سرتیتر

باید توپ را بزمین دشمن افکند

jeremy-corbyn_891

مصاحبه با «رونی دراپر» دبیرکل اتحادیه صنایع غذائی، نانوایان و شاخه های نزدیک به آن BFAWU . انتخاب مجدد کوربین در هرصورت کمک بزرگی به خودآگاهی میلیون‌ها نفر از کارگران  و همه کسانی که در فقر بسر می‌برند است. اتحادیه ما پشتیبان بزرگ رئیس حزب است.  ولی بیش از ان ما مشوق او در اجرای سیاست صادقانه‌اش هستیم که هدفش بهبود شرایط زندگی میلیون‌ها نفر از مردم است.

 

منبع: دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

 
پس از غلبه بر کودتای نافرجام علیه رئیس حزب جرمی کوربین باید حزب کار علیه توریز به مبارزه برخیزد.  مصاحبه با «رونی دراپر» دبیرکل اتحادیه صنایع غذائی، نانوایان و شاخه های نزدیک به آن BFAWU .

سندیکای شما انتخاب مجدد جرمی کوربین به ریاست حزب کار را چگونه تعبیر می‌کند؟

انتخاب مجدد کوربین در هرصورت کمک بزرگی به خودآگاهی میلیون‌ها نفر از کارگران  و همه کسانی که در فقر بسر می‌برند است. اتحادیه ما پشتیبان بزرگ رئیس حزب است.  ولی بیش از ان ما مشوق او در اجرای سیاست صادقانه‌اش هستیم که هدفش بهبود شرایط زندگی میلیون‌ها نفر از مردم است.

شما یکی از هزاران فردی بودید که کمی قبل از رای‌گیری بخاطر انتقاد از نمایندگان مجلس که به جناح راست حزب کار تعلق دارند  عضویتشان در حزب ملغاء شد. چه باید کرد که در آینده این‌گونه اخراج‌های توده‌ای مجدداً صورت نگیرد؟

ما نیازمند تغییراتی در آئین‌نامه حزبی هستیم تا این گونه «پاکسازی‌ها» مجدداً رخ ندهد. ما نباید به دبیرکل حزب کار و یا دستگاه اداری و یا برخی از اعضاء حزب اجازه دهیم که تعیین کنند، چه کسی باید اخراج شود. حزب، تاوقتی که لحن انتقادها توهین‌آمیز نباشد و یا تهدید فیزیکی صورت نگیرد ، باید بتواند گفتمان سخت و تلخ را تحمل کند. نباید به گروه‌ها در فراکسیون مجلس اجازه شورش و به گروگان گرفتن رئیس‌حزب و یا عضویت افراد را داد.

اکنون حزب کار چگونه باید متحول شود؟

حزب باید با وحدت کامل از کوربین پشتیبانی کند و مبارزه را علیه جناح محافظه‌کار مجلس متوجه کند. اگر نمایندگان  رئیس حزب را نمی‌پسندند و حاضر به تحمل او نیستند شاید بهتر باشد که از  سمت خود استعفا دهند و راه را برای افراد علاقمند بازکنند.

آیا می‌توان از طریق انتخابات جدید منظم و ملزم کننده نمایندگان حزب کار  در حوضه‌های انتخاباتی و حوزه‌های محلی به این هدف نزدیک شد؟

قوانین ضدسندیکائی که توسط توریزوضع شد و  دولت‌های متعدد حزب کار نیز تغییری در آن‌ها بوجود نیاورد، رهبران سندیکاها را موظف می‌کند تا هرپنج سال یکبار انتخابات جدید برگزار کنند. چرا در مورد نمایندگان فراکسیونی پارلمان نیز همین امر صادق نباشد!  اگر خوب کار می‌کنند و نظر کسانی که امکان رسیدن آنها به کرسی پارلمانی را فراهم کرده‌اند را می‌پذیرند و از نظر سیاسی نمایندگی می‌کنند، نباید هیچ نگرانی داشته باشند.

هم جرمی کوربین و هم رفیق بسیار نزدیکش «جان مک‌دانل» در کنگره اخیر در لیورپول احتمال انتخابات مجلس عوام را در آینده نزدیک مطرح کردند. ولی برنامه اقتصاد ریاضتی دولت اکنون عمل می‌کند و روی مردم اینجا و امروز اثر می‌گذارد. چگونه کارگران، سندیکاها و حزب کار می‌توانند براین سیاست تاثیرگذارند؟

تصور نمی‌کنم که بزودی و در میان مدت انتخابات جدید صورت گیرد، لذا ما به یکقدرت مشترک  سندیکاها برای مبارزه با سیاست هولناک محافظه‌کارانه نیاز داریم. متاسفانه احتمال این که بتوانیم اتحادیه سندیکائی TUC را برآن داریم که یک اعتصاب عمومی اعلام نماید، خیلی کم است. ولی چرا نباید تک تک سندیکاها و انجمن‌های محلی آنها بیکدیگر بپیوندند و اقدامات مشترکی را در یک روز معین برنامه‌ریزی کنند؟ از این طریق خواهیم توانست صاحب‌کاران بی رحم و دولت از نظر اخلاقی فاسد را زیر فشار قرار دهیم.

یک مسئله بحث‌برانگیز در بین جنبش کارگری برخورد با نتایج رفراندوم  برکسیت است. سندیکای شما کدام اولویت را انتخاب می‌کند؟

شورای متحده سندیکاها TUC باید با حزب کار وارد گفتمان شود تا ائتلافی را جهت دفاع از حقوق کارگران بوجود آورد. برای این‌کار باید حزب انشقاق درونی خود را در این مورد از بین برده و نسبت به خارج تصویر واحدی ارائه کند. این امر به انتخاب‌کنندگان این احساس را الغاء خواهد کرد که حزب کار واقعاً در کنار آنهاست. همین‌طور سندیکاها نیز باید مشترکاً در مقابل سیاست‌های تضییق اجتماعی اتحادیه اروپا  ایستادگی کنند.