پرش به محتوا

نیمی از جهان به غارت رفته

armut_098

نیمی از جهان به غارت رفته

منبع: پایگاه اینترنتی روزنامه «روسیه شوروی»

ا. م. شیری

۲۸ دی- جدی ۱٣۹۵

دارایی هشت نفر از تروتمندترین‌های جهان برابر است با سرمایه نصف جمعیت جهان.

در گزارش سازمان غیردولتی آکسفام (Oxfam)- سازمان مبارزه با فقر- گفته می‌شود، که دارایی هشت نفر از تروتمندترین‌های جهان برابر است با دارایی ٣ میلیارد و ۶ صد میلیون نفر از جمعیت جهان. در ارتباط با اجلاس اقتصادی نوبتی داوس، نمودار آماری تناسب دارایی‌های فقیران و ثروتمندان در بلژیک و در جهان که از سوی آکسفام تنظیم شده، در شماره روز دوشنبه روزنامه له‌ سیور (Le Soir) انتشار یافت.

در ردیف اول فهرست هشت نفر از تروتمندترین‌های جهان نام بیل گیتس، بنیانگذار مایکراسوفت ثبت شده است. دارایی او، مطابق اطلاعات فوربس، ۷۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در گزارش همچنین از مارک زوکربرگ مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک (۴۴ میلیارد و ۶ صد میلیون دلار)، وارن بافت سرمایه‌گذار (۶٠ میلیارد و ۸ میلیون دلار )، مایکل بلومبرگ غول رسانه‌ایی و شهردار سابق نیویورک (۴٠ میلیارد دلار)، جف بوزیس مؤسس آمازون (۴۵ میلیارد و ۲٠٠ میلیون دلار)، کارلوس سلیم تاجر مکزیکی (۵٠ میلیارد دلار)، لاری الیسون بنیانگذار اوراکل (۴٣ میلیارد و ۶ صد میلیون دلار) و آمانسیو اورتگا، تاجر اسپانیایی، مؤسس شبکه مغازه‌های زارا (۶۷ میلیارد دلار) نام برده می‌شود.

در گزارش همچنین گفته می‌شود، هر چند که بلژیک نمونه کشور کاملا نابرابر شهروندان شمرده نمی‌شود، با این حال شکاف بین ثروتمندان و فقرا در این کشور بشدت چشمگیر است: ۱٠ درصد از بلژیکی‌های ثروتمند، طبق اطلاعات آکسفام، تقریبا نصف جمع کل دارایی‌های ملت را در اختیار دارند. در عین حال، بنوشته نشریه، یک درصد از ثروتمندترین‌ها صاحب ۱۸ درصد از دارایی‌ها هستند.

میلیاردرهای روسیه نیز رکورد می زنند.

جمع کل دارایی‌های میلیاردرهای روسیه در فهرست مجله فوربس از هنگام انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا به میزان ۲۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

گنادی تیمچنکو و لئونید مخیلسون بیش از همه توانستند به سرمایه‌های خود بیافزایند. تیمچنکو یکی از عناصر اصلی تحریم‌های اعمالی آمریکا در سال ۲٠۱۴ بود. افزایش بهای سهام کمپانی گازی «نواتک» (با ۱۶ درصد افزایش پس از انتخابات آمریکا) به او کمک کرد. هم اکنون دارایی تیمچنکو ۱۵ میلیارد و یکصد میلیون دلار برآورد می‌شود (با یک میلیارد و ۸ صد میلیون دلار افزایش). لئونید مخیلسون هم که سرمایه‌گذار «نواتک» می‌باشد، یک میلیارد و ۹٠٠ میلیون دلار به سرمایه‌اش افزود. سرمایه او را ۱۸ میلیارد و دویست میلیون دلار برآورد می‌کنند.

دارایی میلیاردرهای روسیه تنها بخاطر رشد قیمت سهام  افزایش نیافت، بلکه، تقویت موقعیت روبل باعث آن گردید (۲٠ درصد در سال ۲٠۱۶).

در حالیکه سرمایۀ میلیاردرهای آمریکایی‌ پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با افزایش ۲ و ۸ دهم درصدی همراه بود، جمع کل سرمایۀ میلیاردرهای روسیه ۷ و یک دهم درصد افزایش یافت. به این ترتیب، به دارایی‌های ثروتمندترین‌های روسیه بیش از هر کشور دیگری اضافه شد.

۱ دیدگاه »

 1. آهنکار عزیز! رفیق شریفم!
  بسیار سپاسگزارم از حس مسئولت و توضیحات شما.
  اما این مطلب هم این معنی را القاء نمی کنید که فقط نیمی از جهان به غارت رفته است.
  بکله معنی روشن این مقاله عبارت از این است که نیمی از جهان بواسطه 8 نفر به غارت رفته و نیم دیگرش مثلا بواسطه 9- 10 نفر.

  لایک

 2. رفیق عزیز سلام
  تمام جهان بغارت رفته است و نه نیمی از آن!
  چرا بغارت گران تخفیف میدهید؟
  غارتگران اصلی با وجودیکه در غالب اعداد ۸ نفر میباشند ولی در حقیقت تمام گروه های اجتماعی که از وضع خود رضایت دارند و بنحوی از ۹۰درصدی ها بیشتر در آمد داشته و بدانها پز میدهند غارتگران بدتری از این ۸ نفر هستند. زیرا این ۸ نفر که در راس هرم نشسته اند خیلی راحت میشود پایین آورده و نابودشان کرد بشرط اینکه ده درصد انسانهای راضی از وضع خود، آنرا رضایت دهند و اسلحه بدست بیاری این ۸ نفر نشتابند.
  پرواضح است که این ده درصدی ها بمعنی «از ماست که بر ماست» نبوده و دشمن خونی بشریت میباشند.
  تن درست و شاداب بمانید
  آهنکار

  پسندیده شده توسط 1 نفر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: