اخبار ایران و جهان

روزنامه السفیر: مصر حضور نظامی خود را در سوریه از 23 ژانویه تقویت می‌کند

 روزنامه السفیر چاپ لبنان پنجشنبه در پایگاه اینترنتی خود با اعلام این مطلب در گزارشی با عنوان «18 خلبان مصری به پایگاه هوایی حماه پیوسته اند و پیشقراولان نظامی مصر در سوریه» نوشت: جهش کوچک در روابط بین سوریه و مصر که چهار روز پیش ولید المعلم وزیر خارجه سوریه از آن سخن گفت شاید اتفاق افتاده باشد و برای آنکه این جهش به زودی تقویت شود منتظر ورود یک دیپلمات مصری بلند پایه به دمشق است و امکان دارد سامح شکری وزیر خارجه مصر یا یکی از معاونان ارشد وی به سوریه سفر کنند. ولید المعلم گفته بود «جهش کوچکی نیاز است تا روابط سوریه – مصر به حال طبیعی خود بازگردد .»
مصری‌ها دیگر از اینکه فقط نظاره گر رویدادهای سوریه باشند دست برداشته‌اند و تصمیم گرفته‌اند فراتر از کنجکاوی در آنچه در جبهه شام و در زمینه امنیت ملی شان رخ می دهد عمل کنند و به تدریج در حال ورود به سوریه هستند.
از روز دوازدهم ماه نوامبر، یک یگان مصری متشکل از هجده خلبان در پایگاه هوایی حماه فعالیت می کند که خلبانان بالگرد هستند. هنوز قطعی نیست که آیا خلبانان مصری در این پایگاه، مشارکت در عملیات هوایی را آغاز کرده اند یا خیر. اما پیوستن آنان به عملیات پایگاه حماه و انتخاب خلبانانی از بین یگان بالگردهای مصری نشانگر تصمیم مصر و سوریه برای تسریع در پیوستن نیروهای مصری به نیروهای سوری است زیرا ارتش مصر با وجود آنکه نیروی گسترده هوایی آن در دهه 1980 آمریکایی شد اما همچنان اسکادرانهایی متشکل از 60 فروند بالگرد روسی از نوع «می هشت» دارد.

از روز دوازدهم ماه نوامبر، یک یگان مصری متشکل از هجده خلبان در پایگاه هوایی حماه فعالیت می کند که خلبانان بالگرد هستند.
این در حالی است که پس از پنج سال نبرد از مجموع 50 فروند بالگرد روسی می هشت تنها 25 فروند آنها باقی مانده است. این بالگردها موشکهای غیر هدایت شونده شلیک می کنند و مخصوص حمل نیروهای ویژه هستند و قادرند در میدانهای عملیاتی با سرعت عمل کنند.
چهار نفر از افسران ارشد ستاد مشترک ارتش مصر هنگام ورود به سوریه در پیشاپیش این یگان حرکت می کردند. دو افسر مصری با رتبه سرتیپی بیش از دو ماه است در مقر ستاد مشترک ارتش سوریه در دمشق و در نزدیکی اتاقهای عملیات فعالیت می کنند. برخی منابع عربی آگاه به السفیر گفتند این دو سرتیپ مصری از یک ماه پیش که به سوریه رسیده اند در جبهه های سوری مأموریت های شناسایی انجام می دهند.
این دو افسر مصری در بیشتر جبهه ها کار ارزیابی نظامی انجام داده اند که آخرین آن در جبهه جنوبی و در قنیطره و در خطوط حد فاصل با نیروهای (رژیم صهیونیستی) در جولان اشغالی و همچنین درعا بوده است.

دو افسر مصری با رتبه سرتیپی بیش از دو ماه است در مقر ستاد مشترک ارتش سوریه در دمشق و در نزدیکی اتاقهای عملیات فعالیت می کنند.
این دو سرتیپ مصری دو روز پیش در نشست ارزیابی در منطقه عملیاتی لشکر پنجم سوریه که در اطراف درعا قرار دارد شرکت کردند. نشست اول مصری- سوری در مقر لشکر پنجم سوریه در شهر ازرع و پس از ماموریت شناسایی بود که آن دو در پایگاه هوایی الثعله در حومه السویداء انجام دادند.
به احتمال زیاد آنچه رخ می دهد نتیجه تلاشها و تماسهای مصر و سوریه است که طی هفته های گذشته پس از مجموعه‌ای از نشستهای امنیتی غیر علنی که از بیش از دو سال پیش بین قاهره و دمشق آغاز شده، تشدید شده است. یگان مصری سه هفته پس از سفر یک روزه علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به قاهره، وارد سوریه شده است. مملوک در سفر یک روزه خود به قاهره با ژنرال خالد فوزی معاون سازمان امنیت ملی مصر دیدار کرد.
برخی منابع عربی احتمال می دهند ورود مصر به موضوع سوریه با وجود معانی سیاسی و راهبردی که طبیعت منازعه منطقه ای درباره سوریه دارد بیشتر از یک عملیات نمادین و فراتر از اعزام نیروهای «صاعقه» مصری برای مشارکت گسترده در حمایت از ارتش سوریه باشد.
برخی منابع به نقل از یک مسئول امنیتی سوری بلند پایه گفتند مصریها به طرف سوری وعده داده اند که به سوریه نیرو اعزام کنند و بیست و سوم ژانویه آینده ساعت صفری خواهد بود که پس از آن ورود نظامی مصر به سوریه شدت خواهد یافت اما از نظر رسمی مشخص نشده است که سقف و حد و مرز ورود نظامی مصر به سوریه تا چه حدی خواهد بود.

