اخبار ویژه

بمباران هوائی پیشمرگه های حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و کشته شدن ۲۰۰ پیشمرگه توسط ترکیه

ارتش ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد مواضع حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (PYD) در خاک سوریه را در آخرین ساعات شب گذشته بمباران کرده است. رسانه های ترکیه نیز از کشته شدن دست کم 200 تن در این بمباران خبر داده اند.

 در اطلاعیه ستاد فرماندهی ارتش ترکیه آمده است: جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی ترکیه حوالی ساعت 21 تا 23 شب گذشته 18 هدف متعلق به گروه  حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و یگان های مدافع خلق وابسته به این حزب در منطقه «مرآتم هاش» در شمال سوریه را بمباران کرده اند.
رژیم اردوغان حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و یگان های مدافع خلق وابسته به این حزب را گروههای تروریستی و شاخه ای از حزب کارگران کرد ترکیه ( پ.ک.ک) می شناسد.
حزب اتحاد دمکراتیک حزبی سیاسی در کردستان سوریه است که در سال 2003 توسط چپگرایان کرد در شمال سوریه تاسیس شد. حزب (پ ی د) رابطه نزدیک و ایدئولوژیک با حزب کارگران کردستان دارد و از متحدان نزدیک آمریکا  محسوب میشود..
این عملیات در حالی انجام شد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در آنکارا اعلام کرد، کشورش سیاست امنیتی اشتباه خط دفاعی را کنار گذاشته و راهبرد سطح دفاعی را دنبال خواهد کرد.
او تصریح کرد از این پس ترکیه در خانه خود تهدیدات امنیتی را دفع نکرده و منشا و محل تهدیدات امنیتی و تروریستی علیه ترکیه را از بین خواهد برد.
اردوغان با انتقاد از آمریکا که تاکنون به قول خود در خصوص خارج کردن این گروههای تروریستی از شهر منبج سوریه عمل نکرده است، گفت: این شهر را نیز از عناصر تروریستی پاکسازی خواهند کرد.
عملیات سپر فرات ترکیه در شمال سوریه در منطقه ای به وسعت 98 کیلومتر و عمق 45 کیلومتر در 24 اوت گذشته شروع شده و نزدیک به دو ماه است که بی وقفه ادامه دارد.
ترکیه پیشتر غرب رودخانه فرات را خط قرمز خود اعلام کرده و گفته بود در صورت عبور حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و یگان های وابسته به آن را هدف قرار خواهد داد ولی اکنون می گوید در صورت ادامه تهدید شرق فرات را نیز خط قرمز خود اعلام می کند.
ترکیه می گوید به هیچ وجه اجازه شکل گیری کریدور ترور در طول مرزهای خود با سوریه را نخواهد داد.

«عمان کورتولموش» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا گفت: دولت ترکیه حمله به پایگاه بعشیقه در شمال موصل را به منزله حمله به آنکارا تلقی کرده و مقابله خواهد کرد. او گفت: در صورت لزوم برای حراست از موقعیت پایگاه و نیروهای ترک، از نیروی زمینی نیز استفاده خواهد شد.

