه‌وال، خبرنگار تلویزیون سوئد و سازنده سریال مستند سرزمین پدری، همراه دو نفر دیگر از همکارانش بخاطر نجات یک کودک 15 ساله سوری در کشور سوئد بعنوان قاچاقچی انسان محاکمه می شوند! آنهم در کشور سوئد که یکی از مهمترین قبله های دمکراسی و حقوق بشر در جهان است!

دادستان این پرونده برای سه نفر از اعضای تیم تلویزیونی که در ساخت این برنامه نقش داشته‌اند، درخواست سه ماه زندان کرده است. (2)

چنین است ابعاد تغییر وضعیت جهان در 30 سال گذشته و رشد راسیسم و نئوفاشیسم بویژه بعد از بحران ساختاری اقتصاد کاپیتالیستی!

چگونه فرماندهان ناتو اجازه دادند در برابر چشمان آنها در عرض دو هفته 63 پناهجو در یک قایق از گرسنگی و تشنگی بمیرند؟!
«یک هفته بعد از شروع جنگ ناتو علیه لیبی 72 نفراز پناهجویان آفریقایی بعلت تمام شدن بنزین موتور قایق در دریای مدیترانه دو هفته شناور بودند. در حالی که کشتیهای ناتو در منطقه تحریم تسلیحاتی علیه لیبی را نظارت و کنترل می کردند، کسی به تقاضاهای مکرر و تماس اضطراری قایق حامل پناهجویان و سایر کشتی های ماهیگیری و… که از کنار آنها رد می شدند واکنش نشان نداد! دو هلیکوپتر برفراز آنها پرواز کرده اند، یکی از آنها یکبار کمی آب و شیرینی از آن بالا پرتاب کرده… بعد از دو هفته 63 نفر از 72 نفر مردند! در این مدت تمام کشورهای اروپایی، پارلمان اروپا، ناتو، فرونتکس، همه در جریان بودند ولی کسی برای نجات آنها کاری نکرد!
بعد از این فاجعه انتقادات سختی علیه ناتو شد که در میدان دید هواپیماها و کشتی های ناتو این اتفاق افتاده است و آنها به سیگنالهای خطر و تقاضای کمک ترتیب اثر نداده اند! … » (3)
خانم تینیکه استریک نماینده سبزهای چپ در مجلس سنای هلند مسئول تحقیقات در مورد این پرونده بود… (4)
بعد از یک سال تحقیق و بررسی تینکه استریک » از یک گزارش ترسناک و از تلنبار شدن اشتباهات در حد یک پرونده قطور، شکست دسته جمعی تمام کشورهای اروپایی و ذینفعان صحبت می کند!» در اولین روز از قایق پناجویان به کشیشی در ایتالیا زنگ زده بودند و از طریق او دولت ایتالیا و بقیه کشورهای اروپایی در جریان بودند! خانم استریک می نویسد: » کشتی های زیر فرماندهی ناتو به وظایف خود در مورد تقاضای کمک قایق پناهجویان عمل نکرده اند!»
ناتو در جواب این انتقادها نوشته: » ما پیامی را که از دولت ایتالیا دریافت کردیم به همه کشتی های ناتو فرستادیم! ما مدرکی نداریم که نشان دهد یکی از کشتی ها یا هواپیماهای ناتو با قایق پناهجویان ارتباط داشته یا نه! » (5)
این گونه است که در زمانه حاضر همه باوجود مدرنترین تکنولوژیها، ابزار لازم و در دسترس بودن قربانیان، فرماندهان شجاع و با کفایت به ناظر مفلوک و بی اراده تبدیل می شوند! آنها مسئولیتها را بطور مرتب به گردن یکدیگر می اندازند. در این میان کسی بفکر نجات جان پناهجویانی نیست که هر روز تعدادی از آنها از گرسنگی و بی آبی می میرند. پناهجویان برای جلوگیری از شیوع بیماری 24 ساعت بعد از مرگ، بدست خود عزیرانشان را به امواج دریا سپرده می سپردند!
آنزمان که رقابت بین کاپیتالیسم و سوسیالیسم بود، تا اقیانوس هند و دریای چین برای نجات دادن و کمک به فراریان از ویتنام می رفتند!
حالا مسابقه در کمک نکردن است. آنهم در شرایطی که قربانیان در دسترس دید آنها هستند!
بنا به گزارش گاردین در همان روزهای اول که قایق پناهجویان دچار مشکل شده بود، » کشتی هواپیمابر ژنرال دوگل فرانسه دو هواپیما را به پرواز در می آورد و آنها بعد از آنکه بربالای قایق پناهجویان دور می زنند بدون کوچکترین کمکی برمی گردند سرجای اول شان!… یک سخنگوی ناتو ادعا کرده است که آنها هیچ سیگنال خطری دریافت نکرده بودند! اعضای ناتو به وظایف و مسئولیت خود در آبهای بین المللی در قبال امنیت جان انسانها آشنا هستند…
کسانیکه زنده ماندند ادرار خود را می نوشیدند و خمیردندانشان را می خوردند… کمیساریای عالی پناهندگان جهان خواستار رسیدگی به چگونگی مرگ این پناهجویان شد.» (6)

