سرتیتر

ایران و همه سگهای دیوانه رئیس جمهور!

trump_maddogs

آمریکا: ژنرالهای خطرناک ترامپ و سگهای دیوانه

تیم سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریکا مواضع رادیکالی را نمایندگی میکند. قبل از هر چیز اختلاف با ایران شدت بی سابقه ای می یابد وبسوی یک جنگ ویرانگر پیش میرود.

نویسنده : باب دریفوس

ترجمه از حسن زیتونی

منتشر شده در نیشن

منبع وخن تسایتونک سویس

 

سه ژنرالی که «دونالد ترامپ» به عنوان اعضای «ستاد امنیت ملی» خود معرفی کرده است، نه تنها دولت اوباما در واشنگتن را نگران کرده بلکه موجب نگرانی دولتها در سراسر دنیا نیز شده است.

بنابر این تصمیم قرار است «مایک فلین» مشاور امنیت ملی، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع و «جان کلی» وزیر امنیت داخلی شوند.

به این اسامی باید نام نماینده ی جمهوری خواه را هم به عنوان رئیس جدید سیا اضافه کرد. انتخاب این افراد بی شک بر نمایش ها و رفتارهای پرخاشگرانه ترامپ خواهد افزود.

نظرات غیر متعارف و افراطی این شخصیتها در زمینه مسائل امنیتی بی شک در تاریخ اخیر آمریکا در این سطح از قدرتمداران بی سابقه است.

اولین هدف ژنرالهای ترامپ و سازمان «سیا» احتمالا جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

«پاول پیلر» تحلیگر سابق سازمان «سیا» در نشریه تخصصی «The National Interest»می نویسد:

«متاسفانه همه چیز نشان از یک جنگ با ایران را دارد». دقیقا همانگونه که دولت جورج بوش بلافاصله پس از ورود به کاخ سفید خود را روی عراق و صدام حسین متمرکز کرد، دولت ترامپ هم ایران را مورد هدف قرار خواهد داد.

این سیاست میتواند به رویاروئی نظامی و یا یک فشار شدید و تهاجمی برای تغییر حکومت در ایران منجر شود. این سیاست ترامپ در بدترین حالت میتواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود که جنگهای قبلی آمریکا در عراق و افغانستان را به فراموشی بسپارد.

شیطان سازی از ایران

flynn
مایک فلین

بنابر این سیاست که وصف ا ش رفت «مایک فلین» طرح اولیه جنگ با ایران را در کتاب «The Field of Fight» در سال ۲۰۱۶ ترسیم کرد که پیامش عبارت از این است:

«چگونه ما برنده جنگ بین المللی علیه اسلام افراطی و متحدانش باشیم».

همکارنویسنده فلین در تهیه این کتاب «مایک لدین» نومحافظه کار و پروپاگانداچی معروف است.

لازم به یاد آوری است که وزیر آتی دفاع هم یعنی «جیمز ماتیس» از دشمنان قسم خورده ایران بوده و ده ها سال است نفرت عمیقی نسبت به این کشور از خود ابراز میکند. نفرتی که که باعث شد او مجبور شود پست خود را در دولت اوباما به عنوان «فرماندهی مرکزی آمریکا» از دست بدهد چراکه پیشنهاد کرده بود برای به رخ کشیدن توان نظامی ارتش سومین ناو هواپیمابر نیروی دریائی را به خلیج فارس ارسال کنیم و در آنجا مستقر سازیم، اوباما اما ترجیح داد وی را فورا از پست اش خلع کند!

ماتیس بارها در فرصتهای مختلف این گزاره را تکرار کرده است که سه بزرگترین خطری که ایالات متحده آمریکا را تهدید میکنند عبارتند از «ایران، ایران و ایران» و «جان کلی» که قرار است بزودی وزیر امنیت داخلی شود و محافظت از مرز مکزیک و آمریکا نیز در محدوده ی وظایفش است نیز اظهارات مشابه جنجالی در مورد دخالتهای ایران در آمریکای لاتین ابراز نموده است.

