اخبار ویژه

گور دستجمعی آیا تاریخ یقه رژیم را میگیرد؟

57398943

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد.

به گزارش ایسنا، روز شنبه  -بیستم آذرماه- خبرهایی مبنی بر پیدا شدن یک گور دسته‌جمعی در تبریز منتشر و عکس‌هایی از آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. رحیم شهرتی‌فر – فرماندار تبریز – نیز همان روز توضیحاتی درباره این گور ارائه داد.

او در این‌باره به ایسنا گفت که این گور، در حین توسعه شبکه فاضلاب تبریز پیدا شده است. کارمندان شرکت آب‌ و فاضلاب در کوچه پاسدارانِ خیابان انقلاب [شهر تبریز] در حال حفاری بودند که با استخوان‌هایی شبیه باقی مانده اجساد انسان مواجه شده و سریعاً قضیه را به پلیس گزارش کردند. در این راستا، هماهنگی‌های لازم با دستگاه قضایی انجام شده و دادستانی نیز خواستار بررسی بیشتر موضوع توسط پلیس است.

فرماندار تبریز همچنین تصریح کرده بود که اجساد پیدا شده شبیه گور دسته‌جمعی نیست و به نظر می‌رسد این اجساد مربوط به سالیان بسیار دور است.

پس از این صحبت‌ها، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی داده شد و شایعه‌ی آن در فضای مجازی پخش شد. اما امروز، مرتضی آبدار بخشایش – مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی – در گفت‌وگو با ایسنا این احتمال را رد کرد.

او با بیان اینکه «پیدا شدن این گور دسته‌جمعی موضوعیتی با میراث فرهنگی ندارد» به ایسنا گفت: از زمانی شرکت آب و فاضلاب این قسمت را حفاری کردند، این گور در عمق دو متری کشف شد و پس از آن دستور به توقف عملیات داده شد تا کارشناسان مربوطه از قسمت‌های مختلف آن جا را بررسی کنند. کارشناسان باستان‌شناسی هم ما بعد از اعزام به محل، گزارش کردند که در محدوده تاریخی بودن این گور نیز با میراث فرهنگی بی‌ارتباط است.

57398945

*عکس‌های گزارش متعلق به مسعود سپهری‌نیا است.

مجله هفته: پیدا شدن این گور دستجمعی آنهم در عمق 2 متری و این واقعیت که گور کشف شده تاریخی نیست شایعه ارتباط این گور با کشتارهای سالهای 60 ایران توسط رژیم اسلامی را قوت بخشیده است.

۱ دیدگاه

 1. مجید says

  من کامنت ام را قبل از کامنت جواد نوشته ام و بنا بر این استدلام در مورد تازه بودن این قبر دسته جمعی به طور اتفاقی پاسخی به ابراز نظر جواد در مورد این قبر از آب درآمده است.
  این توضیح را از این نظر لازم دانستم که مبادا پاراگراف اول نوشته ی من موجب برداشت اشتباه شود: منظور من از «مجیزگویان ریز و درشت رژیم اسلامی» کسانی هستند که همان طور که تاکید داشته ام به خاطر ملاحظات سیاسی شان شرافت انسانی را زیر پا می گذراند.

  دوست داشتن

 2. جواد says

  قطعا رژیم زندانیان کشتار شده را در وسط شهر دفن نکرده. حتی در مواردی که زندانیان در گورهای دسته جمعی خارج از شهر نظیر خاوران دفن شده اند، بر آن مناطق نظارت دقیقی دارد و اجازه حفاری نمی دهد.
  ممکن است این گور حاوی اجساد اسرای فرقه دمکرات که پس از شکست فرقه کشتار شدند باشد یا ارمنیان و آشوریانی که زمان جنگ جهانی اول توسط ارتش عثمانی قتل عام شدند. شاید هم قدیمی تر و مربوط به قرون وسطا باشد.

  دوست داشتن

 3. مجید says

  این عکس جای هیچ کتمانی برای هیچ کس باقی نمی گذارد، چه برای پروفسورهای دانشگاهی و چه برای مجیزگویان ریز و درشت نظام جنایت کار جمهوری اسلام، مگر این که شرافت انسانی شان را دربست در گروی ملاحظات سیاسی قرار داده باشند.
  این قبر آن چنان تازه است که حتا به سختی می توان گفت مربوط به جنایت های سال های اولیه استقرار جمهوری اسلامی ست. خاکی که این قبر با آن پر شده است پر از خلل و فرج است که حکایت از عدم تثبیت خاک و تازه گی آن دارد. این خاک نه با وسایلی
  از قبیل بیل بلکه با بردیزل پرشده است: تکه های بزرگ کلوخ و تراشه های رسوبی و سنگی که از اطراف قبر تراشیده شده اند و روی اجساد آوار شده اند استفاده از بردیزل و ماشین های سنگین برای پر کردن قبر را محرز می کنند.
  باش تا نفرین دوزخ از تو چه سازد
  که مادران سیاه پوش
  داغ داران زیباترین فرزندان آفتاب و باد
  هنوز از سجاده ها سر بر نگرفته اند

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.