سرتیتر

پیرامون معمای سوریه و حق حاکمیت ملی

syria-654136_640

یک خانه را دز نظر بگیرید ، فردی از دیوار خانه بالا میرود و وارد حیاط میشود و از پنجره وارد یکی از اطاق ها میشود و آنرا اشغال میکند ، به آن کفایت نکرده و با ادعای مالکیت از صاحبخوانه میخواهد تا از خانه بیرون برود (اسد باید برود) و تمام خانه را به او بدهد ، طبیعی است که صاحبخوانه زیر بار نمی رود ، چون سند مالکیت دارد (حق حاکمیت ملی) ، درگیری شروع میشود و شما که همسایه دیوار به دیوار این خانه هستید و شاهد این در گیری هستید ، بطور طبیعی نگران میشوید که نکند فردا همین بلا (تغییر رژیم) بر سر خانه شما بیاید و توسط افرادی خانه شما نیز اشغال شود ، حالا تکلیف شما چیست ؟ باید مدافع کدام طرف باشید ، آیا باید ساده لوحانه دنبال صلح و تقسیم خانه بین اشغالگر و صاحبخانه شوید ، یا باید طرف صاحبخانه را بگیرید ؟ و با او همکاری و همدردی نمائید ، خصوصا که فرد اشغالگر با این ادعا که صاحبخوانه به اعضای خانواده خودش ظلم میکند وارد دعوا شده است و  ورود به این دعوای خانوادگی را حق خودش بداند ، و شما مطلع هستید که فرد اشغالگر از طرف بنگاه و مافیای بد سابقه محل وارد عمل شده و در پشت پرده چشم داشت هائی دارد ، حالا آیا باید طرفدار صلح و آشتی باشیم یا باید علیه اشغالگر با صاحبخوانه (حکومت قانونی سوریه) همدردی کرد ؟ اگر اشغال اطاق و خانه سنت رایج شود امنیت و قانون از بین خواهد رفت و سنگ روی سنگ بند نخواهد شد ، و اشغالگری به محله ، شهر ، کشور و تسلط بر جهان ادامه پیدا خواهد کرد .