» سازمانهای مدافع حقوق بشر و پناهندگی به طور مشخص، نامه هایی به مقر دریایی ناتو در ناپل و وزرای دفاع فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا ارسال کردند زیرا کشتی های جنگی هر کدام از کشورهای فوق در آن زمان در سواحل لیبی فعال بودند.» (7)
یکی از نه نفری که زنده مانده می گوید: » یک کشتی جنگی تا ده متری ما آمد، به همدیگر نگاه می کردیم. جسدهای مرده ها را نشان دادیم و تقاضای کمک کردیم ولی آنها بما تماشا می کردند و از ما عکس گرفتند و رفتند!…»
بنا به گزارش گلداسمیت : «در این فاصله زمانی که کشتی پناهجویان روی دریا شناور مانده بود 38 کشتی در آن منطقه فعال بودند! » (8)

» در یکی از گرارشهای شورای اروپا می نویسند: در منطقه به اندازه کافی کشتی های ناتو حضور داشتند و آگاهانه سیگنالهای خطر را نادیده گرفته اند! در آن روزها قایق های پناهجویان که از سواحل لیبی بسوی سواحل ایتالیا حرکت می کردند، می بایست از میان کشتی های ناتو رد می شدند…
خانم فرونیک فان در پلانک وکیل لیگ حقوق بشر بلژیک می گوید چطور ممکن است که کشتی نارسیس بلژیک سیگنال خطر را دریافت نکند؟ آنها بمدت ده روز هر چهار ساعت یکبار این سیگنال خطر و تقاضای کمک را می فرستاند!» (9)

بیاد دارم یکبار کشتی نروژی در حال گذر از نزدیکی آبهای ایتالیا، قایقی را که چهل نفر پناهجوداشت از غرق شدن نجات داده بود. ایتالیا می گفت مسئولیت رسیدگی به سرنوشت این پناهجویان بعهده نروژ است زیرا کشتی نروژی آنها را دیده و نجات داده! نروژ می گفت مسئولیت بعهده ایتالیاست زیرا در آبهای ایتالیا آنها غرق می شدند!… چنین است تغییر سیاستها، فرهنگ و ارزشهای اروپایی در سالهای اخیر که بعد از بحران اقتصادی این روند سرعت و شدت بسیاری بخود گرفته است!
خیرت ویلدرس رهبر حزب آزادی هلند که یک نئوفاشیست است. اغلب نظر سنجی ها نشان میدهد که ممکن است حزب او بیشترین رای را در انتخابات سه هفته دیگر بدست آورد. در بحثهای داخل پارلمان می گفت: ما نباید این پناهجویان را نجات دهیم و به اروپا بیاوریم در آنصورت به تاکسی دریایی قاچاقچی های پناهجویان تبدیل می شویم! می گفت حتی یک نفر از آنها نباید پایشان به اروپا برسد، در آنصورت امید آنها از بین نمی رود! اگر کسی را نجات دادیم بطور مطلق همه را باید به کشورهای آفریقایی برگردانیم!…

