مراسم و یادبودها

بیانبه حزب کمونیست (متحده) سوریه در مورد وضعیت جاری کشور

بیانبه حزب کمونیست (متحده) سوریه در مورد وضعیت جاری کشور


(خطاب به احزاب کمونیستی و مترقی جهان)

 

با درودهای گرم به رفقا،

رهبری حزب کمونیست (متحده) سوریه مایل است برخی از اطلاعات  در مورد روند اوضاع در سوریه را  در اختیار شما قرار دهد تا واقعیات را مطرح کند  و از شما خواستار کمک‌های بیشتری به خلق سوریه که علیه دشمن مشترک مبارزه می‌کند، گردد.

رفقای عزیز،

همانطور که می‌دانید حزب ما همگام با نیروها و احزاب مترقی  و وطن‌پرست دیگر سوریه علیه یکی از وحشیانه‌ترین تجاوزات   امپریالیسم از جنگ جهانی دوم تاکنون مبارزه می‌کند، مبارزه‌ای علیه افراطی‌ترین، رادیکال‌ترین و قشری‌ترین جنبش‌های این قرن   که به نام جبهه النصره، داعش و یا القاعده در سطح بین‌المللی محکوم گردیده است.

این مبارزه عملاً تجلی تقابل با پروژه‌های امپریالیستی برای سلطه برجهان بویژه برمنطقه که آن را «خاور میانه نوین» می‌نامند است.

تا این لحظه ده‌ها هزار نفر به قتل رسیده‌اند، صدها هزار نفر مجروح شده و هزاران خانواده مجبور به فرار به مناطق امن‌تر در منطقه و یا خارج از سوریه گشته‌اند. خسارات قابل سنجش نیست: هزاران کارگاه و کارخانه کوچک و متوسط ، همین‌طور تاسیسات صنعتی و عناصر زیرساختاری، مدارس، بیمارستان‌ها، اماکن باستانی و شهرهای قدیمی ویران گردیده است. نفت سوریه  و ثروت‌های دیگر خلق سوریه به تاراج می‌رود و از طریق ترکیه که رژیمش هم‌پیمان سازمان‌های تروریستی  است قاچاق می‌شود. هزینه این خسارات تقریباً ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

خلق سوریه با این خشونت از همان ابتدا در سال ۲۰۱۱ همراه با دولت، ارتش و سازمان‌های مترقی سیاسی به مقابله پرداخت.

این تهدید از مرزهای سوریه فراتر می رود و به مناطق و کشورهای دیگر از جمله به کشورهای اروپائی مثل فرانسه و بلژیک سرایت کرده است. تروریسم اکنون یک پدیده بین‌المللی است و دستگاه دیپلماسی ایالات متحده آمریکا را باید یکی از اولین حامیان این پروژه تروریستی که توسط مزدوران خارجی به پیش برده می‌شود دانست. کارشناسان کشورهای غربی  و منابع مالی  رژیم‌های ارتجاعی عرب  بویژه عربستان سعودی  و قطر در کنار ترکیه بعنوان حامی و اسپانسور سازمان‌های تروریستی عمل می‌کنند.

در مبارزه علیه این وضعیت بغرنج و سخت سوریه مجبور شد از فدراسیون روسیه استمداد بطلبد. مسکو پشتیبانی‌های لازم را در مقابله با این خشونت بربرمنشانه از سوریه دریغ نداشت.

کمک‌های روسیه دولت‌های غربی و رژیم‌های ارتجاعی ترکیه، قطر و عربستان سعودی را سرگردان کرد، زیرا که این کمک‌ها تناسب قوا را در صحنه رزمی بطور رادیکال تغییر داد و به سوریه کمک کرد تا در طی ۶ سال گذشته استوار بماند.

سوریه به مبارزه خود برای دفاع از خلق و آزادی تمامی سرزمین سوری از شر تجاوزگران ادامه خواهد داد.

دولت سوریه جامعه بین‌المللی را در مورد دلایل حمایت فدراسیون روسیه آگاه کرد.

۱. این حمایت نتیجه درخواست دولت قانونی است.

۲. منشور سازمان ملل متحد و کلیه قطع‌نامه‌های بین‌المللی اجازه نمی‌دهد که کشوری به کشور دیگر حمله کند و یا در مورد مسائل داخلی آن دخالت نماید.

