بین المللی, سرتیتر

رهبری کارزار «نه» در دست آدمکش پابلو اسکوبار

colombia
کارزار «نه» در سطح کشور تحت رهبری آلوارو اوریبه هدایت شد، پیوندهای اوریبه با گروه‌های شبه‌نظامی ، بویژه در مورد مدئین با خون خائرو ولاسکوئز معروف به «ملوان زبل» در سال‌های اخیر بطور مستند نشان داده شده است. ولاسکوئز رییس آدمکشان اسکوبار بود، او به کشتن بیش از ۳۰۰ نفر و صدور فرمان مرگ بیش از ۳ هزار نفر از جمله روزنامه‌نگار، قاضی و کنشگر اعتراف کرده است. این آدمکش که دو سال پیش پس از ۲۲ سال زندان آزاد شد، اخیراً در سیاست‌های انتخاباتی ملی درگیر شده و در اواخر ژوئن علاقه خود را به نمایندگی «راست افراطی» در سنا اعلام کرد.


منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

کارزار «نه» در سطح کشور تحت رهبری آلوارو اوریبه هدایت شد، پیوندهای اوریبه با گروه‌های شبه‌نظامی ، بویژه در مورد مدئین با خون خائرو ولاسکوئز معروف به «ملوان زبل» در سال‌های اخیر بطور مستند نشان داده شده است.

ولاسکوئز رییس آدمکشان اسکوبار بود، او به کشتن بیش از ۳۰۰ نفر و صدور فرمان مرگ بیش از ۳ هزار نفر از جمله روزنامه‌نگار، قاضی و کنشگر اعتراف کرده است.

این آدمکش که دو سال پیش پس از ۲۲ سال زندان آزاد شد، اخیراً در سیاست‌های انتخاباتی ملی درگیر شده و در اواخر ژوئن علاقه خود را به نمایندگی «راست افراطی» در سنا اعلام کرد.

او در یک مصاحبه گفت خود را با حزب محافظه‌کار اوریبه تعریف می‌کند، اما به علت گذشته جنایتکارانه‌اش احتمالاً در آن حزب پذیرفته نخواهد شد. او به «رادیو دبلیو» گفت: «اگر سناتور اوریبه از من بخواهد به او می‌پیوندم.»

ولاسکوئز که در کانال «یوتیوب» خود بیش از ۱۳۰ هزار هوادار و بیش از ۱۰ میلیون بازدید‌کننده دارد در طول تابستان کارزار مخالفت با مذاکرات صلح بین دولت خوان مانوئل سانتوس رییس‌جمهور کلمبیا و «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» را پیش برد.

اما نفرت او از نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا-ارتش خلق (FARC-EP) به کار او بمثابه رییس آدمکشان اسکوبار برمی‌گردد که طی آن در از میان برداشتن سیستماتیک اعضای «اتحاد میهنی» شرکت کرد، بسیاری از آن‌ها از رزمندگان پیشین نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا-ارتش خلق بودندو با کنارگذاشتن اسلحه روند مسالمت‌آمیز شرکت در انتخابات را برگزیده بودند.

با این وصف، بین سال‌های ۱۹۸۵ و ۲۰۰۲، دو نامزد ریاست جمهوری کشته شدند، ۸ سناتور، ۱۳ قانونگذار، ۱۱ شهردار، ۷۰ عضو شوراهای شهر، و حداقل ۵ هزار عضو  حزب «اتحاد میهنی» به دست گروه‌های شبه‌نظامی، نیروهای امنیتی کلمبیا و قاچاقچیان مواد مخدر از جمله کارتل پابلو اسکوبار به قتل رسیدند.

در دهه ۱۹۸۰، اسکوبار به عروج گروه شبه‌نظامی اصلی کلمبیا، گروه مخوف «دفاع شخصی متحد کلمبیا» بمثابه ابزار نبرد خود با شورشیان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا-ارتش خلق کمک کرد. پیش از آن، فیدل کاستانو یکی از دو بنیانگذاران «دفاع شخصی متحد کلمبیا» و برادرش، از دوستان نزدیک اسکوبار بودند و کار خود را بعنوان دلال کارتل مدئین شروع کردند.

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا-ارتش خلق با قرارداد صلح امسال و به زمین گذاشتن اسلحه مانند اعضای «اتحاد میهنی» در دهه ۱۹۸۰ به پیشواز خطر می‌روند، زیرا گروه‌های شبه‌نظامی اعضای خلع‌سلاح شده FARC-EP را هدف اعلام کرده‌اند و شواهد حاکی از شدت گرفتن خشونت شبه‌نظامی است که رهبران روستایی و کنشگران حقوق بشر را تقریباً با مصونیت کامل هدق قرار می‌دهد.

زمانی‌که پس از رأی ۶۲ درصدی، صداهایی از گذشته، مانند صدای ولاسکوئز مجدداً علیه بگوش می‌رسد، این سایه تاریکی بر آینده روند صلح در کلمبیا می‌افکند.