هر سه نفر در موقعیتهای مختلف ایران و اسلام سیاسی را بعنوان خطر واقعی برای امنیت آمریکا معرفی کرده اند و آنرا با خطر نازیسم هیتلری و کمونیسم در قرن بیستم مقایسه میکنند.

کلی در سخنرانی اخیرش گفته است:

« من نمی دانم چرا آنها از ما متنفرند، راستش را هم بخواهید برایم مهم هم نیست، اما آنها از ما متنفرند، واین احساس غیرمنطقی را دارند که ما را نابود کنند».

فلین معتقد است اسلام یک تمدن شکست خورده است، با این نتیجه گیری او جهان بینی کهنه «برخورد تمدن های» ساموئل هانتینگتون را به عنوان یک نظریه قابل دفاع دوباره مطرح میکند، نظریه ای که سالهاست افشا وکنار نهاده شده است، جالب است که بدانیم همین فرد که در گذشته ریاست «اطلاعات نظامی» یا DIA به عهده داشته  است در آینده نزدیک در تمام جلسات و تصمیم گیری های مهم امنیتی کاخ سفید شرکت خواهد داشت و نظراتش تعین کننده خواهد بود!

او در کتاب خود مدعی میشود آمریکا در یک نبرد «مرگ و زندگی» در مقابل یک ائتلافی خصمانه قرار دارد که در مرکز این ائتلاف خصمانه شیطانی ایران قرار دارد.

فلین مینویسد، «ما در یک جنگ جهانی شرکت داریم که در برابر یک جنبش توده ای ویرانگر مبارزه میکند» و «ما در مقابل یک جبهه از اسلامگرایان افراطی و رژیمهای هاوانا، پیونگ یانگ،مسکو و پکن مقاومت میکنیم» به این لیست بلافاصله اسامی کشورهای بولیوی، ونزوئلا و سوریه را نیز اضافه کرده و به این جمع بندی میرسدکه«ایران قلب این جبهه را تشکیل میدهد» برای اینکه قلب این اتحاد شیطانی را هدف قرار دهیم لازم است در ایران یک تغییر حکومت صورت پذیرد، فلین ادامه میدهد، متاسفانه تاکنون چنین امر مهمی یعنی تغییر حکومت در ایران جزو برنامه هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نبوده است.

mattis

جیمز ماتیس

توطئه اسلام هراسی

دولت جورج بوش در گذشته دفتری را ایجاد کرد که نام «دفتر محرمانه طرح های ویژه» را برخود نهاد، اولین وظیفه این دفتر سرهم بندی کردن یک رابطه بین القاعده و صدام حسین بود. روی خط همین نوع تفکر فلین هم معتقد است، که ایران نه تنها با القاعده بلکه با داعش نیز همدست و همکار است، این ادعا درست زمانی مطرح میشود که متحدان واقعی ایران یعنی حزب الله لبنان و میلیشیای شیعی عراق مبارزه و جنگ مشترکی را بر علیه داعش و القاعده در عراق و سوریه به جلو میبرند.

فلین روی موج قلب واقعیتها تا آنجا پیش میروند که سلسله بمبگذاریها  سفارت خانه های آمریکا در کشورهای ساحل شرقی آفریقا را که القاعده – یعنی یک سازمان تروریستی افراطی سنی مسئولیت انجامش را رسما بعهده گرفته است – به شیعیان و از آنجا به ایران نسبت میدهد، یعنی عینا همان تهمتی را تکرار میکند که داعش به شیعیان و ایران میبندد.

فلین حتی تا آنجا پیش میرود که حمله شبه نظامیان لیبیائی به سفارت آمریکا در بنغازی را به ایران و شیعیان ربط دهد و به عنوان رئیس DIA به کارمندان امنیتی اش دستور میدهد بدنبال اسناد و مدارکی برای اثبات ادعایش بگردند.