مصریها به طرف سوری وعده داده اند که به سوریه نیرو اعزام کنند و بیست و سوم ژانویه آینده ساعت صفری خواهد بود که پس از آن ورود نظامی مصر به سوریه شدت خواهد یافت.
یک منبع سوری نزدیک به این پرونده به السفیر گفت پس از ژانویه شمار زیادی از نیروهای مصری برای شرکت در عملیات نظامی وارد سوریه خواهند شد و حمایتهای مصر به پشتیبانی هوایی در پایگاه حماه محدود نخواهد ماند.
ورود یگان مصری به پایگاه هوایی سوریه در حماه که از چند ماه پیش صحنه عملیات گسترده جنگی است با اظهارات روشن و صریح عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر که گفت مصر از ارتش سوریه حمایت می کند همراه شده است. این سخنان فراتر از دعوت به مبارزه با تروریسم و تلاقی قاهره ، دمشق و بغداد برای ترمیم مجموعه امنیت منطقه ای عربی است که مداخله های ترکیه و آمریکا و سلطه سعودی بر نهادهای مشترک عربی به خصوص اتحادیه عرب، این مجموعه امنیت منطقه ای عربی را از بین برده است و از اتحادیه عرب نیز فقط نامی باقی مانده است و هیچ حضوری ندارد.
موضع گیری السیسی در گفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی پرتغال به دمشق نزدیک است . السیسی گفته بود: « اولویت ما حمایت از ارتش ملی است. به عنوان مثال در لیبی از کنترل ارتش ملی بر خاک لیبی و برخورد با عناصر افراطی و ایجاد ثبات مطلوب حمایت می کنیم و همین سخن درباره سوریه نیز مصداقیت دارد. ما از ارتش سوریه و نیز از عراق حمایت می کنیم.»
السیسی با گسترش مداخله بین المللی در سوریه حتی زیر پرچم سازمان ملل متحد مخالفت کرد و گفت:« باید ارتش سوریه محور هرگونه عملیاتی باشد که هدفش بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه است. السیسی گفت :« بهتر است نیروهای ملی کشورها امنیت و ثبات را در چنین وضعی حفظ کنند.»

السیسی: باید ارتش سوریه محور هرگونه عملیاتی باشد که هدفش بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه است.
رئیس جمهور مصر گفت :« سوریه از پنج سال پیش از بحران عمیقی رنج می برد و موضع ما آن است که از اراده ملت سوریه حمایت می کنیم و یافتن راهکاری سیاسی برای بحران سوریه نیز بهترین راهکار است و باید با گروههای تروریستی با جدیت برخورد شود و آنها خلع سلاح شوند، علاوه بر اینکه تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و این کشور تجزیه نشود و نیز ویرانی های جنگ در سوریه نیز بازسازی شود.»
السفیر نوشت مشخص است مصر که با مشارکت در تجاوز به ملت یمن در قالب «طوفان قاطعیت» مخالفت کرد روز به روز از عربستان و محور کشورهای عربی خلیج فارس شرکت کننده در قتل عام نامحدود یمنی ها دور می شود. آنها با مصر متکبرانه برخورد کردند که وطن پرستی مصر چنین چیزی را نمی پذیرد. مصر نه تنها از این محور روز به روز دورتر می شود بلکه قاهره از طریق حماه و خاک سوریه احتمالا در حال ورود به رویارویی احتمالی با این محور است و این یکی از علل ورود مصر به سوریه است ولو آنکه در حد حضور نظامی نمادین در پایگاه حماه باشد و موازنه های میدانی را نشکند اما پیامهای سیاسی و ژئواستراتژیک مهمی خواهد داشت چرا که تفاهم حد اقلی بین سوریه و مصر را دوباره به وجود می آورد که اگر این تفاهم ارتقا یابد استرداد سنگ بنای تاریخی در نظام منطقه ای عربی است که در سال 2001 متلاشی شد یعنی زمانی که پایتختهای بزرگ عربی در برابر باج خواهی آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر سال 2001 تسلیم شدند و پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 این نظام منطقه ای عربی کاملا از بین رفت.
مهم تر اینکه مصریها بدون آنکه در ورود خود به سوریه و تأثیرگذاری بر فرآیند نظامی مبالغه کنند با هجده خلبان عرب مصری در سوریه و در رویارویی با ائتلاف ترکیه ای سعودی قطری و رویارویی با گروههای سلفی تروریستی، یک چتر حمایتی عربی ضروری و مهمی را برای منازعه‌ای فراهم می کنند که این منازعه با ورود ایران به سوریه و عراق شاهد قطب بندی مذهبی شدیدی است.

مصر که با مشارکت در تجاوز به ملت یمن در قالب «طوفان قاطعیت» مخالفت کرد روز به روز از عربستان و محور کشورهای عربی خلیج فارس شرکت کننده در قتل عام نامحدود یمنی ها دور می شود.
نویسنده روزنامه السفیر افزود به نظر می رسد بزرگترین تشکل سنی عربی [مصر] با جانبداری از دمشق به سمت تصحیح مسیر منازعه و با توجه به افزایش حضور ایران و روسیه در سوریه به سمت ایجاد توازن عربی حرکت می کند. روشن است که ورود مصر به سوریه صرف نظر از حجم و اندازه آن به معنای آن است که سوریه یک خط قرمز عربی مصری است و مصر در شام همچنان دارای نقش منطقه ای است و این کشور با خلبانان و نیروهای ویژه اش چه بسا که فردا و از این به بعد، یک طرف نبرد درباره سوریه باشد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: