اخبار ویژه, سرتیتر

تظاهرات علیه سفر اوباما به یونان

greece_obama
در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ در شهرهای آتن، تسلونیک و چندین شهر دیگر یونان به مناسبت سفر باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده به یونان تظاهرات و اعتراضات برگزار شد. هزاران تظاهرکننده در سراسر کشور با شعارهایی که جنگ امپریالیستی، مداخله یونان در نقشه‌های امپریالیستی و خودکامگی دولت را محکوم می‌کرد در تظاهرات پرشور «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» و «جبهه رزمنده همه کارگران»، انجمن‌های صنفی، اتحادیه‌های دانشجویی، سازمان‌های زنان و سازمان‌های جنبش مردم شرکت کردند. لازم به یادآوری است که دولت حزب «چپ» و «رایکال» سیریزا و خود الکسیس تسیپراس نخست‌وزیر نمایشی به راه انداختند که باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده را به مثابه یک «ناجی» که به کاهش بدهی عمومی کمک خواهد کرد، می‌ستود. علاوه براین، آن‌ها هر نوع گردهم‌آیی را در مرکز آتن در طول سفر اوباما ممنوع کردند.
 
منبع: شبکه همبستگی
هزاران تظاهرکننده نقشه‌های امپریالیستی ایالات متحده آمریکا-ناتو-اتحادیۀ اروپایی و موضع دولت «چپ» سیریزا را محکوم کردند.
در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ در شهرهای آتن، تسلونیک و چندین شهر دیگر یونان به مناسبت سفر باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده به یونان تظاهرات و اعتراضات برگزار شد.

هزاران تظاهرکننده در سراسر کشور با شعارهایی که جنگ امپریالیستی، مداخله یونان در نقشه‌های امپریالیستی و خودکامگی دولت را محکوم می‌کرد در تظاهرات پرشور «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» و «جبهه رزمنده همه کارگران»، انجمن‌های صنفی، اتحادیه‌های دانشجویی، سازمان‌های زنان و سازمان‌های جنبش مردم شرکت کردند.

لازم به یادآوری است که دولت حزب «چپ» و «رایکال» سیریزا و خود الکسیس تسیپراس نخست‌وزیر نمایشی به راه انداختند که باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده را به مثابه یک «ناجی» که به کاهش بدهی عمومی کمک خواهد کرد، می‌ستود. علاوه براین، آن‌ها هر نوع گردهم‌آیی را در مرکز آتن در طول سفر اوباما ممنوع کردند.

الپیدا پانتلاکی دبیرکل «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» این ممنوعیت را که توسط دولت سیریزا-آنل تحمیل شده بود، محکوم کرد و تأکید نمود که «این تصمیم نفرت‌انگیز دولت پا در جای پای دولت‌های پیشین دمکراسی نو و پاسوک می‌گذارد، تصمیمی که دولت کنونی زمانی که در اپوزیسیون بود آن‌را محکوم می‌کرد. این تصمیم تأیید می‌کند که بسیج طبقه کارگر و مردم علیه نقشه‌های امپریالیستی ناتو و اتحادیۀ اروپایی، بسیجی که خود بربریت سرمایه‌داری را چالش می‌کند در دمکراسی بورژوایی جایی ندارد. دمکراسی آن‌ها محدود است به آزادی سرمایه‌داران برای استثمار مردم، برای این‌که دولت‌های سرمایه‌داران پیوسته قوانین ضدمردمی وضع کنند و خلق‌ها را به گوشت دم توپ امپریالیست‌ها مبدل نمایند. راهپیمایی امروز پاسخ جنبش کارگری و مردمی آتیک است. ما این‌گونه ممنوعیت‌ها را نمی‌پذیریم. ما به خط سیاسی ضدمردمی دولت، سرمایه و امپریالیست‌ها تسلیم نمی‌شویم. ما تظاهرات می‌کنیم، مبارزه می‌کنیم و می‌طلبیم که کشورمان در نقشه‌ها و جنگ‌های امپریالیستی شرکت نداشته باشد.»

الپیدا پانتلاکی در اشاره به اهداف واقعی سفر اوباما تأکید کرد:
«هدف‌های سفر رییس‌جمهور ایالات متحده به یونان عبارتند از:
● پیشبرد منافع ایالات متحده-ناتو در منطقه، با دخالت بیش‌تر یونان در جنگ‌های مداخله‌گرانه و امپریالیستی، گسترش پایگاه ناتو در سودا و به کار گرفتن بیش‌تر دیگر پایگاه‌های نظامی و مراکز فرماندهی در راستای ارتقای نقشه‌های اروپا-آتلانتیک در چهارچوب رقابت با روسیه بر سر گاز و نفت، خطوط لوله‌ انرژی، کنترل بازارها و مناطق مهم استراتژیک.
● اجرای فوری تصمیمات جنایتکارانه اجلاس ناتو در ورشو.
● مداخله شدید ایالات متحده آمریکا در تحولات مربوط به مسأله قبرس در راستای تحمیل راه‌حل دو دولت فدرال، مشروعیت بخشیدن به پی‌آمدهای تجاوز-اشغال ترکیه، برای این که قبرس بتواند برای پیشبرد نقشه‌های امپریالیستی و باز کردن راه برای استثمار منابع طبیعی، نفت و گاز توسط غول‌های آمریکایی و اروپایی مورد استفاده قرار گیرد.

رییس‌جمهور کنونی ایالات متحده همه این‌ها را ارتقاء می‌دهد، به دولت‌های یونان، دولت سیریزا-آنل تبریک می‌گوید، زیرا آن‌ها کارگران را به فقر محکوم کرده و در پاسخ به نیازهای ناتو سطوح هزینه نظامی را بالا نگه می‌دارند.»

نماینده «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» هم‌چنین به اهداف جنبش مردم اشاره کرد:
● نه به مداخله کشور ما در نقشه‌ها و جنگ‌های امپریالیستی؛
● پایگاه‌های نظامی و مراکز فرماندهی ایالات متحده-ناتو باید برچیده شوند؛
● خروج ناتو از دریای اژه؛
● همبستگی با آوارگان-مهاجرین، تقویت مبارزه علیه نژادپرستی و بیگانه‌هراسی.

وی افزود: «با وجود این‌که امروز شرایط مبارزه دشوار و توازن نیروها منفی است، اما مردم ما در دستان خود نیروی عظیمی دارند و این تا حدی که آن‌ها از آرمان و منافع عادلانه خود شناخت داشته باشند، رهایی‌بخش است. چشم‌انداز انحلال ناتو و اتحادیۀ اروپایی با سروری مردم در خود سرزمین ما باید به یک واقعیت مبدل شود.»

نماینده «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» تصمیم اخیر مقامات ترکیه را برای ممنوع کردن «انجمن صلح ترکیه» محکوم کرد و همبستگی «کمیته یونانی برای تنش‌زدايی بین‌المللی و صلح» را با رفقای ترکیه اعلام کرد و خواهان اين لغو ممنوعیت شد.

لازم به یاد‌آوری است که در هفدهم نوامبر، سالگرد قیام پلی‌تکنیک، تظاهرات ضدامپریالیستی جدید در آتن و دیگر شهرهای یونان برگزار خواهد شد.