سياسی, سرتیتر

انتخابات و صف بندی های جدید


انتخابات و صف بندی های جدید*
امیرحسین محمدی فرد
 
انتخابات دیگری در راه است و صف بندی های جدیدِ جناح های درونِ حاکمیت بورژوازی نیز در حال شکل گیری است. روابط سیاسی، دوباره تعریف می شوند. انتخابات ریاست جمهوریِ پیش رو هم، مانند انتخابات قبلی، صحنه هیاهوی ناشی از بازتولید آرایشِ درونی حاکمیت سیاسی بورژوازی است. پروسه ای که بر اساس چگونگی روابط بین المللی و موانع داخلی ناشی از تناقضاتِ درونی سرمایه داری ایران، طی می شود. دوستی های تازه آغاز می شوند. تهدیدها و افشاگری ها علیه یکدیگر اوج می گیرند. کل این روند داخلی، نیازمند توجه وتایید جامعه است.
رای گیری ها برای حاکمیت نظام سرمایه داری ایران، ارایه تصویری است به مردم، که علیرغم فقر وبیکاری، وفشار بر اعتراض ها و اعتصاب های کارگری، شرکت در نمایش بورژوازی، راه گشای شرایط کنونی است. «مسایل معیشتی وجود دارند ولی رو به بهبودی است.»(1) «اصلاح ساختار کلان اقتصادی ضرورت دارد.»(2)
چهره های ورشکسته اصلاح طلب و کمدین های معتدل، با تاکید بر برجام و سیاست های خارجی دولت اعتدال، روحانی را بدون رقیب می پندارند. از طرفی نیز مرگ هاشمی رفسنجانی انگیزه ای برای تحریک بخش هایی از جامعه، برای دوجناح درگیر محسوب می شود. «طبيعي است كه در اين مقطع اصلاح‌طلبان و نيروهاي اعتدالي بايد هر چه سريع‌تر برنامه‌ريزي كنند كه هم باعث شركت هر چه بيشتر مردم در انتخابات شوند و هم اينكه كاري كنند كه آرا تقسيم نشود. به طور نسبي فردي كه در حال حاضر اصلح است آقاي روحاني است و اصلاح‌طلبان هم ‌آراي خودشان را به سبد ايشان مي‌ريزند.»(3) زیبا کلام با غروری کودکانه که ناشی از رسیدن به آرزوهای دیرینِ لیبرالی است، بهانه کهنه ی خطرِ فقدانِ شوالیه ها را برای این کارناوالِ تازه انتخاب کرده است. « رقابت چندانی در انتخابات سال آينده به وجود نخواهد آمد و روحانی با دست و پای بسته هم رقبایش را شکست خواهد داد… قطعا فقدان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای اردوگاه اصلاح‌طلبان و میانه‌روها یک خلأ جدی است اما نباید تشییع شگفت‌انگیز پیکر او را فراموش کرد»(4). در طرف مقابل این صف بندی، دربالای سر مردم، سرانِ «جان بازان انقلاب اسلامی» و«رهپویان انقلاب» نیز در قالب «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی»، موجی از تقلا و تکاپو به راه انداخته اند. «اگرهمه گروه های سیاسی اصولگرا تحت جبهه مردمی نیروهای انقلاب با یک کاندیدا بیایند و فرد مقبولی را معرفی کنند، شانس بالایی برای پیروزی دارند… مدل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، مدلی است که به نوعی می‌تواند ظرفیت‌های مردمی را به عنوان یک قدرت بالنده در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهد و این نقطه مثبت کار است»(5)
مردم جامعه ایران برای نجات از فقر و بی حقوقی، نیازی به این بلواها ندارند. مستقل از یورش نظام سرمایه داری به معیشت مردم به امیدِ آغاز فصلی جدید از سودآوری، و فشار بر فعالان مدنی و اعتراض های طبقه کارگر، کل نمایش «دمکراسیِ» بورژوازی به سیرکی آزار دهنده بدل شده است. رییس دولت وقت تهدید به رد صلاحیت می شود.! مبارزات پارلمانی و جدال های انتخاباتی در نظام سرمایه داری ایران سرابی بیش نیست. برقراری آزادی در جامعه و بهبود زیست اکثریت محروم جامعه، نه کارِ چهره های منقضی دوم خردادی و نه سرانِ اصول گرا، که کار جنبش دیگری است. از این جهت شرکت در رای گیری ها، برای مردم جامعه پوچ و بی معنا است. از سوی دیگر، سیاست های نظام پارلمانیِ غربی نیز رنگ باخته تر از آن است که بتواند افق روشنی را ترسیم کند. این روزها مردم جهان شاهد دمکراسی در لیبی، عراق و سوریه هستند.! ترامپ آخرین نمونه از صندوق رای است. انتخابات بورژوازی ربطی به منافع طبقه کارگر و زندگی بهتر انسان ها ندارد. هر صف بندی که دوباره از نو تعریف شود، تامین سود از طریق استثمار انسان ها هدف نهایی اش خواهد بود.
رسیدن به آزدی های سیاسی واجتماعی، وبرقراری رفاه وآسایش، از پایین جامعه و با فشارِ جنبش های مترقی وآزادی خواهان ممکن خواهد شد. لازمه ایجاد چنین شرایطی، تغییر مناسبات اقتصادی حاکم است. بهبود زیست جامعه ایران در گرو بدست گرفتن امور جامعه توسط طبقه کارگر و اکثریت محروم است. کور شدن روزنه های بهبود اقتصادی در چهارچوب نظام سرمایه داری ایران گواه این واقعیت است.
بهمن95
*این مقاله اولین بار در نشریه گام منتشر شده است.
(1)معین
(2)جبه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی:« فی‌الواقع پس از رؤیت کارنامه ۴ سال مسندنشینی دولت اعتدال، مردم اکنون می‌خواهند در عرصه شاخص‌های کلان اقتصادی شاهد اتمسفری جدید باشند که در توجه به ظرفیت‌های داخلی، در اولویت قرار داشتن اقتصاد مقاومتی، برخورداری از غیرت دینی و ملی و مدیریت جهادی موفق باشد و نمره قابل قبولی بگیرد.»
(3) مصطفی معین
(4)صادق زیباکلام
(5)عضو فراکسیون ولایت-دبیرکل رهپویان انقلاب اسلامی