اخبار ویژه, سرتیتر

تاسف شخصيتها و رهبران جهان از درگذشت فرمانده فيدل

fidel-castro-wallpaper

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین ضمن ادای احترام به فیدل کاسترو، گفته است که مردم چین یک رفیق خوب و واقعی را از دست دادند.

پوتین: کاسترو « نماد یک دوره از تاریخ معاصر» است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شنبه از فیدل کاسترو تقدیر کرد و پدر فقید انقلاب کوبا را « نمادیک عصر» توصیف کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که کرملین منتشر کرد، پوتین در پیامی خطاب به رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا اعلام کرد: «این سیاستمدار ممتاز نماد یک عصر در تاریخ مدرن جهان قلمداد می شود

پوتین افزود: «فیدل کاسترو یک دوست صادق و مورد اعتماد روسیه بود

مادورو ، دنباله روی میراث فیدل کاسترو

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در پیامی به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو­ رهبر انقلاب کوبا، ضمن یادآوری روابط نزدیک دو کشور، خواستار « دنباله روی از­ میراث » پدر انقلاب کوبا شد.

مادورو در صفحه توئیتر خود نوشت: « همه انقلابی های جهان! ما باید میراث او (فیدل) را دنبال کنیم و مشعل استقلال، سوسیالیسم و میهن پرستی را دوباره در دست بگیریم

اولاند فیدل کاسترو را شخصیت قرن بیستم نامید

رییس جمهور فرانسه فیدل کاسترو  رئیس جمهور سابق و فقید کوبا را شخصیت قرن بیستم نامید.

فرانسوا اولاند با انتشار بیانیه ای در مورد مرگ فیدل کاسترو گفت کاسترو با همه امیدها و سرخوردگی هایی که به همراه داشت انقلاب کوبا را تحقق بخشید. وی بازیگر جنگ سرد و شخصیت قرن بیستم بود.

پیام تسلیت روسای جمهور هند و مکزیک 

پراناب موکرجی رئیس جمهور هند در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا ، رئیس جمهور سابق این کشور و دوست هند را تسلیت می گویم.

انریکه پنا نیتو رئیس جمهور مکزیک نیز ضمن ابراز تاسف برای درگذشت فیدل کاسترو ، اعلام کرد کاسترو دوست مکزیک بود و به برقراری روابط بر اساس اعتماد ، گفتگو و همبستگی کمک کرده بود.

تسلیت محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه ایران در پیامی درگذشت رهبر فقید کوبا را تسلیت گفت.

متن پیام دکتر ظریف بدین شرح است:

درگذشت جناب آقای فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا را که شخصیتی کم نظیر در مبارزه علیه استعمار و استثمار و الگوی مبارزات استقلال طلبانه ملت های ستمدیده بود به دولت و ملت مقاوم و انقلابی کوبا تسلیت عرض می کنم و از خداوند متعال برای این بزرگمرد فقید آرامش روح و برای دولت و ملت کشور کوبا صبر مسئلت می نمایم.

گورباچف از فیدل کاسترو تقدیر کرد

میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی شنبه از فیدل کاسترو پدر انقلاب کوبا که جمعه شب در سن 90 سالگی درگذشت، تقدیر کرد و ­گفت او توانست کشورش را تقویت و در برابر تحریم آمریکا مقاومت کند.

آخرین رهبر اتحادجماهیر شوروی اعلام کرد: «فیدل در جریان شدیدترین تحریم‌های آمریکا مقاومت کرد و کشورش را تقویت کرد، ­زمانی که فشار دائمی بر او وجود داشت، او توانست کشورش را در مسیر توسعه مستقل پیش ببرد

رئیس جمهور بولیوی: بهترین یادبود برای کاسترو همبستگی ملت هاست     

اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی تاکید کرد  بهترین راه برای بزرگداشت فیدل کاسترو، رهبر فقید انقلاب کوبا، تقویت اتحاد میان ملت های جهان است.

رئیس جمهور بولیوی که از درگذشت کاسترو بسیار متاثر بود، به نمایندگی از مردم کشورش تسلیت و همدردی خود را به خانواده فیدل، دولت و مردم کوبا اعلام کرد.

بشار اسد در پیامی به رائول کاسترو رئیس کوبا، درگذشت رهبر فیدل کاسترو را تسلیت گفت

دمشق -سانا

رئیس جمهور سوریه دکتر بشار اسد در پیامی به رائول کاسترو روس رئیس جمهور کوبا، درگذشت رهبر فیدل کاسترو را به وی ، رهبری و ‏ملت دوست کوبا تسلیت گفت و برای مردم کوبا سربلندی و پیروزی ‏آرزو کرد.

قانونگذار روس: مرگ کاسترو ضایعه ای برای مردم کوبا و بشریت

کنستانتین کاساچف رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه روز شنبه مرگ فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا را ضایعه ای برای مردم کوبا­ و بشریت دانست.

وی از اهمیت تاریخی در سراسر جهان برخوردار بود و تاثیر واقعی بر تاریخ جهان گذاشت و این موضوعی است که درباره هر سیاستمداری نمی توان گفت.