سرتیتر

«بازی بزرگ» در خاور میانه

syria_9ipp

«بازی بزرگ» در خاور میانه

پوکر قدرت برسر سوریه، عراق و یمن به مثابۀ بازسازی سیاست استعماری عمل می کند.

کارین لویکه فِلد از نسخۀ 2016.10.27 یونگه ولت

ترجمه: ظفردخت خواجه پور

سابقه وهدف: مستقیم به سوی جبهه

WIRECENTERمربیان ارتش آلمان از کارکرد پیشمرگه های جنگنده که در شهرشمالی عراق اربیل – تعلیم جنگی می‌بینند خود را بسیار راضی نشان می دهند. درست با آغاز حمله به موصل 1044 پیشمرگه سومین دورۀ (آموزشی) تیپ مدرن را به پایان رسانده اند. در سایت اینترنتی وزارت دفاع آلمان می‌شود خواند که آمده است :“ بعد از استراحتی کوتاه پیشمرگه ها می بایست مستقیم به سوی جبهه می رفتند. آنها در خدمت دولت عراق در بغداد نیستند بلکه تحت فرمان دولت خودمختار کرد در شمال عراقند که تنگاتنگ به ایالات متحده آمریکا ومتحدانش و نیز به ترکیه وابسته است. تا به حال 12000 پیشمرگه در شمال عراق توسط «مربیان چندملیتی» ( از آن جمله) 3400 سرباز ارتش آلمان آموزش دیده اند. انتظار می‌رود که در آخر اکتبر دورۀ جدیدی برای1200 نفر دیگر شروع شود. در گزارش مربیان ارتش آلمان آمده است که احتمالاً نکتۀ اصلی آموزش، کار با موشک های ضد تانک «میلان» است. پیشمرگه ها باید تا بحال 500 عدد از موشک ها را دریافت کرده باشند. ولی گفته نشده که که هرموشک «میلان» حامل دو و چهاردهم 2،4 رادیواکتیو توریم 232(  ­Thorium 232) است. پزشکان بین الملل برای پیشگیری جنگ هسته ای IPPNW اعلام خطر می‌کنند که در صورت پرتاب موشک، توریم خارج شده و «رادیواکتیو ریز و نرم و گرد سمی» پخش می‌کند که اگر به بدن انسان وارد شود ممکن است باعث سرطان شود و به کلیت ماده ژنتیکی صدمه زند.

در سوریه ،عراق و یمن جنگ غالب است. ترکیه ،عربستان سعودی و کشورهای عربی خلیج تا دندان مسلح شده‌اند و با حمایت آمریکا ، اسرائیل ، اروپا و ناتو می‌خواهند سنگر بندی ها و استحکامات منطقه ای این سه کشور را در هم شکنند و در آخر آنها را شکست دهند. از طرف دیگر ایران می‌خواهد که نفوذ خود را در منطقه از دست ندهد و از این که قربانی استراتژی جنگی ناتو بشود جلوگیری کند. از این رو ایران خود را بخصوص از نظر نظامی در سوریه وعراق در گیر کرده و از طرف روسیه، چین و کشورهای غیر متعهد حمایت می شود.

همچنین دولت فدرال آلمان در جنگ قدرت بین‌المللی در منطقۀ غنی از مواد خام و مهم از نظر استراتژی از عدم دخالت یک جانبۀ خود دست برداشته است. برلین در کنار ایالات متحدۀ آمریکا جائی در جبهه برای ارتش فدرال اختصاص داده است.

در جنگ شهر شمالی عراق، موصل، فقط هدف چگونگی آینده این شهر نیست بلکه منظور کل عراق است این را فرانسوا اولاند در ملاقات با 13 نفر از وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو از آن جمله آلمان، که او آن‌ها را روز سه شنبه به پاریس دعوت کرده بود، قبل از اینکه برای شرکت در نشست روسای ناتو به بروکسل بروند، توضیح داه است.