اما فلین تنها در مورد ایران هشدار نمی دهد بلکه میتوان وی را یک اسلام ستیزنیز خواند. او در تویتر مینویسد: «مسلمان ستیزی عقلانی است» و در مورد دیگری درباره گسترش قوانین شرعی اسلامی در آمریکا هشدار میدهد.

در یوتوپ ویدیوئی از فلین موجود است که او در یک سخنرانی مدعی میشود: «اسلام یک ایدئولوژی سیاسی است و در واقع خود را پشت چهره دین و مذهب پنهان میسازد و مانند یک غده بدخیم سرطانی است» تا بحث به اسلام میرسد، فلین نیازی به بررسی دقیق و شفاف سازی نمی بیند، بر همین روال همه جا تروریستهای وهابی، داعش، القاعده، اخوان المسلمین وطالبان و تمامی گروههای سنی مذهب را در ارتباط با ایران میبیند آنها را با ایران شیعی و حزب الله لبنان هم جبهه میکند.

trump_i8h

چنین دسته بندی عمومی و غیر منطق ای  کاملا غیر واقعی است چرا که هر یک از این گروه های ویژه گی های خاص خودشان را دارند که آنها را از دیگران کاملا متمایز میکند واین گروهها با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند که حتی آنها را وادار به جنگ علیه یکدیگر کرده است، با وجود این فلین قابل اصلاح شدن نیست او مینویسد: «آنها ثروتمندند، تا دندان مسلحند، بخوبی آموزش دیده اند و مطمئن اند که بر ما غلبه خواهند کرد، این احمقانه خواهد بود اگر ما دست روی دست بگذاریم  ومنتظر حمله آنها بشویم، ما باید دست به حمله بزنم و پیش دستی کنیم».

فلین در کتابش ادعا میکند که دلیل برکناریش از ریاست DIA این بوده است که او همیشه هشدار داده است که آمریکا از امنیتی که در گذشته برخوردار بوده دیگر برخوردار نیست، این اما کمترین دلیل اخراج وی میباشد به تائید منابع گوناگون از DIA فلین بخاطر خصوصیات معروفش «سرکشی و غیرقابل پیش بینی» بودن و گرایش آشکار به تئوری توطئه و فاکت های غیر قابل اثبات اخراج شده است تا جائی که ضرب المثلی تحت عنوان «فاکت های فلین» در DIA برای ادعا های بی پایه اختراع شد.

علاقه وافر فلین به «تئوریهای توطئه» در نوامبر گذشته خود را آشکارا نشان داد، زمانی که او یک داستان عجیب و غریب بنام «پیتزاگیت» را مطرح کرد، او زیر همین عنوان در تویتر نوشت که «هیلاری کلینتون» در قتل و تجاوز به کودکان در زیر زمین یک پیتزا پزی در واشنگتن دست داشته است.

مایک فلین اما تنها مشاور عالی امنیتی ترامپ نیست که قبلا بدلایل مشابه ای از پست اش اخراج شده است. جیمز ماتیس که یک ژنرال نیروی دریائی است قبلا در افغانستان و عراق «خدمت» کرده است در سال ۲۰۱۰ از سوی اوباما به مقام ریاست مدیریت مرکزی وزارت دفاع برگزیده شد تا فقط در مدت کوتاهی از کار برکنار شود، چراکه خواستار گسترش دخالت نظامی آمریکا به خلیج فارس شده بود تا قدرت نظامی ایران را به چالش بکشد!

ماتیس در سخنرانی اخیرش در آپریل ۲۰۱۶ در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی CSIS در واشنگتن این تئوری را مطرح کرد که ایران یک دولت کلاسیک مانند دولتهای دیگر کشورها نیست بلکه یک «جنبش انقلابی» است برای ایجاد و گسترش «هرج و مرج»!

ماتیس که به «Mad Dog» و یا «سگ دیوانه» معروف است، گفته است که «از کشتن بعضی اشخاص حال میکند» و یا در مورد دیگری به سربازان زیر دستش که به ماموریت جنگی میرفتند گوشزد کرده:«مودب باشید، حرفه ای عمل کنید اما آماده باشید که به هر کسی برخورد کردید وی را بکشید!».

