مراسم و یادبودها

حزب کمونیست آلمان در سوگ «هربرت میس»

روز دوشنبه این هفته «پاتریک کوبله» ريیس حزب کمونیست آلمان DKP به مناسبت مرگ رهبر سابق حزب گفت: «با مرگ هربرت میس، من دوست و مربی سیاسی خود را از دست دادم. حزب کمونیست آلمان یک سیاست‌مدار کارگری را که ده‌ها سال برآن تأثیر گذارده بود، از دست داد. امپریالیسم آلمان یکی از دشمنان خود را از دست داد که به نیروهای مقاومت سمت و سوی جهت‌گیری علیه این سیستم را نشان می‌داد. د. ک. پ، حزبی که هربرت میس رهبری می‌کرد، حزبی بود که هم در کنار جمهوری دمکراتیک آلمان ایستاده بود و هم نیروی محرکه جنبش صلح در آلمان غربی بود.»

 
منبع: عصر ما
تارنگاشت عدالت
روز دوشنبۀ این هفته «پاتریک کوبله» ريیس حزب کمونیست آلمان DKP به مناسبت مرگ رهبر سابق حزب گفت: «با مرگ هربرت herbert_missمیس، من دوست و مربی سیاسی خود را از دست دادم. حزب کمونیست آلمان یک سیاست‌مدار کارگری را که ده‌ها سال برآن تأثیر گذارده بود، از دست داد. امپریالیسم آلمان یکی از دشمنان خود را از دست داد که به نیروهای مقاومت سمت و سوی جهت‌گیری علیه این سیستم را نشان می‌داد. د.ک. پ، حزبی که هربرت میس رهبری می‌کرد، حزبی بود که هم در کنار جمهوری دمکراتیک آلمان ایستاده بود و هم نیروی محرکه جنبش صلح در آلمان غربی بود. د. ک. پ حزبی بود که می‌توانست روشنفکران و هنرمندان را به سوی خود جلب کند، زیرا کار در کارخانه‌ها و محله‌های کارگری را در مرکز توجه خود قرار داده بود. این حرب یک حزب مارکسیستی- لنینیستی بود که به سوی توده طبقه کارگر حرکت می‌کرد. حزب این راه را امروز نیز ادامه می‌دهد و هربرت میس برای ما سرمشقی باقی خواهد ماند.»

هربرت میس روز ۱۴ ژانویه در سن ۸۷ سالگی از میان ما رفت. از سال ۷۳ تا سال ۱۹۸۹ او ريیس حزب کمونیست آلمان بود. او در سال ۱۹۲۹ در یک خانواده کارگری به دنیا آمد. در نوجوانی از خدمت در ارتش آلمان فاشیستی که برای نام‌نویسی در دانشکده تربیت معلم لازم بود، سر باز زد. قبل از این که آدناوئر سازمان جوانان آزاد آلمان FDJ را غیرقانونی اعلام کند، هربرت میس عضو دفتر مرکزی این سازمان بود. پس از ممنوعیت سازمان از سال ۱۹۵۳ به عنوان رهبر سازمان غیرقانونی جوانان فعالیت داشت. او از سال ۱۹۶۳ عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست آلمان KPD بود، که این حزب هم ممنوع شد. در سال ۱۹۶۸بعد از آن که وضعیت سیاسی در آلمان رفته‌رفته تغییر کرد، کمونیست‌ها که فعالیت غیرقانونی داشتند، امکان یافتند حزب قانونی جدیدی تأسیس کنند. هربرت میس از کسانی بود که در تأسیس حزب جدید DKP نقش مهمی ایفاء کرد. در ابتدا او در مقام نایب ريیس و سپس از سال ۱۹۷۳ به عنوان ريیس حزب کمونیست در سیاست این حزب تأثیر گذارد. او سیاستی را سازمان داد که از طریق آن DKP در سندیکاها و در جنبش صلح هم هم‌پیمانان گسترده‌ای یافت و هم انسان‌ها را از ضرورت مبارزه برای سوسیالیسم قانع کرد.

او برای صلح و تفاهم ملل مبارزه می‌کرد. همبستگی بین‌المللی برای او اهمیت زیادی داشت. او مورد احترام انقلابیون در جنبش کمونیستی جهانی بود. مبارزه برای به رسمیت شناختن جمهوری دمکراتیک آلمان و دفاع از دست‌آوردهای کشورهای سوسیالیستی و اتحاد جماهیر شوروی از اجزای اصلی هویت کمونیستی برای او به شمار می‌رفت و برای آن در درون حزب فعالیت کرد. فعالیت‌های او سنگ بنا و بقایDKP  به عنوان حزب کمونیست بود.

هربرت میس تا واپسین روزهای عمر خود در د. ک. پ عضویت داشت و در بین کنشگران شهر مانهایم تا آنجا که وضعیت جسمی او اجازه می‌داد، فعالیت کرد. هربرت میس روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۶  در کارلسروهه در تظاهرات DKP  علیه ممنوعیت KPD برای آخرین بار در بین عموم ظاهر شد. او با نگاه به تجربیات دوران غیرقانونی بودن و تأسیس DKP خاطر نشان کرد که: «عضو حزب کمونیست بودن امتیاز نیست. در این حزب نمی‌توان به پست و مقام رسید.»

هربرت میس در جنب یک سلسله از مقالات، سخنرانی‌ها و یادداشت‌ها، کتاب‌هايی را نیز از جمله ما کمونیست‌ها و قانون اساسی (همراه با هرمان گاوتیر، فرانکفورت ۱۹۷۷)، راه و هدف د. ک. پ، پرسش و پاسخ در رابطه با برنامه د. ک. پ (همراه ویلی گرنس و روبرت اشتیگر والد، فرانکفورت ۱۹۷۹) و در سال ۲۰۰۹ خاطراتش «با هدف مشخص» تألیف کرد.