اولاند می‌گوید که: نباید موصل فقط به مثابه یک هدف نظامی مورد توجه قرار گیرد بلکه از راه تسلط دوباره به آن باید آینده عرق پی ریزی شود. اگر موفق شویم نه تنها نبرد خونین بلکه جنگ را برده ایم. «ژان مارک آیرو»، وزیر امور خارجه یادآوری می‌کند که ّباید جریان را پیش‌بینی کرده و برای روز بعد نقشه کشید. باید در جنگ به پیروزی رسید تا بعد از آن صلح را بتوان بُرد. به این خاطر ائتلاف بین‌المللی ضد دولت اسلامی(IS) مسئولیت نه تنها موصل بلکه « رقه» درشمال سوریه، که مرکز دولت اسلامی است را دارد.

آشتون کارتر» وزیردفاع ایلات متحده آمریکا «آیرو» را حمایت کرد و خبر داد که حمله به «رقه» در حال حاضربرنامه‌ریزی می شود. این حمله قبل از این که تسلط بر موصل به پایان برسد، آغاز خواهد شد. در حاضر 2000 نفر از نیروهای ویژۀ ایالات متحده در شمال سوریه، در منطقه ای که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) کنترل می‌شود، حضور دارند. نیروهای اخیر وهمچنین گردان زنان (YPJ )آنها به «یگان های مدافع خلق کرد YPG  تعلق دارند. سربازان آمریکائی در آغاز 2016 در قسمت شرقی «الحسکه» و ناحیۀ جنوبی «کوبانی» دو فردوگاه سوری را به تصرف درآورده اند که برای پایگاه های هوائی آمریکا ساخته شدند. در آموزش نیروهای محلی تحت فرماندهی پنتاگون همچنین سربازان آلمانی احتمالاً از نیروهای ویژه (KSK) در شهر «منبج» که نیز در همین منطقه قرار دارد ، شرکت دارند.

خدمت نیرو های ویژه (KSK) در پیوند با خدمات مامورین آلمانی به صورت رسمیبرای مبارزه با دولت اسلامی (IS) به هدف حمایت از درگیری نیروهای فرانسوی، از طرف مجلس فدرال آلمان در 4 دسامبر 2015 با اکثریت آرائ نمایندگان به تصویب رسیده است. قرار است که در دهم نوامبر 2016 مجلس برای یک سال دیگر طولانی کردن خدمت در جنگ را به آراء بگذارد.

«جنز استولتِنبرگ» دبیر کل ناتو در روز سه شنبه در بروکسل تایید کرد که حالا هواپیماهای شناسائی آواکس AWACS-هم به ماموریت از جانب ناتو در سوریه وعراق جاسوسی می کنند. این ماموریت در حال حاضر از 20 اکتبر شروع شده است. اومی گوید که علاوه براین ناتو می‌خواهد حضور خود را در منطقه دریای مدیترانه و دریای سیاه تقویت کند تا موقعیت «همسایگان دیگر» را ثبات بخشد. همچنین اتحاد نظامی می‌خواهد که نبرد با دولت اسلامی را «تحمیل» کند. او گسترش حمایت از دولت عراق را اعلام می کند. بنا براین ناتوبا تمام قوا به خدمت نظامی پیوسته است که ایلات متحده، آلمان، انگلستان و فرانسه با متحدان محلیشان قبلاً شروع کرده اند.

فرانسه وانگلیس قبلاً یک بار در پایان جنگ جهانی اول در تقسیم منطقه شرکت داشته‌اند با «توافق محرمانه سایکس پیکوت در 1916 «حوزۀ منافع» ملی خود را در «اسلام بارور» قرار داده اند. صد سال بعد 28 کشور به خاطر چیزی می جنگند که بعد از توافق سایکسپیکوت و مداخلات زیاد در امور داخلی، از سوریه وعراق باقی‌مانده است.

توجه: در بیانیه نسخه های قبلی این مقاله مبنی براین که مجلس فدرال خدمت نیروهای ویژه ارتش آلمان SKS را اجازه داده است نادرست بوده در نسخه جدید اصلاح شده است.