اخبار ویژه

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد فاجعه ساختمان پلاسکو

              

  همشهریان و هموطنان گرامی  
    «آتش‌سوزی» باز هم بی‌رحمانه و این‌بار در ساختمان «پلاسکو» تهران جان و مال شمار زیادی از عزیزان ما را گرفت. آتش‌سوزی و خسارات ناشی از آن، امری هم قابل پیشگیری و هم قابل کنترل است.
  این‌بار همگان، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم و از دریچه‌ی دوربین‌ها، کوتاهی و ناکارآمدی سیستم مدیریت شهری، به‌وِیژه در مواجهه با این‌گونه بحران‌ها و نبود امکانات پیشگیری از واقعه و کنترل آن را به روشنی دیدند و ناتوانی و سوءمدیریت بار دیگر آشکار شد.
  سیستم بی‌کفایت و سهل انگار مدیریت شهری، با نداشتن احساس مسئولیت در برابر جان و مال مردم و با جدی نگرفتن هشدارهای مکرر و کتبی سازمان آتش‌نشانی درباره‌ی ایمن نبودن ساختمان پلاسکو، هیچ اقدام عملی و قاطعی برای جلوگیری از واقعه‌ای که به‌خوبی از نزدیکی آن با خبر بود را انجام نداد و از ادامه‌ی فعالیت این ساختمان تا ایجاد امکانات و برقراری سیستم‌های ایمنی ممانعت نکرد.
   بدون شک، مدیریت شهری و در راس آن شهردار تهران مسئول مستقیم فاجعه‌ای است که می‌توانست رخ ندهد. مالک و هیات مدیره‌ی ساختمان نیز به دلیل بی‌توجهی به هشدارهای سازمان آتش‌نشانی و روزآمد نکردن سیستم حفاظتی ساختمان، دومین مسبب و مقصر ماجرا هستند.
  و صادقانه بگوییم، جامعه‌ی بیمار و سر و دست گرو گذاشته‌ی روزنامه‌نگاری ما که به دلایل مختلف تاکنون نتوانسته نقاط ضعف، بیماری‌ها و کاستی‌های جامعه و سازمان مدیریت آن را به‌خوبی نمایان و افکار عمومی را متوجه این نکات کند نیز در بروز این فاجعه سهم دارد.
  گفتنی است که رسانه‌ها و مسئولان آموزش اجتماعی هم با کوتاهی در ایجاد آگاهی و آموزش‌های ضروری و کافی برای مواجهه با چنین اتفاقات خطرناکی بی‌تقصیر نیستند.
  نبود پیگیری‌های کارساز و زیر فشار گذاشتن مسئولان برای رفع نواقص از طرف رسانه‌ها و ضعف آموزش و هدایت مردم برای پیشگیری و مواجهه با این فجایع، آن‌هم در کلان‌شهری مانند تهران که ساختمان‌های بلندمرتبه بسیاری به مدد اغماض مسئولان شهری و بدون رعایت کافی نکات ایمنی ساخته شده است، بیش از پیش اهمیت گستردگی فعالیت آزادانه رسانه‌ها و سیستم‌های آموزش همگانی را آشکار می‌کند.
   این‌که مسئولان شهری مداوم با تکیه بر ازدحام جمعیت و قدیمی بودن ساختمان از خود رفع تکلیف کرده و گناه ماجرا را به گردن نمی‌گیرند، قابل قبول نیست. کنترل جمعیتی که به ناگهان با واقعه‌ای هولناک روبه‌ رو شده و تحت هیجانات آنی برای نجات مال یا جان عزیزان‌شان هجوم می‌آورند، بر عهده مدیران شهری است که باید بسیار پیش از این خود را آماده‌ی پیشگیری و اداره‌ی چنین رخدادهایی می‌کردند و به یقین باید که آموزش‌های لازم در این موارد را دیده باشند.
  اگر اقدام گسترده شبکه‌های اجتماعی و امکانات ارتباط جمعی پیشرفته نبود تا اخبار و زاویه‌های نادیده‌ی واقعه را نشان دهد، بطور حتم این حد از اطلاعات گسترده نیز به مردم نمی‌رسید. دلسوزی و بی‌طرفی دوربین‌های مردم، اطلاعات شفاف‌تری برای کشف دلایل واقعه در اختیار همگان گذاشت که می‌تواند راهگشای جلوگیری از فجایع بسیار گسترده‌تری باشد که در کمین خیابان‌ها و کوچه‌های تنگ و پرجمعیت تهران است.
