تاریخی, سرتیتر

چگونه لفاظی‌های غرب درباره عملیات ضدتروریستی بسته به محل آن، تغییر می‌کند

john_kerry_201622

علی‌رغم مصايب مشابه دو شهر خاورمیانه، دو منطقه پرجمعیت که گرفتار جنگ و تروریسم شده اند، موضع  مقامات غربی درباره کارزار فعال علیه ترور بسته به این‌که چه کسی در پشت عملیات امنیتی باشد، متفاوت است. زمانی‌که مقامات آمریکایی درباره نبرد با «دولت اسلامی» در عراق و نبرد با النصره وابسته به القاعده و متحدین آن در حلب اظهارنظر می‌کنند می‌گویند یکی عملیات ضدتروریستی معقول است در حالی‌که آزاد‌سازی شهر دیگر باید فوراً متوقف شود.

منبع: روسیه امروز
تارنگاشت عدالت

حلب و موصل: چگونه لفاظی‌های غرب درباره عملیات ضدتروریستی بسته به محل آن، تغییر می‌کند

علی‌رغم مصايب مشابه دو شهر خاورمیانه، دو منطقه پرجمعیت که گرفتار جنگ و تروریسم شده اند، موضع مقامات غربی درباره کارزار فعال علیه ترور بسته به این‌که چه کسی در پشت عملیات امنیتی باشد، متفاوت است.

ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده اخیراً حمله به شهر موصل در عراق را که ۱,۵ میلیون نفر جمعیت دارد، آغاز کرد، در عین‌حال روسیه به ارتش سوریه در نبرد علیه تروریست‌ها در حلب که ۲ میلیون نفر جمعیت دارد، کمک کرده است.

اما زمانی‌که مقامات آمریکایی درباره نبرد با «دولت اسلامی» در عراق و نبرد با النصره وابسته به القاعده و متحدین آن در حلب اظهارنظر می‌کنند، می‌گویند یکی عملیات ضدتروریستی معقول است در حالی‌که آزاد‌سازی شهر دیگر باید فوراً متوقف شود.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده اخیراً درباره حلب گفت: «چیزی که لازم است انجام شود ترک مخاصمه و توقف بمباران است.»

جاش ارنست همتای کربی در کاخ سفید درباره وضعیت در عراق گفت: «این ایده که ما، و به نحوی نیروهای امنیتی عراق، باید به دلیل نگرانی‌های آن‌ها درباره وضعیت انسان‌دوستانه در موصل این عملیات را به عقب بیاندازیم، بی‌معنی است.»

halab_mosel

غیرنظامیان در جنوب موصل در القیاره (سمت چپ)، و غیرنظامیان در منطقه منبیج در استان حلب (سمت راست)

به گفته کربی غیرنظامیان «باید بتوانند» از طريق دالان‌های انسان‌دوستانه حلب را ترک کنند، اما آوارگان عراقی تلفات جانبی «ناگزیر» به حساب می‌آیند. مارک تونر از وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «موضوع این نیست که آیا ما فکر می‌کنیم باید خارج شوند یا نه، اما در عملیاتی در این مقیاس آوارگی ناگزیر است.»

دن گلازبروک، مفسر سیاسی و روزنامه‌نگار به «روسیه امروز» گفت: «این ادعا که غرب می‌تواند یک نوع جنگ پاکیزه بدون تلفات غیرنظامی را پیش ببرد و این تنها روس‌ها و سوری‌ها هستند که به غیرنطامیان آسیب می‌رسانند، یک تخلیل کامل است. غرب همیشه سعی می‌کند جنگ‌های خود را پاکیزه نشان دهد، و طوری تبلیغ می‌کند که گویا در جنگ‌های آن فقط آدم‌های بد و سریازان و جنگجویان کشته می‌شود، و این یک تخیل است. رسانه‌های غربی ترجیح می‌دهند به جای تمرکز بر صحنه‌های دهشتناک در پی حملات هوایی ایالات متحده و بریتانیا در عراق بر صحنه‌های دهشتنتاک در پی ضربات هوایی روسیه و سوریه تمرکز نمایند.»

——————————–
ويديوی گزارش:

https://www.youtube.com/watch?v=nBqA7bbVe9M