ماتیس نیز مانند فلین تمامی فورم های گرایشات اسلامی را در یک کاسه میریزد آنهم با این قصد که همه را به ایران ربط دهد:«بنظر من داعش یک ظاهری است که ایران بتواند پشت این چهره به ویرانگری هایش ادامه دهد» و یا در سخنرانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی CSIS میگوید«ایران دشمن داعش نیست» من ایران را حامی داعش میدانم و برای اثبات ادعایش میگوید«کدام کشور در خاورمیانه مورد حمله داعش واقع نشده است؟ فقط یک کشور و این کشور ایران است. من مطمئنم که این اتفاقی نیست».

توافق هسته ای زیر ضربه

pompeo

مایک پومپئو

یک عضو دیگر تیم امنیت ملی ترامپ رئیس آتی سیا «مایک پومپئو» است.

او نیز از افراد ذوب شده در موضوع نابودی «ایران» است. پومپئو که ثروت خود را از طریق معاملات نفتی بدست آورده است مدت زمان طولانی نیست که به عنوان نماینده کنگره فعالیت میکند: او بدیل حمایت از» تی پارتی» به این مقام رسید، پومپئو خواستار شدیدتر کردن نظارت امنیتی در داخل است و خواستار اعدام «ادوارد اسنودن» می باشد. «استیون افترگوود» رئیس «کانون دانشمندان آمریکا» در گفتگو با خبرگزاری «بلومبرگ» درباره پومپئو اظهار نظر کرده و میگوید: » پومپئو به معنای کامل کلمه یک افراط گراست» و ادامه میدهد «او تا آنجا که به نظارت امنیتی دولت، روشهای بازجوئی و مسایل مرتبط به آن مربوط میشود از آنچه بشکل عمومی و قانونی مطرح است آشکارا فراتر میرود».

پومپئو از مخالفان سازش ناپذیر توافق هسته ای با ایران است یعنی همان توافقی که در بلند مدت مانع دسترسی ایران به سلاح های هسته ای شده است.

سال گذشته پومپئو در نامه ای سرگشاده که به امضای 190 نفر از ژنرالها و دریاسالاران و افسران بازنشسته آمریکائی رسیده بود توافق هسته ای را «خطرناک» خوانده و در مصاحبه های مختلفی با رسانه دست راستی فوکس نیوز و در مقالات متعددی در روزنامه های کثیرالانتشار نسبت به انچه وی توافقها و پاراگراف های مخفی خوانده است هشدار میدهد.

مدت کوتاهی قبل از آنکه از سوی ترامپ به عنوان رئیس سیا انتخاب شود در تویتر نوشت:

«من این توافق ویرانگر با یکی از بزرگترین حامیان تروریسم را لغو خواهم کرد».

همانگونه که مطلع اید ترامپ نیز اعلام کرده است وقتی به کاخ سفید رفت توافق با ایران را پاره خواهد کرد آنهم با وجود اینکه بسیاری از صاحب نظران معتقدند لغو توافق هسته ای اگر غیر ممکن نباشدحداقل بسیار مشکل خواهد بود، نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل معتقد است بهم زدن توافق هسته ای امکان پذیراست، نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با فرستنده تلویزیونی «سی بی اس» ادعا کرد» من فکر میکنم ما گزینه های زیادی در اختیارمان است بسیار بیشتر از آن که آنها حدس میزنند» و ادامه میدهد «من در اینباره با ترامپ صحبت خواهم کرد».

khamneie_90jk

ماتیس برخلاف دیگران از توافق هسته ای بشکلی نیم بند دفاع هم کرده است:

» ما باید اعتراف کنیم که ما به یک توافق ناقص با ایران رسیده ایم، تا آنجا که به کنترل هسته ای ایران مربوط است توانسته ایم برنامه هسته ای این کشور را متوقف کنیم اما موفق نشده ایم آنرا کاملا از بین ببریم، بنابرین باید برای بدترین حالت آماده گی خود را حفظ کنیم» و سپس بشکلی تحریک آمیز ادامه میدهد که بر اساس اطلاعات امنیتی بدست آمده از ایران از طریق توافق هسته ای، نیروی هوائی آمریکا باید برای بمباران و موشک باران کردن ایران آماده باشد.

