اخبار ویژه

صدها هزار نفر یاد فرمانده فیدل را گرامی داشتند

castro_fidel_hafteh_090

به نوشته روزنامه دیلی میل، شامگاه سه‌شنبه صده‌ها هزار کوبایی در میدان انقلاب در هاوانا گردهم آمدند تا یاد فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا را گرامی بدارند. این مراسم با سخنرانی رائول کاسترو، برادر و رئیس‌جمهوری کنونی کوبا آغاز شد. در این مراسم، روسای جمهوری از آمریکای لاتین و بسیاری از رهبران کشورهای دیگر حضور داشتند.

در مراسم سه‌شنبه شب حاضران شعار «زنده‌ باد انقلاب» و «فیدل فیدل» سر می‌دادند. رائول کاسترو در سخنرانی کوتاه خود گفت: فیدل تمام عمر خود را وقف همبستگی با فقرا و مبارزه با فقر کرد و برای فقرا به نماد مبارزات ضد استعماری و ضد امپریالیستی تبدیل شد. او حامی زحمتکشان و کارگران و دشمن قاطع امپریالیسم آمریکا بود.

در میان حضور عظیم مردمی، همه اقشار جامعه بخصوص نسل گذشته و در عین حال دانشجویان و جوانان این جزیره حوزه کارائیب به چشم می‌خوردند. قرار است مراسم تدفین رسمی صبح چهارم دسامبر در آرامگاه ایفیجنیا در سانتیاگو د کوبا برگزار شود.فرمانده انقلابی  کاسترو که سال ۱۹۵۹ با سازمان دادن انقلابی چپگرا به قدرت رسید، جمعه شب گذشته به وقت محلی در سن ۹۰ سالگی بدرود حیات گفت.

روسای جمهوری مردمی ونزوئلا، بولیوی و کشور مکزیک برای گرامیداشت یاد کاسترو به کوبا سفر کردند. جاکوب زوما، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبیهم در میان حاضران بود که سخنرانی هم کرد. او سیستم بهداشتی و آموزشی فیدل کاسترو را ستود و گفت که او را به عنوان یک «مبارز بزرگ در عرصه دفاع از عقیده می‌شناسد که معتقد بود فقرا هم حق دارند با شرافت زندگی کنند.»

رائول کاسترو سال ۲۰۰۶ به دنبال بیماری فیدل به تدریج پست ریاست جمهوری را تحویل گرفت و نقشی اساسی در راستای بهبود روابط بافر آمریکا ایفا کرد.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری مردمی ونزوئلا از دیگر سخنران‌ها بود. او پس از اعلام شدن درگذشت کاسترو در روز شنبه، سه روز عزای عمومی در کشورش اعلام کرد. او در سخنانش تاکید کرد که مبارزات کاسترو راه را برای آزادی آمریکای لاتین هموار کرد.

از دیگر حاضران این مراسم، اوو مورالس، رئیس‌جمهوری مردمی بولیوی و انریکه پنا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک بودند. تمام این مقام‌ها قرار است در مراسم چهارم دسامبر هم حضور داشته باشند.

با این حال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری امپریالیسم آمریکا در این مراسم حاضر نمی‌شود. او جفری دلارنتیس، کاردار آمریکا در هاوانا و بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا را به مراسم روز سه‌شنبه فرستاد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت:‌ گمان می‌کنیم این فرصتی برای آمریکاست تا تعهدش را در راستای روابط آتی با مردم کوبا نشان دهد.

رافائل کورآ، رئیس‌جمهوری مردمی اکوادور هم در مراسم یادبود کاسترو در هاوانا حاضر بود. الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر چپگرای یونان از جمله سخنرانان این مراسم بود اما بسیاری از رهبران کشورهای امپریالیستی و یا دنبالچه های آنان از شرکت در این رویداد خودداری کردند.