اخبار ویژه, سرتیتر

فارغ‌التحصیلی ۵۰۰۰‌ پزشک جدید در ونزوئلا

روز شنبه طی مراسمی بریاست رییس‌جمهور نیکولاس مادرور، ۵۰۱۶ پزشک مدارک فارغ‌التحصیلی خود را در پزشکی عمومی دریافت کردند. این گروه بزرگ بخشی از برنامه آموزشی در جهت تسهیل دسترسی گروه‌های کم درآمد به آموزش عالی است. این پزشکان نیز در سراسر کشور در مناطق کم درآمد کار خواهند کرد. رییس‌جمهور ونزوئلا گفت برنامه‌ای که این گروه را آموزش داد در جهت آموزش متخصصان بیش‌تر و تضمین این که همه مردم ونزوئلا به یک پزشک دسترسی داشه باشند گسترش خواهد یافت.

منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

 madouro_8jh.jpg

نیکولاس مادورو در کنار فارغ التحصیلان جدید پزشکی عمومی، کاراکاس، ونزوئلا، ۹ اکتبر ۲۰۱۶‌

پزشکان در راستای تضمین دسترسی همگانی به خدمات پزشکی در مناطق کم درآمد در سراسر کشور کار خواهند کرد.

روز شنبه طی مراسمی بریاست رییس‌جمهور نیکولاس مادرور، ۵۰۱۶ پزشک مدارک فارغ‌التحصیلی خود را در پزشکی عمومی دریافت کردند.

این گروه بزرگ بخشی از برنامه آموزشی در جهت تسهیل دسترسی گروه‌های کم درآمد به آموزش عالی است. این پزشکان نیز در سراسر کشور در مناطق کم درآمد کار خواهند کرد.

مادورو گفت: «شما به هزاران هزار مرد و زن در خانه‌هایشان، بویژه در خانه‌ محرمان به کسانی که هرگز در زندگی یک کلمه، یک رفتار محبت‌آمیر ندیده اند محبت، بهداشت، دانش، گرمای انسانی، کیفیت زنگی خواهید داد.»

رییس‌جمهور ونزوئلا گفت برنامه‌ای که این گروه را آموزش داد در جهت آموزش متخصصان بیش‌تر و تضمین این که همه مردم ونزوئلا به یک پزشک دسترسی داشه باشند گسترش خواهد یافت. او گفت که هدف آموزش ۶۰ هزار پزشک جدید در سال‌های آینده است.

مادورو افزود که دولت او قصد دارد برنامه «مأموریت در محلات» (Barrio Adentro) را که پزشکان را مستقیماً به مناطق محروم می‌برد در سراسر ونزوئلا گسترش دهد.

«مأموریت در محلات» بویژه بر الگوی نظام پزشکی کوبا قرار دارد که به مراقبت پیشگیرانه اولویت می‌دهد.

نظام پزشکی ونزوئلا از چالش‌های بحران اقتصادی درآن کشور که ناشی از سقوط قیمت نفت است مصون نمانده است. گرچه بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبودهایی مواجه‌اند، ونزوئلا هنوز بر روی مراقبت‌های اولیه‌ای که توسط برنامه «مأموریت درمحلات» ارائه می‌شود حساب می‌کند.

مادورو افزود که حداقل ۲۰۰ متخصص پزشکی عمومی روز دوشنبه برای کمک به تلاش‌های انسان‌دوستانه به هائیتی خواهند رفت، توفان ماتیو در هائیتی بیش از ۸۰۰ نفر را کشته است.