از آنجا که لغو یکطرفه توافق هسته ای از سوی آمریکا، میتواند روسیه و چین و حتی متحدین نزدیک امریکا و امضا کنندگان توافق هسته ای مانند آلمان، بریتانیا، فرانسه را برنجاند، ترامپ برای انداختن گناه لغو قرار داد به گردن ایران احتمالا سیاست بهانه جوئی از ایران را در پیش خواهد گرفت.

هدف از این سیاست متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و هرج و مرج در منطقه و از حزب الله لبنان خواهد بود و بزرگنمائی آنچه آمریکا دخالتهای ایران در سوریه، عراق، یمن و افغانستان مینامد.

در حال حاضر جمهوریخواهان در مجلس تحریم های بیشتر و جدیدی را برعلیه ایران با دلایل مشابه خواستارشده اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط «فاینشنال تایمز» در حال حاضر نمایندگان جمهوریخواه و نئوکانها با تیم امنیتی منتخب ترامپ در تماس هستند تا درباره گام های بعدی برای لغو توافق هسته ای به مشورت بپردازند. این نمایندگان بخصوص پس از آنکه ترامپ توافق با ایران را «فاجعه» و «بدترین قرارداد تاریخ» خواند جرات بیشتری پیدا کرده واحساس اطمینان میکنند و مشغول سر هم بندی طرحهائی هستند که گام به گام این قرارداد را با بهانه های ساختگی که هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد لغو کنند، مثلا سنانور سابق جو لیبرمن و مارک والاس از اعضای لابی «متحد علیه ایران هسته ای» در مقاله ای در واشنگتن پست از رئیس جمهور آتی آمریکا میخواهند:

ترامپ باید» قرار داد را با کشوری منعقد کند که از سیاستهای تجاوزگرانه و تهاجمی خود دست بشوید، حامی تروریسم نباشد و حقوق بشر را پایمال نکند» و «اگر تسلیم این درخواستها نشد و مسیر سیاست های خود را عوض نکرد، بایستی ترامپ تحریمهای بیشتری را علیه ایران به اجرا کذارد و سر آخر توافق را ملغی اعلام کند».

جو لیبرمن که کتاب فلین را تحسین میکند، در ماه دسامبر در کنفرانسی که «سازمان مجاهدین خلق» آنرا براه انداخته بودند سخنرانی کرد تا درباره سرنگونی جمهوری اسلامی به بحث و تبادل نظر بپردازد. «سازمان مجاهدین خلق» سالها در لیست سازمانهای تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار داشتند و این سازمان یک فرقه (سکت) میباشد که درمیان مردم ایران بسیار کم و یا اصلا نفوذ و محبوبیتی ندارد.

لیبرمن در این کنفرانس ادعا کرد: انتخابات آمریکا عواقبی خواهد داشت و من میتوانم بگویم با جانشینی ترامپ بجای اوباما در مورد ایران این امیدواری وجود دارد که دولتی بر سر کار خواهد آمد که از این توافق دفاع نخواهد کرد بلکه حاضر است آنرا زیر سوال ببرد.

مهمانی شام پوتین

kelly

جان کلی

یک مشگل بزرگ در مقابل دولت جدید این سوال است که چه سیاستی را در رابطه با روسیه در پیش گیریم؟

بخصوص با توجه به بالا گرفتن اختلافات با ایران وزیر پا نهادن توافق هسته ای، بخصوص که ایران در رابطه جنگ سوریه و عراق نقشی کلیدی را ایفا میکند و از متحدین جدی روسیه محسوب میشود.

