مراسم و یادبودها

چهار آکسیون و راه پیمایی اعتراضی مهم علیه سوداگران مرگ، میلیتاریسم، راسیسم، فاشیسم و ترامپ های آمریکا و اروپا در سه روز

چهار آکسیون و راه پیمایی اعتراضی مهم علیه سوداگران مرگ، میلیتاریسم، راسیسم، فاشیسم و ترامپ های آمریکا و اروپا در سه روز

فراخوان به شرکت در جهار تظاهرات مهم در هلند در سه روز آینده!
امروز، پنجشنبه 19 – 01 – 2017 تظاهرات در شهر دنهاخ علیه سوداگران مرگ یعنی تجارت اسلحه.
زمان: از ساعت 12.00 تا 13.00
آدرس: Den Haag, Beatrixlaan 2.

فردا، جمعه 20 – 01 – 2017 تظاهرات در شهر آمستردام علیه دونالد ترامپ، خیرت ویلدرس و خطر راسیسم و فاشیسم… ساعت 19.00 – میدان دام آمستردام حرکت از میدان دام بسوی سفارت آمریکا
19.00 De Dam, 20.30 American Consulate Museumplein

پس فردا، شنبه 21 – 01 – 2017 دو تظاهرات از طرف زنان علیه دونالد ترامپ سازماندهی شده، یکی در آمستردام، دیگری در دنهاخ ! راه پیمایی و تظاهرات اصلی در واشنگتن سازماندهی شده بیش از یک میلیون نفر شرکت خواهند کرد. ولی تاکنون برگزاری بیش از ۶۰۰ راه پیمایی و تظاهرات در شهرهای مختلف جهان در همبستگی و حمایت از زنان آمریکا علیه ترامپ و سیاستهای ارتجاعی و راسیستی و زن ستیز او سازماندهی شده است! …

در شهر دنهاخ تظاهرات در مالی فلد مقابل ایستگاه مرکزی شهر از ساعت 13.00 تا 15.00 سازماندهی شده است
De mars in Den Haag begint om 13.00 op het Malieveld en eindigt om 15.00

در شهر آمستردام مقابل موزه ملی (ریکس موزه یوم) از ساعت 12.00 تا 14.30 سازماندهی شده است.
In Amsterdam start het programma om 12.00 voor het Rijksmuseum. De officiële opening is om 12.45 en eindigt om 14.45.

تظاهرات روز پنجشنبه در 19 ژانویه
https://www.facebook.com/events/550999208436543/
نمایندگان دولت و صنایع میلیتاریستی و اسلحه سازی در شهر لاهه جلسه ای برپا می کنند برای پیدا کردن منابع مالی جدید جهت تحقیقات در زمینه سلاح و میلیتاریسم اروپا. اتحادیه اروپا برای اولین بار در در تمام دوران حیاتش به طور مستقیم به سلاح یارانه یا سوبسید میدهد! کمیسیون از گروهی از متخصصین مشاوره شکل می گیرد که جزئی از گروه لابی شرکتهای اسلحه سازی بزرگ مانند شرکت BAE Systems، فینمکانیکا و ایرباس هستند.
برای سال 2017 مبلغ 25 میلیون اورو € – جهت تحقیقات در زمینه تسلیحات و میلیتاریسم اختصاص داده اند. پرواضح است که تخصیص این بودجه به بهای حذف یا تضعیف پروژه های ضروری دیگر تمام می شود! در سال های آینده برای دوره 2021- 2027 از افزایش بودجه ای به مبلغ 3.5 میلیارد یورو خبر می دهند!
کمیسیون از کشورهای عضو می خواهد برای بالا بردن ظرفیت صندوق دفاع اروپا بودجه ای به مبلغ 5 میلیارد دلار در سال، جهت انجام خریدهای نظامی مشترک اختصاص دهند. اینکه کدام سلاح خریداری خواهد شد، هنوز مشخص نیست اما برنامه هایی که به صنایع نظامی پول لازم را کانالیزه کند در اسرع وقت در دست اجرا قرار خواهند گرفت!

در این طرح کشورهای عضو لازم نیست مبلغ یا سهمی را که به صندوق ظرفیت دفاعی می پردازند جزء حداکثر کسری بودجه مجاز خود حساب کنند. بزبان دیگر کشورهای عضو که با مشکلات بدهی در آینده روبرو خواهند شد، پولی برای کاهش فقر یا حقوق بازنشستگی نخواهند داشت، ولی برای خرید سلاح پول مصرف خواهند کرد!

پیش از این هرگز پول اروپا مستقیما به صنایع نظامی تخصیص نیافته است. در آینده، کمیسیون اروپا می خواهد افزایش یارانه برای تولید سلاح را بیشتر گسترش دهد، از جمله از طریق بانک سرمایه گذاری اروپا و بودجه + اراسموس، که برای پروژه های جوانان و آموزش و پرورش در نظر گرفته شده، در دسترس صنایع اسلحه سازی نیز قرار خواهد گرفت.

در همین حال، کمیسیون اروپا به روش خائنانه ای در جهت فرسایش کنترل صادرات و تجارت اسلحه حرکت می کند. تا همین اواخر صادرات اسلحه از بازار آزاد اروپا استثنا شده بود، یعنی در بازار داخلی کشورهای عضو صادرات اسلحه از طریق مجوز صادرات، امکان کنترل داشت. تحت شعار » تجارت اسلحه فرصتهای خوبی برای نوآوری و اشتغال بکار می آفریند» امکانات برای مجوز صادرات سلاح، گسترش یافته و در بازار داخلی کشورهای عضو، آزاد شده است! امکان نظارت بر سیاست تجارت و صادرات تسلیحات و در صورت لزوم، اصلاح سیاستهای نادرست، توسط پارلمان های ملی محدود خواهد شد.