 1. ما در خاورمیانه هیچ دولت انقلابی و مترقی نداریم ، پس از خصوصیت استبدادی و ارتجاعی تمام این دولت ها فاکتور میگیریم .
 2. تمام دولتهای خاورمیانه به درجاتی ارتجاعی اند . این پیش فرض ما است .
 3. مهمتریت ویژگی عملکرد استعمار و امپریالیسم در یک قرن اخیر ،  رخداد جنگ اول و دوم جهانی است که نتیجه عدم احترام به حق حاکمیت ملی و استقلال کشور ها بود ، اما یک نتیجه مثبت هم داشت که  منجر به استقلال بسیاری از کشورها شد ، ما باید پذیرفته شدن احترام به حق حاکمت کشورها را پاس بداریم این دستاورد با یکصد میلیون کشته بدست امده است . بعد از این دو جنگ برای جلوگیری از جنگ ها و اشغالگریهای جدید ، با ایجاد سازمان ملل و تدوین و تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر ، قرار بر این شد ساز و کارهایی برای احترام به حق حاکمیت و استقلال کشورها و جلوگیری از جنگ و تجاوز نصویب شود ؛ که شد و این امری مبارک است . مشکل این است که همان کشورهائی که این دو جنگ خانمانسوز را براه انداختند اکنون متجاوزان و اشغالگران سایر کشورها هستند .
 4. دفاع از استقلال و حق حاکمیت کشورها سوای اینکه دولتهای مربوطه دمکراتیک و مترقی و یا ارتجاعی و استبدادی باشند ، امری مثبت و ضروری است . به عبارت دیگر این حق مردم هر کشور است که دولت و حکومت کشور خود را تایید و یا تغییر دهند ، تعیین شیوه این کار به عهده خود آنهاست ، کشورهای دیگر حق دخالت نظامی و سیاسی در این کشورها را ندارند مگر با دعوت دولت مربوطه .
 5. دفاع از حق حاکمیت ملی کشور ها در تقابل کامل با استعمار قدیم و سلطه جوئی جدید و بلامنازع غربی ها است که جهان بخصوص خاورمیانه را به آشوب کشیده اند ، آمریکا سیاست تک قطبی و سلطه همه جانبه بر کشورها را در اسناد رسمی و مهمی روشن کرده است ، مانند : » پراجکت فور نیو آمریکن سنچوری» ، «کلین بریک» و سند اخیری که ویکی لیکس منتشر کرد و …..
 6. غرب با شکست های سنگین نظامی ، اقتصادی و سیاسی در خاورمیانه که به برکت مقاومت و مبارزات مردم در سراسر خاورمیانه متحمل شده است ، در سالهای اخیر با بهره گیری از جنگهای نیابتی و با کمک کشورهای فوق ارتجاعی منطقه و دلارهای نفتی کشورهای عربی قرون وسطائی ، تروریسم مزدور پایه را در منطقه راه انداختند و اکنون پژواک استراتژی خود را در داخل کشورهایشان دریافت میکنند .
 7. از آنجا که اولین گروه های تروریستی (القاعده و طالبان) علیه شوروی علم شدند و پس از فروپاشی شوروی نیز در تقابل با روسیه و در تطابق با سلطه جوئی غرب و روس ستیزی ، گروه های تروریستی و مزدور دیگری با روش سزارین تولد یافتند ، لذا روسیه با خطری جدی مواجه و محاصره شد و اکنون به درستی احساس خطر میکند ، در صورت پیروزی سیاست های غرب و ارتجاع عرب در سوریه بعد نوبت دیگر کشور های منطقه خواهد بود و در نهایت حق حاکمیت ملی ایران و روسیه مورد سئوال و تهاجم قرار میگرفت و شعار پوتین باید برود مطرح میشد . باید توجه داشت که نگرانی روسیه که دو بار قربانی دو جنگ جهانی تجاوزگرانه با ده ها میلیون کشته میباشد ، یک توهم نیست و واقعی است .
 8. در مـورد ایران نیز حق حاکمـیت ما با همین دولت ارتجاعی موجود باید مورد احترام قرار بگیرد . مدارا ، حمایت و یا سرنگونی حکومت ایران به هیچ کشور خارجی مربوط نیست و این امور جزو وظایف مردم ایران است .
 9. دیالکتیک یک نرم افزار تحلیلگر است که مرتبا باید بروز شود و در کنار آن باید یک انتی ویروس قدرتمند نصب شود ، نرم افزار دیالکتیک در گوشه ای از مغز می نشیند و بر تفکر و تحلیل شما اثر گذاشته و اعمال نظارت میکند . دیالکتیک برای این نیست که در هر پاراگراف و سطر از تحلیل خود کلمه دیالکتیک را بیاوریم ، برعکس هیچ ضرورتی برای استفاده از این کلمه در تحلیل وجود ندارد ، بلکه خروجی تحلیل خود نشان میدهد که آیا تحلیلگر مجهز و مسلط به این نرم افزار بوده است یا نه (مشک آنست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید ) . نرم افزار دیالکتیک رایگان است ، اما همه نمی توانند از آن استفاده کنند ، زیرا این نرم افزار بسیار گسترده و قدرتمند است و مثل هر نرم افزار دیگری نیاز به آموزش و سپس به تمرین و کار مداوم دارد ، تا به مرور زمان استفاده از آن بصورت ناخوداگاه و غیر ارادی در آید .
 10. سوریه کشوری است که با کمک کشورهای همسایه و با کمک غرب و ارتجاع عرب ، ترکیه ، اردن و خصوصا اسرائیل اشغال شده است ، گناه سوریه اینست که حاضر نشد در مقایل اشغال ارتفاعات گولان تسلیم اشغالگران نشد و می بایست توسط اشغالگران جدیدی مورد تهاجم همه جانبه قرار میگرفت و مجازات میشد . این پایداری و مقاومت سوریه در مقابل اشغال کشور در حالی صورت گرفت که بسیاری از کشورهای عربی تسلیم شده بودند ، لذا این الگو میبایست توسط جهانخواران شکسته شود تا دیگران هوس ادامه این مسیر را نداشته باشند . به همبن جهت بحران سویه نه یک جنگ داخلی بلکه جنگی آزادیبخش و رهائی بخش است که باید توسط تمام آزادی خواهان و انقلابیون مورد حمایت قرار گیرد .
 11. گاه فراموش میکنبم چه کشورهائی اشغال شده و حق حاکمیت آنها مورد تعرض قرار گرفته است ، اشاره به بعضی از کشورها که بخشی و یا تمام آن اشغال شده است ، خاطره ها را تازه خواهد کرد : کوبا ، چین ، کره ، افغانستان ، عراق ، سوریه ، لبنان ، اردن ، فلسطین ، سومالی ، سودان ، لیبی ، بحرین ، یمن ، قبرس و ……  و بسیاری کشور های دیگر که به ظاهر مستقل هستند ولی عملا تحت نفوذ و هدایت غرب هستند مانند بیشتر کشورهای عربی مثل عربستان  ، مصر ، ترکیه ، پاکستان و ….. ، به همین جهت است که مبارزات ملی  و  آزادیبخش چون در راستای اعمال حق حاکمت ملی هستند ، پله ای از نردبان تعالی بشریت خواهند بود .