در حالیکه ژنرالهای ترامپ عملا به جبهه ضد روسی پیوسته اند.فلین در کتاب خود روسیه و ایران را به ستونهای اصلی سیاست هار ضد آمریکائی تشبیه میکند و نتیجه گیری میکند که ساده لوحانه است باور کنیم پوتین با ما همکاری خواهد کرد بلکه برعکس، روسیه همانند ایران بدنبال جنگ افروزی علیه ماست، اما او میبایستی انتقادات زیادی را از جناحهای مختلف سیاستمداران آمریکائی تحمل کند چراکه او بارها در برنامه های فرستنده تبلیغاتی «روسیه امروز» شرکت کرده و در برابر دریافت مبالغی به سخنرانی پرداخته است. فلین پا را از این هم فراتر نهاده و در مراسم رسمی در بزرگداشت این فرستنده در مسکو شرکت کرده و تنها دو صندلی عقبتر از پوتین مینشیند و وقتی واشنگتن پست از فلین درباره همکاری او با رسانه «روسیه امروز» که بنظر واشنگتن پست توسط دولت روسیه کنترل و اداره میشود سوال میکند، فلین پاسخ میدهد، مگر»سی. ان. ان» جور دیگری اداره میشود؟

فلین هم مانند رئیس اش ترامپ این پیشنهاد را مطرح کرد که روسیه و آمریکا میتوانند در مسایل امنیت بین المللی با حفظ و رعایت منافع دو طرف وارد همکاری شوند.

با توجه به این نظرات و علائم سیاسی متناقض، ترامپ و دارو دسته اش بزودی دست بکار مهندسی ایجاد یک مواجهه تحریک آمیز با ایران میشوند، که این خود موجب مواجهه سیاسی با روسیه خواهد شد.

همه میدانند ترامپ و وزیر امورخارجه اش «رکس تیلرسون» که مدیر کل سابق غول نفتی «اکسون موبایل» است دارای روابط تجاری و اقتصادی با نخبگان روسیه هستند اما احتمالا شانس موفقیت طرح «اتحاد با روسیه» بعد از راه اندازی طرح توطئه علیه ایران با هدف ایجاد یک جبهه ضد ایرانی در خاورمیانه، دود میشود و به آسمان میرود.

طرح مشابه ای هم در سوریه قرار است اجرا شود. با وجود انکه ترامپ پیشنهاد همکاری با روسیه درجنگ مشترک بر علیه داعش را ارائه کرده است اما این پیشنهاد در تضاد با نظرات واعتقادات فلین، ماتیس و پومپئو قرار دارد که معتقدند ایران، روسیه و حزب الله لبنان در یک جنگ صلیبی با امریکا در سوریه درگیرند تا حکومت پرزیدنت بشار اسد را حفظ کنند.

با توجه به این نکات همه  شواهد نشان از بدتر شدن روابط ایران و امریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ دارد، این تغییر منجر به تقویت تندروهای مخالف توافق با آمریکا در ایران خواهد شد، حسن روحانی یکی از معماران توافق هسته ای همین حالا هم با مشگل انتخاب دوباره در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران مواجه است.

اگر اختلافات با ایران بالا بگیرد، نفوذ روحانی کاهش خواهد یافت و مخالفان او و تند روها دست بالا را خواهند داشت، از جمله مهمترین منتقدان روحانی سپاه پاسداران ایران است که مدتهاست با سیاستهای روحانی مخالفت میکنند و از کناره گیری او حمایت میکنند و معتقدند آمریکا هیچگاه طرف قابل اعتمادی برای مذاکره و توافق و همکاری نیست. هرچه نفوذ تند روها در ایران افزایش یابد میتوان انتظار داشت توطئه های تحریک آمیز آمریکا علیه ایران به این بهانه – واحتمالا حمله نظامی این کشور به ایران – افزایش مییابد و ایران نیز مجبور به پاسخ نظامی متناسب خواهد شد.

putin_ionb