    سازمان مدیریت شهری اضافه بر نادیده گرفتن قانون‌شکنی‌ها، نارسایی‌ها و کمبودهای لازم برای پیشگیری از حادثه، جلوگیری نکردن قاطعانه از ادامه‌ی فعالیت اقتصادی ساختمانی بزرگ و پرجمعیت که امکانات حفاظتی و اعلان و اطفای آتش نیز در آن موجود نیست و با فراهم نکردن بودجه کافی و تجهیزات پیشرفته‌ی لازم برای سازمان آتش‌نشانی از یک طرف و مدیریت ضعیف بحران، ناتوانی در کنترل محدوده و استفاده نکردن از تیم زبده و آشنا به محدوده و موانع و امکانات آن، از طرف دیگر بیشترین تقصیر را در تبدیل این واقعه به یک حادثه‌ی دلخراش داشته است.
   از سوی دیگر به گفته مسئولان، در این ساختمان بیش از 560 واحد تجاری و کارگاه تولیدی پوشاک فعالیت داشته‌اند. این بدان معنی است که دست‌کم 4000 کارگر در این ساختمان و ساختمان‌های مجاور با کمترین میزانِ نظارت و بازرسی وزارت کار وسازمان تامین اجتماعی مشغول به کار بودند. هم اکنون این کارگران حتی در صورت سالم ماندن و آسیب‌ ندیدن، همگی بیکار شده‌اند، اما به دلیل قرار داشتن در شمار کارگران کارگاه‌های دارای 10 نفر کارکن و کمتر، از پوشش حمایتی و نظارتی قانون کار و برخورداری از حق جبران خسارت و بیمه بیکاری محروم هستند
    انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، ضمن پاسداشت و ادای احترام به تمامی آتش‌نشان‌ها، به‌ویژه آتش‌نشان‌های شریف و شجاعی که بی‌دریغ جان و سلامتی خود را در راه پاسداری و محافظت از جان و مال شهروندان واگذاشته‌اند و تسلیت به بازماندگان این فاجعه و وابستگان آن‌ها اعلام می‌کند:
1- مدیریت شهرداری تهران و دیگر مدیران و مسئولان این حادثه و دیگر حوادث مشابه باید ضمن الزام به پاسخ‌گویی درباره این موارد از کار برکنار شوند و مدیران شایسته‌ی آموزش‌دیده‌ای که دغدغه نخست‌شان امنیت، آسایش و منافع مردم باشد به کار گمارده شوند. این کار برای رهایی جامعه از بی‌سامانی‌های موجود و برقراری ساز و کار لازم برای تأمین امنیت جانی و اجتماعی شهروندان و جلوگیری از یک فاجعه ملی در صورت بروز اتفاقی وسیع‌تر مانند زلزله بسیار ضروری است.
2- ضمن گرامی‌داشت یاد و نام آتش‌نشان‌ها و دیگر مردمی که در این حادثه از جان و مال خود بخشش کرده‌اند، ضروری است یادآور شویم: به موازات لزوم برقراری تمامی امکانات پزشکی و حمایت‌های مالی لازم تا آخرین مرحله‌ی تأمین سلامت کاملِ آسیب‌دیدگان، باید تمامی کارگران بیکارشده‌ای که در این حادثه، کارگاه محل کار و شاید کارفرمای خود را از دست داده‌اند نیز حمایت و پشتیبانی شوند و تا مهیا شدن فرصت شغلی جدید تحت پوشش بیمه بیکاری و درمانی کامل قرار گیرند.
بی شک خانواده بازماندگان خادم این حادثه، به ویژه خانواده ی آتش نشان های شجاع  باید به شایستگی  و مادام العمر تامین و تکریم بشوند.
.
 
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران
دوم بهمن ماه 1395