علت این تفاوت عظیم در دو مقطع تاریخی چیست؟
یک: وجود بحران اقتصادی ساختاری نظام سرمایه داری و رشد قارچ وار راسیسم و نئوفاشیسم در تمام جهان بویژه در اروپا و آمریکا و روی کار آمدن رهبران پوپولیست راست افراطی…
دو سوءاستفاده ایدئولوژیک و سیاسی از مسئله حقوق بشر و حقوق پناهنده زمانیکه نظام سرمایه داری با نظام سوسیالیستی در رقابت و جنگ بود!
آقای آریستید زولبرگ یکی از مهمترین تئوریسین ها و کارشناسان تاریخ و مهاجرت می نویسد:
» …قانون پناهندگی در تفاهم نامه شورای امنیت ملی امریکا طوری تفسیر شد که بعنوان ابزاری از آن استفاده شود. ابزاری جهت تشویق شهروندان روسیه و کشورهای وابسته به شوروی به فرار و دریافت پناهندگی برای وارد کردن ضربه روانی به کشورهای سوسیالیستی!…
تعریف پناهندگی در سال 1980 مورد تجدید نظر واقع شد. با نگاهی به سیاستهای بعداز آن سال بوضوح دیده می شود که تقریبا همه کسانیکه از کشورهای کمونیستی فرار می کردند، پناهنده واقعی و سیاسی شناخته می شدند!

همینطور است در باره پناهندگانی که از کشورهای اروپای شرقی، چین و کوبا می آیند. این امر روشن می کند که علاوه بر اهداف انسانی اهداف سیاسی کشورهای اروپای غربی در دوران جنگ سرد در پذیرش پناهندگی نقش مهمی بازی می کرد!» (10)
یکی از فرق های مهم دو دوران این استکه حالا سیستم «سوسیالیسم موجود » از هم پاشیده و نظام سرمایه داری دشمنی بنام سوسیالیسم ندارد! به همین دلیل تمامی کسانیکه به هر دلیلی از کشورهای دیکتاتوری به اروپا و آمریکا فرار می کنند، دیگر قهرمانان آزادی نیستند! به مثابه مشکلی لاینحل روی دست دولتهای غربی می مانند! رهبران اروپا حرکت قربانیان جنگ ها و دولتهای دیکتاتور را به هر قیمتی می خواهند قبل از رسیدن به مرزهای اروپا، در کشورهای خارج از اروپا متوقف کنند!