۳. هر کشوری که مورد حمله قرار گیرد مجاز است طبق هنجارها و قواعد بین‌المللی از خود دفاع کند .

در حالی که نیروهای قانونی به دفاع از سوریه ادامه می دهند و مناطقی را که توسط تروریست‌ها غصب شده آزاد می‌سازند، تروریست‌هائی که قصد دارند قوانین ۱۵۰۰ ساله خود را تحمیل کنند، در این راه جنایات خونینی مرتکب می‌شوند، سوریه کماکان در جستجوی رهیافت سیاسی برای خاتمه دادن به بحران برپایه پایان‌بخشیدن به خونریزی و آزادی مناطق تسخیر شده توسط نیروهای تروریستی خارجی و هم چنین ایجاد دیالوگ با نیروهای اپوزیسیون بویژه با احزاب در درون کشور است. با این وجود تروریست‌ها که دارای ارتباطاتی با گروه‌های مشخصی از اپوزیسیون هستند کوشش می کنند تا به این گروه‌ها فشار وارد آورند تا آنها به مبارزه خود علیه دولت ادامه دهند تا از این طریق روند سیاسی که بر پایه مذاکرات ژنو یک و دو و هم‌چنین وین صورت گرفته را ناکام سازند.

رفقا،

هنوز در سوریه خون مردم برزمین ریخته می‌شود بویژه در حلب، دومین شهر بزرگ کشور. تقریباً ۷۵٪ مناطق در آنجا توسط ارتش عربی سوریه و هم‌پیمانانش آزاد گشته است. تروریست‌ها در حلب هرنوع آتش بسی را برای حفظ جان مردم غیرنظامی که بعنوان سپر انسانی بکار می‌گیرند رد کردند.

رفقا، حزب ما بویژه روی مسائل زیر تاکید دارد:

۱. قابل قبول نیست که جنایتکاران و قربانیان در یک سطح قرار داده شوند.

۲. قوانین بین‌المللی به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهدکه در مسائل داخلی کشورهای دیگر دخالت کند، کاری که تروریست‌ها و حامیان آنها در سوریه با درخواست استعفای بشار اسد انجام می‌دهند. این مسئله‌ایست که تنها خلق سوریه می‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد.

۳. تجاوزگران تنها کسانی هستند که مسئولیت کامل خسارات و ویرانی‌ها را بعهده دارند.

۴. خشونت علیه سوریه همراه با یک سازوکار رسانه‌ای امپریالیستی تکامل یافت که از طرف ایالات متحده آمریکا، پادشاهی عربستان سعودی با میلیاردها دلار حمایت شد. از طریق این رسانه‌ها وقایع جاری در سوریه جعل شده و وارونه جلوه داده می‌شود.

۵. عراق نیز به همین شکل هدف این خشونت‌هاست و خلق عراق نیز مقاومت می‌کند. این وظیفه کلیه نیروهای مترقی جهان است  تا از مقاومت جانانه خلق‌های عراق و سوریه علیه تجاوزگران تروریست حمایت کنند.

رفقا،

احزاب مترقی در سوریه در وهله اول برای حفاظت از شرایط زندگی خلق بویژه در شرایط جنگی  و تحریمات اقتصادی ناعادلانه مبارزه می‌کنند. ولی مردم سوریه طی این سال‌ها تجاوز امپریالیستی، وطن‌پرستی خود را بنمایش گذاردند و از یک زندگی  مستقل و مترقی دفاع می‌کنند. در عین حال خلق سوریه از یک راه حل سیاسی بحران پشتیبانی می‌کند.

حزب ما قصد دارد روابط متقابل را از کلیه طرق ممکن برپا نگاه دارد تا هر پرسشی را که در رابطه با وضعیت سوریه پدید می‌آید بی‌جواب نگذارد.

حزب کمونیست (متحد) سوریه مایل است با حزب شما (خطاب به احزاب کمونیستی جهان) و کلیه احزاب دمکراتیک و مترقی دیگر در رابطه با جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه همکاری کند.

با سلام‌های قلبی

دمشق

۷ دسامبر ۲۰۱۶

حزب کمونیست (متحد) سوریه