اخبار ویژه

بلغارستان پرونده ترور کمونیست مبارز فلسطینی را مختومه اعلام کرد

57405657

مسئولان بلغارستانی رسما به همسر «عمر نایف»،کمونیست مبارز برجسته فلسطینی که اخیرا در داخل سفارت فلسطین در بلغارستان توسط عوامل اسرائیل ترور شد، ابلاغ کردند تحقیقات در خصوص پرونده نایف به پایان رسیده و پرونده وی بر این اساس که نایف خودکشی کرده، بسته شده است.

رانیا نایف، همسر عمر نایف زاید، یکی از رهبران مبارز جبهه خلق آزادی برای فلسطین در مصاحبه با الجزیره اعلام کرد که این تصمیم به وی به صورت شفاهی ابلاغ شده و هیچ اسناد یا شواهدی که خودکشی همسرش را ثابت کند، به وی تحویل داده نشده است.

بیوه نایف این مساله را محکوم و تاکید کرد که اعتمادی به مسئولان بلغارستانی ندارد و آن‌ها می‌خواهند بر جنایت ترور سرپوش بگذارند و عاملان قتل عمر را که برای حفاظت از خودش در قبال تحویل وی به مسئولان اسرائیلی به این سفارت خانه پناه برده بود، مخفی نگه دارند.

شبکه الجزیره در اوایل نوامبر گذشته، گزارش رسمی را منتشر کرد که بلغارستان آن را منتشر نکرده بود و بر اساس این گزارش، بلغارستان تلاش می‌کرد تا علی رغم تمامی شواهد و اسناد مبنی بر غیرمنطقی بودن خودکشی و وجود شواهد آشکاری مبنی بر اینکه جنایت قتل در سفارت خانه صورت گرفته است، اعلام کنند که وی خودکشی کرده است.

عمر نایف زاید در سال ۱۹۸۶ به بهانه مشارکت در قتل یک شهرک نشین صهیونیست در قالب یک تیم عملیاتی جبهه خلق بازداشت شده بود، اما سال ۱۹۹۰ توانست از زندان‌های اسرائیل فرار کند و روانه خارج شود.

وی در بلغارستان زندگی می‌کرد و پس از ازدواج صاحب سه فرزند شده بود. اما رژیم اسرائیل اخیرا خواستار بازداشت نایف توسط مراجع امنیتی بلغارستان و تحویل وی به این رژیم شده بود و از همین رو، وی از دو ماه قبل به سفارت فلسطین پناهنده شده بود، اما اخیرا خبر ترور وی به شکل عجیبی منتشر شد.