جنگ نیابتی اروپا با پناهجویان
با توجه به مطالب فوق آشکار است که اروپا جنگ خود با پناهجویان را به جنگ نیابتی در خارج از خاک اروپا تبدیل می کند! به همین دلیل توافق ورشکسته ای مانند توافق اروپا و ترکیه را می خواهد به تمام کشورهای آنطرف ساحل دریای مدیترانه کپی کند و با «کمکهای مالی» و خریدن دولتهای دیکتاتور و جنایتکاری بدتر از دولت اردوغان سعی می کند به شیوه «دمکراتیک» و مطابق «ارزشهای تمدن غربی» از ورود پناهجویان به اروپا جلوگیری کند! کیست که در این دنیا نداند در لیبی امروز کشور در اغتشاش کامل بسر می برد و باندهای القاعده و داعش و بنیادگرایان اسلامی و غیراسلامی و دولت رسمی در تلاش و رقابت سعی می کنند هر کدام بر بخشی از کشور تسلط پیدا کنند! در چنین شرایطی از دولت بمعنی واقعی کلمه خبری نیست! ولی اروپا حتی با لیبی قرارداد می بندد تا آنها پناهجویان را در خاک لیبی متوقف کنند! راز پنهانی نیست که پناهجویانی که بدست این باندها می افتند همه نوع مورد شکنجه و ستم جنسی و جسمی و سوءاستفاده واقع می شوند! ولی اروپا آن کمکهای مالی را برای همین کرده است که اگر قرار است پناهجویان به این قیمت متوقف شوند و راهی اروپا نشوند این جنایتها باید در خارج از خاک اروپا صورت گیرد! رهبران اروپا هم براحتی چشمان خود را برکارکرد دولتهای دیکتاتور و فاسد و خودفروخته می بندند!…
«گونتر بورکهاردت، مدیر سازمان دفاع از حقوق پناهندگان در آلمان «Pro Asyl» در گفتگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر روند شای»، تصمیم اتحادیه اروپا برای توافق با لیبی برای جلوگیری از هجوم پناهندگان را نقض کننده حقوق بشر دانسته و گفت: اتحادیه اروپا می خواهد تجهیزات فنی و پول برای اخراج پناهندگان به لیبی بدهد تا این کشور مرزهای خود را بر روی پناهندگان به منظور حرکت به سمت اروپا ببندد…
نتیجه توافق پناهندگان با لیبی این خواهد بود که انسانها نابود شده و به خاک سیاه می نشینند و یا در زندان ها در اریتره یا لیبی اسیر می شوند و سپس ما می توانیم راحت چشمان خود را بر این مسئله ببندیم.» (11)
سازمان پزشکان بدون مرز گفت: «لیبی مکانی امن نیست و مسدود کردن راه مردم در این کشور یا بازگرداندن آنها به لیبی ارزش های به اصطلاح اساسی دایر بر حیثیت انسانی و حاکمیت قانون را به تمسخر می گیرد.» (12)
به گفته آنا لینده فورس، از سازمان عفو بین الملل: «علاوه بر همه اینها جهان با بحرانی به نام جنگ روبرو است و پاسخ، راه حل یا عکس العمل مناسبی در سطح بین المللی برای آن وجود ندارد. برای مثال سوریه را ببینیم. یا بمباران شیمیایی در سودان، یا بمباران بیمارستان در یمن.» (13)
راز پایداری جنگ و مژده جرج بوش برای شروع جنگهای بی پایان را جرج اورول بدرستی بیان کرده است.
«جنگ علیه یک کشور خارجی فقط زمانی اتفاق می‌افتد که طبقه پولدار مطمئن شود از آن سود می‌برد».
ژنرال اسمدلی باتلر یکی از مهمترین ژنرالهای تاریخ آمریکا گفته است: «براساس آماری که به‌دست آورده از سود جنگ جهانی اول ۲۱هزار نفر میلیونر و میلیاردر شدند. در واقع آنها خیلی راحت پولی خونین را از مرگ افراد دیگر به‌دست آوردند و برای خود کاخ ساختند. جنگ هر چند برای بسیاری از مردم جهان مصیبت و برای نظامیان تلفات همیشگی داشته اما با افزایش بودجه نظامی دولت‌ها، جشنی برای شرکت‌های امنیتی و کارخانه‌های تولید تسلیحات و مواد شیمیایی و هزاران کارخانه مرتبط دیگر با نظامیان به‌حساب می‌آید. جنگ برای اکثر مردم جهان شاید یک جهنم باشد اما برای جنگ‌طلب‌های دنیا و شرکت‌های تجهیزات نظامی بدون شک یک بهشت است.» (14)
بی جهت نیست که در بین تمامی سیاستمداران و احزاب مخالف پناهندگی و مهاجرت که اساسا به راست افراطی تعلق دارند، حتی یک نفر جهت متوقف کردن پناهجویان و مهاجران به متوقف کردن جنگها نه می اندیشد و نه طرح و برنامه جدی و عملی ارائه می کنند. در حالیکه خشکاندن ریشه جنگها به معنی خشکاندن مهمترین ریشه پناهندگی و مهاجرت است!

پروفسور «یان موریس» برنده جایزه نوآوری دانشگاه استنفورد معتقد است:
«جنگ بیرحم است، ولی شیوه‌های دیگر بدتر هستند… جنگ احتمالاً غیرقابل تصورترین شیوه برقراری صلح در جوامع است، ولی جنگ، تنها راه است…
در کتاب فواید جنگ چیست؟ تضاد و تکامل تمدن از انسانهای اولیه تا رباتها می‌نویسد: جنگ موجب امنیت و ثروت بیشتر ما می‌شود…»
منظور از «ما» پرواضح است که همان میلیاردرهای 0.01% حاکم برجهان است!
ما در جهانی زندگی می‌کنیم که دریافت‌کنندگان جوایز دانشگاهی در برخی از کشورهای آن، استادان علوم انسانی هستند که اشاعه‌دهندگان جنگ و بالاترین جنایتهای بین‌المللی اند؛ جهانی که بیش از این نمی‌تواند و نباید بر پایه حاکمیت تمامیت‌خواهی اورولی پیش برود.

