سياسی, سرتیتر

یاد لنین گرامی باد !

lenin_zu78

یاد لنین گرامی باد !(1)

درسن  پنجاه و سه سالگی  در روز بیست و یک ژانویه 1924 انقلابی  بزرگ ، سازمانده انقلاب اکتبر ، در شهر  کورگی در گذشت . مرگ  زود هنگام او پس از یک سال و نیم  بیماری برای دولت بلشویکی نوپای سرزمین شوراها ، که برای اولین بار در تاریخ بشری خواب وآرامش ابدی را از بورژوازی در سراسر دنیا گرفته بود ، ضایعه بزرگی بشمار می آمد .

انقلاب  اکتبر چنان تاثیر  شگرفی بر جنبش کارگری و کمونیستی در نیمه اول قرن بیستم  در سراسر دنیا گذاشت  و چنان امیدی در بین تمام کارگران دنیا ایجاد نمود ، که تا آن زمان بی سابقه بود . کارگران در سراسر دنیا برای بدست آوردن حقوق پایمال شده و کسب حاکمیت به حرکت در آمدند ، تا برای همیشه خود را ازشر حکومت بورژوازی خلاص نمایند .

در  آنروزها دیگر کمونیست  شبحی نبود که در اروپا در گشت وگذار باشد ، بلکه واقعیتی بود که در تار وپود کارگران سراسردنیا نفوذ کرده ودیگرضرورتی بود .

حرکت  های وسیع کارگری حتی  در کشورهای پیرامونی ، پس از انقلاب اکتبر  نشانه بارز اثرات  آن بوده است  .

lenin_frank-rumpenhorst-dpa_lhe

لنین آینده نگر

Photo Frank rumpenhorst dpa_lhe

انقلاب  اکتبر از این زاویه  بی همتا و قابل ستایش  بود و هست .

لنین  بزرگ سازمانده انقلاب از همان ابتدای کار  سیاسی و انقلابی  خود تا به آخر چنان شورو شوق بالا یی داشت ، که کمتر کسی را می توان در تاریخ جنبش کارگری و کمونیستی همانند او یافت . (2)

او  هیچگاه حتی لحضه ای از تماس با جنبش کارگری باز نایستاد . زندگی او همواره با مبارزه ای دائمی برای دنیایی بهتر ، دنیایی که دیگرکارگران مجبور نباشند برای لقمه نانی نیروی کارشان را به هر قیمتی به فروش برسانند ، ودیگر مجبور نباشند که برای یافتن کار به هر شرایطی تن دهند . او برای دنیایی مبارزه می کرد که کارگران صاحب اختیار خود باشند و بر سرنوشت خود حاکم شوند .

لنین  از آن وحشتی نداشت که به جنگ ناشناخته ها رود ودر میدان عمل مبارزاتی تئوری هایش را به معرض آزمایش بگذارد . او بارها در بدترین شرایط و حساس ترین لحظات جنبش کارگری و کمونیستی در اقلیت نظری قرار گرفت و خلاف جریان آب شنا کرد . او از آن هیچ وحشتی نداشت . لنین با تمام قدرت و توانش یکی از پیشتازان ایجاد حزب سوسیال دمکرات روسیه بود و باز هم لنین بود که با گرایشات اکونومیستی سال های  1901و 1902 در جنبش کارگری روسیه به مبارزه نظری برخاست . تا جائیکه در آن موقع در محافل کارگری و روشنفکری دهان به دهان نقل می شد که جای سالمی برای ( اکونو میستها ) نگذاشته است .  و در انقلاب 1905 با آغوش باز به استقبالش رفت و از اقدامات شوراهای کارگری برای قیام پشتیبانی کرد و در شرایط رکود در سالهای پس از انقلاب 1905 با تمام توان بر علیه گرایشات انحرافی جنبش ، بر علیه انحلال طلبان و ماخیست ها که ضرورت وجودی حزب کارگری را در آن دوران بی نتیجه می دیدند وبه بنیانهای نظری  مارکس حمله می کردند و آنرا منسوخ شده اعلام میکردند  پا خواست .

و لنین بود که برعلیه جنگ جهانی اول بپا خواست وشعار» کارگران جهان تفنگ هایتان را بسوی بورژوازی خودی نشانه روید » را سر داد و با تمام قوا بر علیه شوینیسم و بین المل دوم بپا خواست و پس از انقلاب فوریه در سال 1917 تزهای مشهور آوریل را نوشت و خواهان فراتر رفتن انقلاب از جهارچوب بورژوازی شد ودر اکتبر همان سال قیام پیروزمندانه اکتبر را همراه و در کنار تروتسکی سازمان داد .

براستی  که کمتر کسی را می توان در تاریخ مبارزات  کارگری و کمونیستی یافت  که بتوان  با او مقایسه کرد

یادش  گرامی باد ! 

1-این مقاله در سال ژانویه سال 1388 نوشته شده است .                                                            

  2-بسیاری از اشتباهات نظری لنین در حوزه های متعددد قابل نقد وبررسی است . اما با این وجود جایگاه لنین بعنوان انقلابی بزرگ ویکی از سازماندهندگان انقلاب اکتبر قابل ستایش است .    

۱ دیدگاه

 1. آهنکار says

  هنگامیکه ترتسکیستی از خود بیگانه شده و وجدانش بعذاب مینشیند، فقط میتواند مانند «مازیار رازی» لنین ستایی نماید.
  حکومت رفسنجانی هم در خارجه سیاست ۸۰ به ۲۰ را دنبال میکرد و مبلغانش در اروپا و آمریکا، ۸۰٪ به نظام سرمایداری ایران انتقاد میکردند و با همان ۲۰٪ تبلیغ برای خود و تبلیغ بر علیه مخالفین خود و زور دولت های کشورهای خارجی توانستند در اروپا حداقل یکه تاز گردیده و در وال استریت هم با سکوتی مطلق جاپای تجارتی باز نمایند.(در پی تحریم های آخری آمریکا آنرا ظبط کرد)
  نویسنده بی نام مانند خیلی از نامداران چینی و طرفداران ترتسکی، در پایان باین نتیجه رسیده بودند که با شخص استالین کاری نداشته باشند و فقط از اشتباهات نامعلوم و مبهومی در کارهایش «جستجو» و سخن بگویند ولی هنوز که هنوز است یک اشتباه را بصورت مشخص بیان نکرده اند!!
  حال به نوبت لنین رسیده است. کلی خوب گویی برای قهرمان پروری شخصیت لنین ولی در پایان اشتباهات عملی لنینی در زمان انقلاب و پس از آن!! بدون کوچکترین اشاره ای که این اشتباهات کدامند.
  یکی باید بگوید زهی آب در هاون کوبی! لنین تئوریش را بعمل برد و سنگ محک عمل درستی آنرا ثابت کرد. ترتسکی انقلاب نکرد بلکه انقلاب را با متحدانش لو داد که لنین مجبور شد تاریخ انقلاب را جلو بیاندازد. کاغذ چقدر صبور است.
  آهنکار

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.