سرتیتر

تخریب سیستماتیک

israel_rassism
اسرائیل به طور سیستماتیک خانه‌ها و چادرهای مردم فلسطین را ویران می‌کند. نماینده مردم فلسطین در کنست به هنگام اعتراض از طرف سربازان مجروح شد. بنابر نظر کمیته اسرائیلی علیه ویران کردن منازل ICAHD از سال ۱۹۶۷ تا به امروز حداقل ۴۸٫۴۸۸ خانه، آپارتمان و محل سکونت مردم فلسطین در مناطق اشغالی غرب رود اردن و شرق بیت‌المقدس ویران شده است.

منبع: دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

اسرائیل به طور سیستماتیک خانه‌ها و چادرهای مردم فلسطین را ویران می‌کند. نماینده مردم فلسطین در کنست به هنگام اعتراض از طرف سربازان مجروح شد.

مردم دهکده ام‌الحیران در صحرای نقب در اعتراضات خود علیه تخریب منازل شهروندان فلسطینی یک حامی سرشناس داشتند. نماینده عرب-فلسطینی کنست «ایمن عوده» کوشش کرد همراه با ۱۰۰۰ نفر دیگر صبح روز ۱۸ ژانویه، از تخریب ۱۵۰ ساختمان مسکونی توسط کماندوی تخریب جلوگیری کند.

همۀ تظاهرکنندگان شهروندان غیرمسلح اسرائیلی بودند. خانواده‌های آنان از سال ۱۹۵۰ در ام‌الحیران زندگی می‌کنند. در آن زمان آن‌ها از دهکده‌های اصلی خود بیرون رانده شدند، زیرا اسرائیل قصد داشت در سرزمین آن‌ها کیبوتز ایجاد کند. ۶۰ سال بعد باید آن‌ها مجدداً بیرون رانده شوند، زیرا در سرزمینی زندگی می‌کنند که باید به شهرک یهودی «حیران» مبدل گردد. مقامات اسرائیلی می‌گویند این دهکده فلسطینی غیرقانونی است؛ مردم زمین‌ها را غصب کرده‌ و در نتیجه «اشغالگرند.»

«عوده» ريیس «لیست مشترک»، سومین فراکسیون قوی در کنست است. او به اعتراضات هموطنان خود پیوست و مانند دیگر تظاهرکنندگان مورد ضرب و شتم پلیس اسرائیل قرار گرفت. نیروهای ضربتی که وظیفه‌شان روشن بود و می‌بایست راه را برای تیم تخریب باز نگاه می‌داشتند با گلوله‌های پلاستیکی دوبار عوده را هدف قرار دادند. یک گلوله به صورت او اصابت کرد و او را به زمین افکند.

یک تصویر نشان می‌دهد که عوده غرق در خون در گل و لای افتاده و کوشش می‌کند به پا خیزد. گروهی از سربازان به شدت مسلح و ملبس به اونیفورم رزمی در مقابل او و یک مضروب به خاک افتاده دیگر  ایستاده اند. هیچ‌یک از سربازان حرکتی برای کمک به آن‌ها نمی‌کند. مقام و منصب وی کمکی به او نکرد، گرچه او همیشه برای گفتمان و برابری بین شهروندان یهودی و فلسطینی مبارزه کرده است. روزنامه‌نگار انگلیسی «جاناتان کوک» که این مورد را منتشر کرد، می‌گوید: «خشونت، زبان رسمی دولت یهودی است.» «جای» نماینده فلسطینی مجلس به او نشان داده شد: که «مجروح، خونین و تحقیر شده در لجن بخزد.»

تجربه مردم فلسطین در ام‌الحیران منحصر به فرد نیست. بنابر نظر کمیته اسرائیلی علیه ویران کردن منازل ICAHD از سال ۱۹۶۷ تا به امروز حداقل ۴۸٫۴۸۸ خانه، آپارتمان و محل سکونت مردم فلسطین در مناطق اشغالی غرب رود اردن و شرق بیت‌المقدس ویران شده است. ده‌ها هزار نفر-برخی از آن‌ها کراراً-از خانه و سرزمین خود رانده شده اند. بنابر گزارشات مکرر سازمان حقوق ‌بشر اسرائیلی «بتسیلم» همین‌طور طویله‌ها، چشمه‌های آب، مزارع، پلانتاژهای میوه و یا درختان زیتون با خاک یکسان گردیده است.

و روز‌به‌روز ویرانی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود. مثلاً روز ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰۰ درخت زیتون متعلق به دهکده‌های فلسطینی Assun و نبی‌الیاس در بخش قلقیلیه به خاطر احداث یک جاده کمربندی با خاک یکسان شدند تا رانندگان اسرائیلی دیگر مجبور نباشند از درون دهکده‌های فلسطینی عبور کنند. به نظر مقامات اسرائیلی این گام در جهت «منافع عمومی» است. ۱۰٫۴ هکتار زمین که در مالکیت مردم فلسطین بود، خلع ید شد.

روز ۲۶ ژانویه در شمال شرقی بیت‌المقدس دهکده «بادو ال‌بابا» چادرهای سه خانوار ویران شد. طویله چارپایان آن‌ها نیز ویران گردید. به ۱۷ فرد بی‌خانمان شده اجازه داده نشد اسباب و اثاثیه خود را از درون چادرها بیرون آورند. مقامات اسرائیلی اقدامات خود را این‌طور توجیه می‌کنند که دهکده بادو ال‌بابا در منطقه E1  قرار گرفته. این منطقه به شهرک غیرقانونی صهیونیستی Maale Adumim وصل خواهد شد و آن‌را با بیت‌المقدس مربوط خواهد کرد.