چنین دانشمندانی که مغز خود را به بهای معین و برای مدت معین به میلیاردرها و طبقه حاکم کرایه داده اند مهمترین حکم بشریت در دادگاه نورمبرگ را نادیده می گیرند. حکمی که می‌گوید:
«شروع جنگ تهاجمی، یک جنایت بین‌المللی نیست؛ بلکه «بالاترین» جنایت بین‌المللی است و تفاوتش با دیگر جنایتهای جنگی این است که جنگ تهاجمی، کوهی از تمامی شرارتهاست». (15)

چنین افرادی مخالفان جدی و سرسخت پناهندگی و مهاجرت هستند! راه حل آنها برای متوقف کردن موج پناهندگی و مهاجرت متوقف کردن جنگها و بی عدالتی های جهان نیست! به بهانه متوقف کردن پناهجویان و برقراری صلح راه حل آنها برافروختن جنگهای بیشتر، دیوارهای بیشتر، امنیتی کردن مشکل پناهندگی و گسترش میلیتاریسم جهانی است!
به همین دلیل دیوارهای متحرک اروپایی کم کم در خارج از کشورهای اروپایی، در اقصا نقاط جهان حتی در داخل در کشورهای جنگ زده و پناهنده خیز یا کشورهای همسایه برپا می شود! برپا کردن کمپهای پناهندگی در این کشورها در حقیقت یکی از موثرترین شیوه های برپا کردن دیوارهای نامرئی برای متوقف کردن قربانیان این جنگها از حرکت بسوی کشورهایی است که در این جنگها بیشترین سود را می برند! اوج نهایی اینگونه سیاستهای بظاهر بشردوستانه ولی جنایتکارانه سیاست ایجاد منطقه پرواز ممنوع است که می خواهند امکان فرار قربانیان از کشورهای جنگ زده را به حداقل ممکن برسانند! اینجاد منطقه پرواز ممنوع موثرترین دیوارنامرئ برسر راه قربانیان جنگها و دیکتاتورهاست. این مسئله را در فرصت مناسب در یادداشت مفصلی همه جانبه باز خواهم کرد…
بی جهت نیست که اغلب دولتهای فاسد، دیکتاتور، مرتجع و جنایتکار مجری برنامه های کنترل مهاجرت اروپا می شوند!
آیا اروپا با چنین سیاسیتهایی می تواند به ترامپ در ساختن دیوار مکزیک انتقاد کند؟
پناهجویانی که امروز به اروپا و آمریکا از دست جنگ و چنین دولتهایی پناه می برند، بنوعی ظریف متهم به تروریسم، خلافکاری، پناهنده دروغین، جوینده خوشبختی، تجاوزگر، خطر امنیت ملی، آلاینده فرهنگ و ارزشهای والای اروپا و امریکا… هستند!
در دوران جنگ سرد، جهت ضربه زدن به سوسیالیسم با استفاده از تمامی امکانات سیاسی و تکنولوژیکی آنها را تشویق به ترک کشورهای سوسیالیستی می کردند. هر فردی که از دیواری برلین شرقی که پرده آهنین نامیده می شد خود را آنطرف دیوار می رساند از او به مثابه قهرمان آزادی استقبال می کردند تا به سوسیالیسم ضربه روانی وارد کنند!
حالا که پناهندگان با هزاران ریسک جانی و مالی از هفت خوان رستم می گذرند و با پای خود به اروپا می رسند، به جای برخوردار شدن از حقوق پناهندگی و انسانی به مظهر شیطان صفتی و خرابکاری و خطر امنیتی تبدیل می شوند!

این است فرق دو دوران و دو مقطع تاریخی!