برای همه مشکلاتی که در اروپا موجود است این راه حل بدترین جواب ممکن است. سلاح بیشتر به قیمت سایر هزینه های ضروری، بدون تعبیه مکانیسم کنترل دموکراتیک، تنها در جهت منافع صنایع نظامی است.

در 19 ژانویه گروه های لابی صنایع نظامی NIDV ، جلسه ای را با وزارت دفاع و موسسه «کارآفرینی ملی هلند» (RVO)، سازماندهی می کنند تا جاری شدن بودجه و پول لازم را برای «تحقیق و توسعه مرتبط با دفاع» تضمین کنند.

«تجارت سلاح را متوقف کنید» در حال سازماندهی این اعتراض به یارانه ها و کمکهای دولتی برای تولید سلاح است.
لطفا با شعار ها و پرچم ها و پلاکاردهای خود از ساعت: 12 تا 13 در آکسیون مقابل ساختمان موسسه «کارآفرینی ملی هلند» RVO، شرکت کنید!
آدرس: Prinses Beatrixlaan 2 پشت ایستگاه مرکزی شهر دنهاخ (لاهه) است.
شبکه اروپایی ضد تجارت اسلحه، بروکسل.

*********************************************

آیا با این سیاستها نباید نگران آینده بشریت باشیم؟ آیا شکاف هردم فزاینده فقیر و غنی امری تصادفی یا طبیعی است؟
در نظامی که بخاطر منافع مشتی تاجر مرگ و مافیای میلیتاریست، از بودجه بازنشستگی، بیمه های سلامتی، آموزش و پرورش… می کاهند ولی بر بودجه نظامی می افزایند، آیا دمکراسی واقعا معنی دارد؟
بشریت در مقطعی از تاریخ و رشد علم و تکنولوژی قرار دارد که تمامی ساکنان کره زمین را به رفاه و خوشبختی غیرقابل تصور برساند!
ولی در این جهان 8 نفر بیش از سه و نیم میلیارد انسان ثروت دارند! در هر پنج ثانیه یک کودک از گرسنگی می میرد! اکنون میزان غذایی که در جهان تولید می شود برای 12 میلیارد انسان کافی است! بخش قابل توجهی از آن در کشورهای متمدن و صنعتی بخاطر منافع مشتی میلیاردر روانه آشغالدانی می شود ولی به کشورهای فقیر داده نمی شود! این یک انتخاب سیاسی است!
هیچ کدام از این کودکان از گرسنگی نمی میرند! آنها توسط نظام سرمایه داری و رهبران سیاسی و میلیاردرهای جهان آگاهانه بقل می رسند!
ما باید از اینکه در چنین جهانی زندگی می کنیم شرمگین باشیم. مارکس بدرستی گفته است که شرم یک صفت انقلابی است! شرم نشانه آنست که هنوز وجدان و انسانیت نمرده است!

درست در چنین روزی یکی از بزرگترین زنان انقلابی تاریخ یعنی روزا لوکزامبورگ را نظامیان طرفدار میلیتاریسم و جنگ طلب آلمان کشتند!
روزا لوکزامبورگ کسی استکه با تیزبینی ژرف از سالها قبل برای صلح و علیه جنگ جهانی اول مقاله های افشاگرانه می نوشت! او کسی است که در زندان جزوه یونیوس را نوشت و شعار معروف » یا سوسیالیسم یا بربریت » را به حقیقت جهانی تبدیل کرد. او را بزندان انداختند بدلیل مقالات ضد جنگ او! بفاصله کوتاهی بعد از آزادی از زندان کشتند!… کسانیکه او را کشتند بعدها جزء مهمترین رهبران نظامی نازیها شدند!
روزا لوکزامبورگ را به همراه یکی دیگر از صادق ترین انقلابیون آلمان بنام کارل لیبکنخت کشتند! در حقیقت کشتار نازیها با قتل روزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنخت شروع شد!

ماه پیش در یک کنفرانس بین المللی پناهندگی در برلین شرکت کرده بودم. با زحمت بسیار در وقت کمی که داشتم رفتم محلی را که روزا لوکزامبورگ را کشته بودند پیدا کردم… بدلیل فشار کارهای روزانه متاسفانه نتوانستم در روز قتل روزاکوکزامبورگ در باره او بنویسم… در اولین فرصت در این باره خواهم نوشت…

آیا جلسه نمایندگان دولت هلند و صنایع نظامی در روز قتل روزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنخت تصادفی است؟
آیا باز هم بشریت در آستانه رشد افسارگسیخته ناسیونالیسم و میلیتاریسم و راسیسم و فاشیسم و جنگهای فرامنطقه ای و جهانی است؟

آیا ترامپ های اروپا در انتخابات هلند و فرانسه و …. پیروز خواهند شد؟

آیا نباید نگران آینده بشریت و سیاره ای بنام کره زمین باشیم؟
آیا نبایید بفکر برانداختن نظام سرمایه داری و ساختن جهانی انسانی تر باشیم؟

چه تضمینی برای جلوگیری از چنین فجایعی هست؟

احمد پوری (هلند) 19 – 01 – 2017

هر روز در باره هر کدام از این تظاهراتها خواهم نوشت.