سياسی, سرتیتر

Viva Fidel!

فیدل کاسترو روس، پدر انقلاب پیروزمند ۱۹۵۹ کوبا پس از ۹۰ سال زندگی و مبارزه انقلابی دیده بر جهان فرو بست. او بیش از ۱۱ سوءقصد را که سازمان جاسوسی سیا سازماندهی کرده بود،  پشت سر گذارد. ما امروز می‌دانیم که تعداد این سوءقصدها به مراتب بیش از این‌ها بوده است ولی حداقل دولت آمریکا به این ۱۱ مورد اعتراف کرده است… فیدل کاسترو و انقلاب کوبا هرگز-نه حتا یک بار در طول بیش از نیم قرن در مقابل امپراتوری ابرقدرت آمریکا زانو نزد!  جهان در سوگواری مرگ یک غول نشسته: فیدل کاسترو روس، فرمانده انقلاب، همیشه با ماست!

  mumia_abu_jamal
 
منبع: دنیای جوان
نويسنده: مومیا ابوجمال

تارنگاشت عدالت
فیدل کاسترو روس، پدر انقلاب پیروزمند ۱۹۵۹ کوبا پس از ۹۰ سال زندگی و مبارزه انقلابی دیده بر جهان فرو بست. او بیش از ۱۱ سوءقصد را که سازمان جاسوسی سیا سازماندهی کرده بود،  پشت سر گذارد. ما امروز می‌دانیم که تعداد این سوءقصدها به مراتب بیش از این‌ها بوده است ولی حداقل دولت آمریکا به این ۱۱ مورد اعتراف کرده است.

او در عنفوان جوانی تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رساند و بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به عنوان وکیل دادگستری کار کرد ولی این کار او را ارضاء نمی‌کرد و لذا به زودی گام در راه انقلاب نهاد و مبارزه علیه دیکتاتور «فلوگنسیو باتیستا» را که مورد حمایت ایالات متحده آمریکا بود، آغاز کرد. قیام مردم کوبا که نهایتاً به سقوط باتیستا انجامید، مبدل به الهامی برای مردم جهان شد.

یکی از مؤسسین حزب بلاک پانتر «هوئی پ. نیوتون» (۱۹۴۲ تا ۱۹۸۹) و یکی از زندانیان سیاسی در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۷ طی مصاحبه‌ای گفت: «هنگامی‌که فیدل کاسترو و چه‌گوارا مشترکاً با رفقای دیگر طرح نقشه انقلاب کوبا را آماده می‌کردند، می‌دانستند که آن‌ها به تنهايی قادر نخواهند بود رژیم سرکوبگر را در کوبا سرنگون سازند. آن‌ها عمدتاً خود را نیرويی می‌دیدند که می‌تواند سرمشق‌دهنده باشد تا بتواند تأثیر تربیتی بگذارد. با آغاز مبارزه علیه ارتش آن‌ها به خلق نشان دادند که این ارتش شکست‌ناپذیر نیست، که پلیس هم شکست‌ناپذیر نبود. لذا آن‌ها نشان دادند که رژیم باتیستا رژیمی نیست که نتوان آن را سرنگون کرد. از این طریق خلق از قدرت خویش آگاه شد.»

فیدل با کنشگر حقوق بشر آفروآمریکايی «مالکم ایکس» (۱۹۲۵ تا ۱۹۶۵) رابطه دوستی داشت و او تمام عمر دوست آفریقا بود. پس از تهاجم نیروهای رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی به آنگولا، ده‌ها هزار سرباز کوبايی همراه با ارتش آنگولا به مقابله با آن پرداختند و در جنگ نامی «کوئیتو کوآناواله» در ژانویه و فوریه ۱۹۸۸ آفریقای جنوبی را با شکست خونینی مواجه کردند، که ناقوس فرا رسیدن پایان رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی را به صدا درآورد. فیدل کاسترو روزی گفت: «در شریان‌های ما خون آفریقايی در جریان است. بسیاری از پیشینیان ما به عنوان برده از آفریقا به کشور ما آورده شدند. آن‌ها به عنوان برده مبارزات سختی را پشت سر نهادند و به ارتش آزادی‌بخش کوبا پیوستند. ما برادران و خواهران خلق‌های آفریقا هستیم و آماده ایم در کنار آنان به مبارزه ادامه دهیم.»

فیدل کاسترو و انقلاب کوبا هرگز-نه حتا یک بار در طول بیش از نیم قرن در مقابل امپراتوری ابرقدرت آمریکا زانو نزد! انقلاب کوبا بهترین سیستم تعلیم و تربیتی را در کارائیب و بخش‌های وسیعی از جهان ایجاد کرد و دور تا دور کره زمین هر جا که کاهش درد و رنج ضروری به نظر می‌رسد پزشکان زن و مرد کوبايی حضور یافتند. جهان در سوگواری مرگ یک غول نشسته: فیدل کاسترو روس، فرمانده انقلاب، همیشه با ماست!