به گزارش ایرنا، او در دیدار با شماری از نمایندگان رسانه های ترکیه در آنکارا، این مطلب را در انتقاد از برخی گروههای عراقی مطرح کرده که به گفته او پایگاه بعشیقه را تهدید کرده اند.
او با ادعای اینکه اجازه نخواهند داد یک جنگ مذهبی در منطقه در گیرد، گفت: ترکیه به صراحت اعلام کرده است که در صورت لزوم در میدان عمل خواهد بود..
ترکیه به رغم اعمال فشارهای شدید بغداد در خروج نیروهای این کشور از عراق، مدعی است که حضور نیروهای این کشور در پایگاه بعشیقه در شمال موصل حاصل توافق با بغداد و با هدف مبارزه و کمک به عراق در مبارزه با داعش است.
آنکارا می گوید، هدف مشترک گروههای تروریستی داعش و پ.ک.ک ترکیه است و حق ترکیه است که در حراست از امنیت ملی و رفع تهدید از مرزهای خود، تمهیداتی داشته باشد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته گفت: راهبرد امنیتی اشتباه ترکیه تغییر یافته است و از «خط دفاعی» به «سطح دفاعی» رسیده است. او در تعریف «بعد نظامی» این راهبرد گفت: «ترکیه پیش از اینکه تروریسم به در خانه اش برسد، اقدام خواهد کرد و همانند گذشته در انتظار حملات تروریستی و سپس مقابله با آن نخواهد بود و تروریسم را در نطفه از بین خواهد برد. ما به جای مبارزه با پشه، باتلاق آن را خشک خواهیم کرد. چنانچه اکنون در موصل نیز همین راه را دنبال می کنیم.»
رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه 911 کیلومتر با سوریه و 350 کیلومتر با عراق مرز مشترک دارد، گفت: «ترکیه اجازه نخواهد داد، لباسی را که سایرین از منطقه و فرا منطقه می خواهند دوخته و بر تن ما بکنند، بپوشیم. او در عین حال گفت: این موضع ترکیه نه جنگ طلبی است و نه ارتباطی با نقض حق حاکمیت عراق دارد، بلکه ما مجبور هستیم که ثبات و استقلال و استقبال خود را حفظ کنیم.»
ترکیه مصرانه خواهان مشارکت در عملیات آزاد سازی موصل است تا به گفته رهبران این کشور مانع از قرار گرفتن در مقابل عمل انجام شده ، باشند.
آنچه که به طور غیر رسمی از زبان مقامات ترکیه در رسانه های این کشور منتشر شده، نشان می دهد ترکیه خود را برای سناریوهای مختلف آماده و تدابیری را اتخاذ کرده است که ایجاد منطقه حائل در شمال عراق به عمق 10 کیلومتر، مشارکت ترکیه در عملیات موصل و در قبال آن تخصیص پایگاههای هوایی خود به نیروهای ائتلاف ضد داعش، حراست از بعشیقه و 9 مرکز دیگر در شمال عراق که نیروهای ترکیه در آن هستند و مقابله با تغییر ساختار قومی و مذهبی منطقه در صورت لزوم با استفاده از نیروی نظامی، از جمله این تدابیر است

عملیات بازپس گیری مناطق «بعشیقه» ، «تلسقف» و «نوران» در «سهل نینوا» صبح امروز (پنجشنبه) با مشارکت 30 هزار تن از نیروهای پیشمرگ در کنار دیگر نیروها اعم از ارتش و الحشد الشعبی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، همچنین صبح امروز به صورت همزمان عملیات آزاد سازی ساحل جنوبی القیاره در جنوب نینوا نیز آغاز شد.
حیدر العبادی صبح امروز پنجشنبه با بازدید جبهه های جنگ با داعش در نزدیکی موصل از نزدیک با بخش های نظامی دستگاه مبارزه با تروریسم ، نیروهای واکنش سریع مستقر در نزدیکی شهر موصل دیدار کرد.
العبادی با تاکید بر اینکه عملیات باز پس گیری موصل به خوبی بر اساس نقشه برنامه ریزی شده پیش می رود ، گفت: اولویت حفظ جان شهروندان است.
وی با تاکید بر ضرورت پایبندی نیروها به هشیاری در حین عملیات گفت: همه نشانه ها حاکی است داعش به روش های خونبار در عملیات متوسل خواهد شد.
«گاری فولیسکی» فرمانده زمینی ائتلاف بین المللی گفت: برخی از سرکرده های داعش با آغاز عملیات بازپس گیری موصل از این شهر گریخته اند.
عملیات باز پس گیری موصل از گروه تروریستی داعش از دوشنبه هفته جاری آغاز شد.
موصل دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد و واقع در 400 کیلومتری پایتخت ، در سحرگاه بیستم خردادماه سال 1393 به اشغال گروه تروریستی داعش درآمد. این شهر حدود یک و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و آخرین پایگاه مهم داعش در عراق به شما می رود که با آزادی آن مسیر شکست این گروه تروریستی هموارتر می شود