صدیقه جوادی

بهمن 95

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  اوباما هم حتی بفکرش نرسیده بود که به مردم دنیا اعلام کند:
  چون روسیه از دیوار اوکراین بالا رفته است، چک سفید برای من صادر کنید، تا در سوریه، عراق، فلسطین، لیبی، افغانستان و سراسر کشورهای لاتین آمریکا و تمام کشورهای آفریقا بالا بروم، کودتا کنم و…!!
  این چنین مقایسه هایی چقدر مشابه با حلُ فصل اختلافات نزد کودکان هنگام بازی میباشد!
  پرواضح است که مقاله و سپیده چنین حقی را برای هیچ استعمارگری صادر نکرده اند.
  گویا جواد در دنیای خودش زندگی میکند. وی همراه تمام خط سومی ها، کیهان لندنی ها، ایران تریبونالی ها، پارکابان امپریالیستهای غرب و شرق هم بـهمین شکل استدلال میکنند:
  چون روسیه بد است پس زنده باد آلمان و یا فرانسه و از همه بدتر آلیانس استعمار فرتوت صغیرو ذلیل شده با فرزند خلفش، استعمار گر بزرگ جهان، ام.آمریکا!
  که برعکس آنهم صادق است!
  یعنی هر کسی، هر حزبی، هر شخصیتی… که ادعا کند که چون آمریکا بشدت خیلی زیادتر وحجمی چندین صد برابر از روسیه یا چین و یا هرکشور دیگر، حقوق کشورهای دیگر را رعایت نکرده و به آنها تجاوزمیکند… و کودتا راه میاندازد، بنابراین این حق روسیه یا چین و یا ایران یا آلمان است که به کشورهای دیگری تجاوز نموده و بغارتگری آنها مشغول گردند، دست دراز شده همان امپریالیست در کشورشان میباشند.
  البته آرزو برای کارگزاران امپریالیستهای چه غربی و چه شرقی عیب نیست، ولی کور خوانده اند. جهان بسوی تغییری بنیادی میرود.
  سپیده
  یک ماه و یک روز مانده به روز جشن ملی نوروز ۹۶

  دوست داشتن

 2. جواد says

  امپریالیستهای غرب همانقدر حق دارند از دیوار سوریه بالا روند که روسیه حق دارد از دیوار اوکراین بالا رود.
  اسد نیز به همان اندازه ای صاحب خانه سوریه است که خامنه ای صاحب خانه ایران می باشد.

  دوست داشتن

 3. سپیده says

  بوسه بر قلمی توانا از صدیقه ای صادق،
  مساله را مثل روز، روشن و شفاف بیان کرده اید.
  از مقایسه دیالکتیک با یک نرم افزار که چکیده از توان تفکر فردی میباشد (مالکیتِ ذهنی و هوش=geistige Eigentum) که بگذریم، دقیقا مطلب همینطور است که بیان داشته اید. ولی واقعا چرا ما انسانها قادر بفهم چنین مقایسه ساده ای نیستیم؟
  واقعا چرا ما انسانها دایما در داخل چرخ گوشت استعمار و استثمار یعنی نظام سرمایداری در مرحله گندیدگی کنونی، خرد میشویم و صدای کسی بلند نمیشود؟
  در سال ۱۹۷۳ فیلمی ساینس فیکشن توسط هالیوود از کتاب Green Feed با شرکت R.B.J. Rabinson و Charlton Hosston تهیه گردید که در آنزمان بسیار ارتجاعی و در خدمت طبقه حاکمه جهت بارآوردن اذهان زحمتکشان برای تسلیم و از آن بدتر برای تربیت خرده بورژوازی مانند ربت کپ (پلیس های ربت مانند کنونی) که جز اطاعتِ فرمان چیز دیگری نمیدانند و یا نمیخواهند بدانند بود(مانند فیلم های جنایی و سرگرم کننده کنونی).! ولی دیدن این فیلم اکنون برای کسانیکه اکنون حد اقل میخواهند بدانند چرا چنین است میتواند کمی حقیقت یابی را بدانان بیاموزد!(پس از گذشت نزدیک به نیم قرن)!
  آیا ما انسانهای زحمتکش هم مانند گله ای از ماهی ها که بصورت میلیاردی بایکدیگر در حرکتند و ناگهان ماهی کوچلوی صمد بهرنگی جهشی بچپ میناید و میلیارد ها ماهی بدنبان آن روان میگردند هستیم؟ و اگر آری چرا؟ با چه قانونمندی؟
  شما با این هنر ساده نویسی و فهمی دیالکتیکی چند خطی هم در اینباره بنگارید تا بیدار شویم! ناگفته نماند فهم این مساله کلید اصلی رهایی از چرخ گوشت سرمایداران چه نوع بقچه بسرها (آخوند و ملا و طلاب و آیت خداوندی) و چه نوع فکل کراواتی آن که ایران در زمان شاه از آنها مملو بود و اکنون ببرکت برجام چای و خیانت های نفتی بد تراز قراردادهای دارسی تعداد آنها اکنون مانند بانکهای خصوصی در حال ازدیاد میباشند.
  توانمندی شماررا در این راه از درگاه ماتریالیسم دیالکتیک خواستارم.
  سپیده

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.