آیا سونامی مهاجران و پناهجویان اروپا را تهدید می کند؟
در رد ادعای فوق هزاران مدرک هست که من از نظر تاریخی به یکی از آنها اشاره می کنم.
«در سال 1926 در مجموع از اروپا به امریکا بیش از 9.5 میلیون نفر مهاجرت کردند! بالاترین رقم بعد از جنگ جهانی اول که تا آنزمان سابقه نداشت. » (16)
جالب است در این مقطع از تاریخ هیچ کس از سونامی مهاجرت و پناهندگی حرفی نمی زند و آنها را متهم به «جویندگان خوشبختی» نمی کنند!

این روزها پناهندگان را «جویندگان خوشبختی» می نامند. اتیکتی که بیشترین بار منفی را دارد و پناهندگان را به پناهنده غیر واقعی بودن متهم می کنند! آن زمان از کشورهای اروپایی تقریبا ده میلیون نفر به آمریکا مهاجرت کردند. پرسیدنی است که آیا همه آنها جویندگان بدبختی بودند؟ بدبختی در کشورهای اروپایی آنزمان به اندازه کافی وجود داشت. پرواضح است که همه آنها جویندگان خوشبختی بودند. چرا این امر برای اروپایی ها قابل افتخار است ولی برای پناهندگان و مهاجران جهان سوم شرم آور است؟
امنیت در عدالت اجتماعی و همبستگی انسانی تامین می شود نه در کشیدن دیوارهای تودرتو و میلیتاریزه کردن جهان!
برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به مصاحبه زیر مراجعه کنید.
ترکیه چرا و چگونه به زندانی برای پناهجویان تبدیل می شود؟ سیاست دیوار کشی آمریکا و اروپا به کجا منتهی خواهدشد؟ (17)

مردم قایق
مسئله مهم این است که بدانیم تا سرنگونی دولت شوروی از ویتنامی ها حتی نمی پرسیدند کیس شما چیست، بعد از سقوط شوروی و «سوسیالیسم موجود» از آنها پرسیدند دلیل پناهندگی و کیس شما چیست؟ در آماهای ویکی پدیا در مجموع بیش از 800.000 نفر از مردم قایق به کشورهای غربی رسیدند و بعنوان پناهنده پذیرفته شدند. اخیرا در موءسسه بالی در آمستردام که مرکز بحث های سیاسی و فرهنگی و… است، در میزگرد بحث در باره توافق اروپا و ترکیه آقای ادوارد نظریسکی رئیس عفو بین الملل هلند در مقابل حرفهای جیرالد کناوس که آرشیتکت توافق فوق بود، گفت: در مجموع از ویتنام بیش از 1.6 میلیون نفر به کشورهای غربی آمدند.
«کاپ آنامور یک سازمان بشردوستانه برای کمک به پناهجویان در سطح جهان بود. روپرت نودک به همراه دوستش کریستل با تعدادی از آشنایان و دوستان کمیته ای بنام » یک کشتی برای ویتنام » تشکیل دادند. هدف آنها نجات مردمی بود که از ویتنام جنوبی فرار می کردند… روپرت نودک یکی از بنیانگذاران سازمان های بشردوستانه کاپ آنامور و سازمان کلاه سبزها بود.» (18)
موفقیت کاپ آنامور خارج از تصور و بالاتر از تمامی پیش بینی ها بود! آنها در مجموع 11.300 نفر از مردم قایق را نجات دادند! (19)

