سرتیتر

دعوای خروس‌ها در فرانسه

۲ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چپ‌ها هنوز نتوانسته اند بر سر یک نامزد مشترک انتخاباتی به توافق برسند. در نتیجه برای هر دو نامزد ریاست جمهوری یعنی «ژاک لوک ملانشون» از حزب چپ PG و «بنوآ آمون» از حزب سوسیالیست PS وضعیت زیاد مطلوب به نظر نمی‌رسد. در شرایط فعلی هیچ‌یک از آن دو در دور دوم و تعیین کننده انتخابات روز ۷ مه سال جاری شانسی برای پیروزی نخواهند داشت.

 france_wahlen
 
منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت
چپ‌های متشتت: ملانشون و آمون بر نامزدی مستقل خود برای پست ریاست جمهوری پافشاری می‌کنند
۲ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چپ‌ها هنوز نتوانسته اند بر سر یک نامزد مشترک انتخاباتی به توافق برسند. در نتیجه برای هر دو نامزد ریاست جمهوری یعنی «ژاک لوک ملانشون» از حزب چپ PG و «بنوآ آمون» از حزب سوسیالیست PS وضعیت زیاد مطلوب به نظر نمی‌رسد. در شرایط فعلی هیچ‌یک از آن دو در دور دوم و تعیین کننده انتخابات روز ۷ مه سال جاری شانسی برای پیروزی نخواهند داشت.

کلیه نظرسنجی‌های معتبر «آمون» را در دور اول انتخاباتی روز ۲۳ آوریل سال جاری با ۱۵ تا ۱۸ درصد آراء در مقام چهارم و ملانشون را با ۱۱ تا ۱۲ درصد آراء در رتبه پنجم گمانه می‌زنند. انتخابات نهايی بین رهبر حزب فاشیستی جبهه ملی Front national خانم «مارین له‌پن» با ۲۲ در صد و «امانوئل ماکرون» وزیر اقتصاد سابق ريیس‌جمهور کنونی اولاند که از نظر سیاسی به مرکز نزدیک است با ۲۴ درصد، صورت خواهد گرفت. نامزد انتخاباتی راست‌ها «فرانسوا فیون» که در حال حاضر به خاطر افتضاح‌های اقتصادی زیر فشار قرار دارد احتمالاً بین ۱۸ تا ۱۹ درصد آراء، یعنی مقام سوم را به خود اختصاص خواهد داد.

درخواست‌های بدنه چپ در سطح کشور که ملانشون و آموند به جای پیروی از نیات خصوصی خویش «منافع کشور» را در نظر گیرند و «امکان فزاینده انتخاب مارین له‌پن به عنوان ريیس‌جمهور» را با ارايه نامزد مشترک نیروهای چپ مانع گردند، تاکنون به نتیجه نرسیده است. آمون که روز دوشنبه با نامزد اصلی سبزها Europe Ecologie – Led Verts  «یانیک ژادو» ملاقات کرد، حداقل از پشتیبانی سبزها مطمئن است. قرار است آخر هفته آینده بدنه حزب سبزها رسماً قول «ژادو» را تأيید نماید.

رابطه بین ملانشون و کمونیست‌ها مسأله‌دار است. حزب کمونیست فرانسه در سال ۲۰۱۶ هر چند با اکثریت ضعیف، تصمیم گرفت با حزب چپ‌ها همکاری کند. البته در سال گذشته کسی تصور نمی‌کرد که سوسیالیست‌ها ريیس‌جمهور وقت فرانسه فرانسوا اولاند و نخست‌وزیر دست راستی او «مانوئل والس» را نامزد نخواهند کرد. آمون که به جای این دو نامزد گردید از ژانویه ۲۰۱۷ کوشش می‌کند تا سوسیال‌‌دمکراتیزه کردن حزب را (که از آلمان الگوبرداری شده) متوقف کرده و حزب سوسیالیست را به سمت چپ سوق دهد. هواداران سنتی حزب ظاهراً این گرایش را می‌پسندند: آمون در نظرسنجی‌ها نه تنها از ملانشون سبقت گرفته، بلکه حتا یک‌سوم از پشتیبانان او را نیز به سوی خود جلب کرده است.
france_wahlen2
از نظر برنامه‌ای ظاهراً به سختی می‌توان این دو نامزد آشتی‌ناپذیر را از هم تمیز داد. هر دو می‌خواهند «جمهوری پنجم» کنونی را با رفرم قانون اساسی به «جمهوری ششم» تغییر دهند و شرکت بیش‌تر مردم را در روند تصمیم‌گیری‌های دمکراتیک مقدور سازند. حقوق بازنشستگان باید افزایش یابد، ساعات کار کوتاه گردد و از مالیات بر ارزش افزوده کاسته شود. به کمک برنامه‌های سرمایه‌گذاری دولتی باید به ویژه برای نسل جوان اشتغال‌زايی صورت گیرد. ملانشون وعده می‌دهد که ۴۵ میلیارد یورو برای یک «برنامه اضطراری» اختصاص خواهد داد که صرف احداث واحدهای مسکونی اجتماعی، مهد کودک و خانه سالمندان خواهد شد. برای جلب هواداران محیط زیست او می‌خواهد با اختصاص ۹ میلیارد یورو ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در «کشاورزی سبز» ایجاد کند. برای دبیرکل حزب سوسیالیست فرانسه «ژان کریستف کامبادلیس» این «نشانه آشکاری» است که در اصل باید هر دوی نامزدها «با یکدیگر به اتفاق نظر برسند.»

«بنوآ آمون» هفته گذشته تصمیم گرفت در طی سفر ۲۴ ساعته خود به پرتغال بیاموزد که چگونه فراکسیون‌های مختلف  سیاسیون چپ می‌توانند با یکدیگر سروکله بزنند و یک دولت مشترک بر پا نمایند. ملانشون که هم‌اکنون از طریق یوتیوب برنامه خود را معرفی می‌کند خود را زیاد از مذاکرات خارجی رقیب خشنود نشان نداد. او گفت که «دنبال نعش‌کش» رژه نخواهد رفت و منظورش ظاهراً حزب سوسیالیست فرانسه است. آمون هم در پاسخ گفته که مطمئناً او دنباله‌رو ملانشون نخواهد شد.