سرتیتر

سخنرانی رائول کاسترو در همایش CELAC

raul_castro_2017

منبع: گرانما  اینترناسیونال

تارنگاشت عدالت
رئیس جمهور محترم مدینا

روسا و نخست‌وزیران محترم کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب

روسای محترم نمایندگی‌ها،
در سال۲۰۱۱  که در کاراکاس طی همایشی جامعه CELAC تاسیس شد همگی براین نظر بودیم که «وحدت و یک‌پارچگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آمریکای لاتین و کارائیب (…) ضرورتی است تا بتوان با موفقیت به استقبال چالش‌هائی که منطقه با آن روبروست، رفت.

تاکنون هرگز ضرورت بیشتری وجود نداشته که بطور موثر راه وحدت را طی کنیم و دریابیم که ما دارای منافع مشترک زیادی هستیم. کار برای «وحدت در تلون» ضرورت عاجلی است.

برای رسیدن به این هدف تکیه کامل به منشوری که روسای کشورها و دولت‌ها در ژانویه ۲۰۱۴ در هاوانا امضاء کردند و آمریکای لاتین و جزایر کارائیب را منطقه صلح  اعلام نمودند و  خود را موظف اعلام کردند که «در چارچوب اجرای دقیق وظایف خود نه مستقیم و نه غیرمستقیم در مسائل داخلی هیچ کشوری دخالت نکنند» و کلیه اختلافات خود را از طرق مسالمت آمیز حل نموده و «حق مسلم هرکشوری را در تعیین سیستم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محترم شمارند» بسیار لازم بنظر می‌رسد.

برای این‌کار لازم است که کلیه اعضای جامعه بین‌المللی در روابط خود با کشورهای عضو CELAC اصول این منشور را بطور کامل محترم شمارند.

خیلی خوب خواهد بود اگر  دولت جدید ایالات متحده آمریکا تصمیم گیرد که این منطقه را محترم شمارد هرچند که در رابطه با  منافع ما از جمله در مورد امور تجارتی، اشتغال زائی، مهاجرت و محیط زیست نیاتی که تاکنون اعلام شده نگران کننده است.

لذا اتخاذ نحوه‌های عملکرد مشترک و کارا کردن رویکردهای CELAC اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

از طرف دیگر بازگشت نئولیبرالیسم فقر و بیکاری را دامن خواهد زد و شرایط اجتماعی در آمریکای لاتین  و جزایر کارائیب را بدترخواهد نمود.

 

آقای رئیس،

بادرنظر گرفتن اقداماتی که علیه انقلاب بولیواری اعمال می‌گردد، ما مجدداً حمایت خود را از خلق و دولت ونزوئلا در دفاع از حاکمیت و حق تعیین سرنوشت خویش اعلام می‌داریم.

ما در چارچوب امکانات خود دراجرای نهائی عهدنامه صلح بین دولت کلمبیا و FARC-EP کوشا خواهیم بود و از مذاکرات صلح با ELN حمایت خواهیم نمود.

ما تاکید می‌کنیم که خلق پورتوریکو باید آزاد و مستقل باشد. ما کماکان از خواست‌های اکوادور در مقابل کنسرنهای فراملیتی که از ترمیم خسارات زیست‌محیطی در منطقه آمازون سرباز می‌زنند حمایت می‌کنیم.

ما دستکاری‌های سیاسی علیه دولت بولیواری  و کوشش‌برای بی‌ثبات سازی این کشور را مطرود اعلام می‌کنیم. ما پیروزی رئیس جمهور دانیل اورتگا را در پیروزی او و معاون او «روزاریو موریو» در انتخابات رهبری نیکاراگوئه را تبریک می‌گوئیم.

ما مجدداً کودتای پارلمانی ـ حقوقی علیه رئیس جمهور دیلما روسف را مردود می‌شماریم و همبستگی خود را با او  و رئیس جمهور سابق برزیل لوئیس ایگناسیو لولا دا سیلوا را اعلام می‌داریم.

ما حمایت کوبا از کشورهای برادر در دریای کارائیب را در مقابل نیاتی که می‌خواهد از دسترسی آنها به منابع مالی برای غلبه بر تغییر شرایط اقلیمی و خواست قانونی  آنها برای دریافت غرامت بخاطر خساراتی که در اثر استعمار و برده‌داری به آنها تحمیل شده، جلوگیری کند اعلام می‌داریم.

ما موافقت خود را از کوشش‌های آرژانتین برای احراز مجدد حاکمیت این کشور بر جزایر مالوین، جرجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی اعلام می‌داریم.

 

رئیس محترم

مایلم اعلام کنم که کوبا حاضر است کماکان در مورد امور دوجانبه موجود با ایالات متحده آمریکا به تعامل بنشیند و گفتمان محترمانه و همکاری در اموری که منافع طرفین را دربرمی‌گیرد را با دولت جدید رئیس جمهور دونالد ترامپ ادامه دهد، مشروط بر این که برپایه برابری، منافع دوجانبه و احترام به حاکمیت و استقلال کشور ما بنا شده باشد.

کوبا و ایالات متحده آمریکا می‌توانند بنحوی مدنی بایکدیگر کار و زندگی کنند به این صورت که تفاوت‌های موجود را بپذیرند و هر آن چه را که برای هردو ملت سودمند است تقویت کنند. ولی نباید انتظار داشت که کوبا در مورد آنچه که به حاکمیت و استقلال آن مربوط می‌شود، مصالحه کند.

محاصره اقتصادی، تجارتی و مالی کماکان ادامه دارد و باعث محرومیت‌ها و گرفتاری‌های عظیم انسانی می‌شود که به اقتصاد ما لطمات سنگینی وارد می‌کند و رشد و توسعه ما را مانع می‌شود.

با این حال ما خود را روی بروز کردن مدل اقتصادی و اجتماعی خویش متمرکز کرده‌ایم و به مبارزه خویش برای ساختمان کشوری مستقل، سوسیالیستی، دمکراتیک، شکوفا و پایدار ادامه می‌دهیم.

مایلم از صمیم قلب از رئیس جمهور  «دانیلو مدینو» بخاطر  بزرگداشت پراحساس او از رهبر فقید انقلاب کوبا  فیدل کاسترو روس که در سخنرانی افتتاحیه همایش سران و هم‌چنین از همه کسانی که تسلیت و همبستگی خود را با کوبا اعلام کردند تشکر کنم.

در خاتمه اجازه دهید از شما و خلق جمهوری دومینیک بخاطر مهمان نوازی و استقبال گرمی که نسبت بما روا داشتید تشکر کنم و به شما برای زحماتی که در طول ریاست CELAC  متحمل شدید، تبریک گویم. در عین حال حمایت و همبستگی خود از السالوادور و رئیس جمهور این کشور  «سالوادور سانچز سه‌رن» را که از سال ۲۰۱۷ در صدر جامعه CELAC  قرار گرفته‌اند، ابراز دارم.

متشکرم