در سال 2017 سیستم قضایی سوئد چگونه به مسئله نجات یک کودک برخورد می کند؟
» تقاضای کمک از سوی کودک پانزده سال سوری باعث شد تا خبرنگار تلویزیون سوئد… بر سر دوراهی قرار بگیرد.
فردریک اونوال، خبرنگار تلویزیون، در گفتگو با رادیو سوئد می‌گوید: در شرایطی قرار گرفته بودم که پیش از این به عنوان خبرنگار تجربه نکرده بودم. اینکه یک نفر مستقیماً از من درخواست کمک کرده بود و همه‌چیز به من و همکارانم ختم میشد.
دیگر بحث خبرنگاری در کار نبود. سوال این بود که من به عنوان یک انسان چه‌کار باید بکنم؟
ییمی سرانو، دادستان مالمو که در بسیاری از دادگاه‌های قاچاق انسان حضور داشته‌است، در این رابطه می‌گوید: …تا جایی که من می‌دانم، هیچ‌گاه رای دادگاهی مبنی بر اینکه قاچاق انسان به دلایل بشردوستانه بدون مجازات مانده باشد رخ نداده است.
اما فردریک اننه‌وال، خود را برای مجازات آماده کرده است. او می‌گوید: احساس خوبی‌ست که حداقل برای یک بار پای ارزش‌هایی که به آن معتقدم ایستاده‌ام و نگران اینکه دیگران راجع به من چه می‌گویند، نیستم. » (20)
دولت سوئد در محاکمه کردن انسانهای شریف بنام قاچاقچی و خلافکار تنها نیست!
محاکمه یاور پناهجویان در فرانسه
«سدریک اِرو کشاورزی ۳۷ ساله در فرانسه است. او مدت‌هاست به پناهجویانی که خود را به فرانسه می‌رسانند یاری می‌رساند. او به خاطر همین کمک‌ها در ماه ژانویه پایش به دادگاه کشیده شده و اکنون قرار است حکم او اعلام شود.
اگر ارو محکوم شود باید 5 سال به زندان برود! به ویدئو این یادداشت نگاه کنید.» (21)

به گفته آنا لینده فورس، از سازمان عفو بین الملل: «علاوه بر همه اینها جهان با بحرانی به نام جنگ روبرو است و پاسخ، راه حل یا عکس العمل مناسبی در سطح بین المللی برای آن وجود ندارد. برای مثال سوریه را ببینیم. یا بمباران شیمیایی در سودان، یا بمباران بیمارستان در یمن.»

«گزارش عفو بین الملل همچنین به وضعیت بحرانی پناهجویان در سال ۲۰۱۶ اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که ۳۶ کشور قوانین بین المللی را با اخراج پناهجویان و پس فرستادن آنها بدون بررسی درخواست پناهندگی‌شان زیر پا گذاشته‌اند.

آنا لینده فورس دراینباره می‌گوید: ما مدارکی از ترکیه در دست داریم که نشان می‌دهد پناهجویانی را به سوریه و افغانستان پس فرستاده است درحالیکه آنها با خطر شکنجه در این کشورها روبرو بوده‌اند» .(22)

متاسفانه خانم آنالینده و عفو بین الملل از خودشان نمی پرسند که چه کسانی و کدام کشورها این مسئولیت را بعهده دولت ترکیه نهاده اند و چگونه با جان پناهجویان به قمار سیاسی بین المللی می پردازند تا چند صباحی براریکه قدرت تکیه زنند!
در دوران جنگ سرد کسانی را که می رفتند از دریای چین یا اقیانوس هند هزاران نفر را به اروپا می آوردند بعنوان قهرمان تقدیر می کردند! حالا بعنوان قاچاقچی مجرم می شمارند! آنزمان یک دیوار وجود داشت و آن دیوار برلین شرقی بود که به پرده آهنین و مظهر توتالیتاریسم و تمامی زشتی ها و جنایات بود! حالا دیوار مظهر وطن پرستی، امنیت، دفاع از دمکراسی و تمدن، شده است! همه جا در داخل کشورها، در مرزهای بیرون کشورها و در مرزهای بیرون اروپا انواع و اقسام دیوارهای مرئی و نامرئی را با توسل به آخرین تکنولوژی علمی برپا می کنند! صنعت دیوارسازی و تکنولوژی تامین امنیت مرزها در اوج شکوفایی است! حالا دیوارسازی به کلید حل تمامی مشکلات اروپا تبدیل شده است! این مسائل بطور تصادفی یا طبیعی اتفاق نمی افتد! منافع طبقه حاکم، کاملا آگاهانه با طردستی و بینهایت هوشیار این سیاستها را به پیش می برد!
این روزها تنها صدایی که مدام رساتر بگوش می رسد صدای راسیسم و نئوفاشیسم است!
انسانهایی مانند فردریک اوننه‌وال، نشان می دهند که هنوز در اروپا انسانیت نمرده، و همه چیز در رابطه با پول و کار و منافع شخصی خلاصه نمی شود! وجود چنین انسانهای شریفی مایه امیدواری برای تغییر شرایط جنایتبار فعلی و گذار به جامعه ای انسانی تر است.
تاریخ نشان می دهد که هیچ دیکتاتور و فاشیستی بطور طبیعی و به میل خود از قدرت و جنایت دست نمی کشد! بدون آگاهی، سازماندهی و مبارزه هیچ ملتی نمی تواند به سعادت و پیروزی برسد!

برای درک بهتر این مسائل می توانید به پیوندهای زیر مراجعه کنید.

شلیک و کشتن پناهجویان در مرزها تازه آغاز کار است!
https://www.facebook.com/ahmed.pouri/posts/1301487549870477

پیوند این یادداشت در صفحه فیس بوک:
https://www.facebook.com/ahmed.pouri/posts/1600938276592068

احمد پوری (هلند) 24 – 02 – 2017

منابع:

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Cap_Anamur
(2) http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx…
(3) NAVO onder vuur om dood vluchtelingen
https://www.nrc.nl/…/navo-onder-vuur-om-dood-vluchtelingen-…

(4) خانم تینیکه استریک را از سالها پیش که در پارلمان هلند در بخش مسائل پناهجویان مشاور نمایندگان پارلمان حزب سبزهای چپ در مسائل پناهندگی بود می شناسم. زنی باهوش، عدالتخواه و از دقت بی نظیری در فرموله کردن مسائل مورد بحث برخوردار است. مشکلات یا پیشنهادات را برای حل مسائل پناهندگی بدقت فرموله میکرد و به نماینده حزب سبزها می داد تا در پارلمان به بحث بگذارد… خوشبختانه او مسئول تحقیقات در مورد بررسی این پرونده بود…

(5) NAVO onder vuur om dood vluchtelingen
https://www.nrc.nl/…/navo-onder-vuur-om-dood-vluchtelingen-…
(6) NAVO laat 61 vluchtelingen sterven
http://nos.nl/…/239084-navo-laat-61-vluchtelingen-sterven.h…
(7) Mensenrechtengroepen eisen klaarheid over dood 63 bootvluchtelingen
http://www.demorgen.be/…/mensenrechtengroepen-eisen-klaarh…/

( 8 ) NAVO medeschuldig aan dood vluchtelingen Libië›- Hoofdinhoud http://www.denederlandsegrondwet.nl/…/j9vvihl…/viyld45gp9x5…
(9) Klacht tegen België na dood vluchtelingen
http://www.volkskrant.nl/…/klacht-tegen-belgie-na-dood-vlu…/

(10) کتاب «گریز از خشونت » صفحه 59 بزبان هلندی

(11) https://mejalehhafteh.com/…/%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%be%d8%a7…/
(12) توافق اتحادیه اروپا با طرح مهار مهاجرت از لیبی انتقاد گروه‌های حقوق بشر

http://www.bbc.com/persian/world-38863601
(13) http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx…

(14) ده شرکت پشت پرده همه جنگ‌های جهان

http://7sobh.com/…/%DB%B1%DB%B0-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%…/

(15) جنگ آمریکایی مفیدترین ماشین دریافت وام
https://www.tasnimnews.com/…/%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A2%D9%8…

(16) کتاب «گریز از خشونت » صفحه 43 بزبان هلندی

(17) https://www.facebook.com/ahmed.pourinl/posts/1834157420195668?notif_t=like&notif_id=1485877141328254
(18) https://en.wikipedia.org/wiki/Cap_Anamur
(19) https://en.wikipedia.org/wiki/Vietnamese_boat_people
(20) http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx…
(21) http://www.dw.com/…/%D9%85%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D…/av-37504504…

(22) عفو بین الملل حقوق بشر قربانی شعارهای سیاسی شده است

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx…

Journalist convicted of smuggling for helping Syrian boy migrate to Sweden
https://www.theguardian.com/…/swedish-journalist-convicted-…