اخبار ویژه

رئیس شورای حقوق بشر خواستار محدود کردن حق وتو برای رسیدگی به جنایات جنگی سوریه شد، اما اين فرد كيست كه ناگهان خواستارلغو حق وتو براي «حقوق بشر» ميشود؟


تصوير آسوشيتدپرس

بي بي سي فارسي در خبري مينويسد: 

زید رعد حسین، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل با هشدار در مورد وقوع گسترده جنایات جنگی در حلب، خواستار محدود شدن حق وتو اعضای دایم شورای امنیت شده است.

رعد حسین امروز سه‌شنبه ۱۳ مهر (۴ اکتبر) با محکوم کردن کشته شدن یکصد کودک در منطقه تحت کنترل گروه های مخالف حکومت سوریه در شرق حلب، گفت که «در مواجهه با این سیلاب انزجار آور خشونت و نابودی، لازم است اقداماتی در شورای امنیت صورت گیرد.»

وی افزود: «شورای امنیت سازمان ملل باید بدون هیچ وقفه، ضوابطی را تصویب کند تا در موارد حاد وقوع جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی، بتوان این موارد را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داد بی آنکه استفاده از حق وتو مانع از چنین اقدامی شود.»

وی گفته است که محدودیت کردن حق وتو در اینگونه موارد به شورای امنیت امکان خواهد داد که پرونده جنایات جنگی در سوریه را برای پیگرد عاملان این جنایات، به دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه ارجاع دهد.

رسیدگی به جنایات جنگی در صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی است اما دادستانی دادگاه تنها در مواردی می‌تواند راسا عاملان را تحت پیگرد قرار دهد که اتهام مربوط به کشورهایی باشد که معاهده تشکیل این دادگاه را امضاء کرده‌اند.. در مورد سایر کشورهای، پیگرد عاملات چنین جرایمی مستلزم آن است که شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه، پرونده آنان را به دادگاه ارجاع دهد. از آنجا که پنج کشور عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه) از حق وتوی قطعنامه‌های آن برخوردار هستند، مخالفت هر یک از این کشورها می‌تواند مانع از رسیدگی در دادگاه کیفری بین‌المللی شود.

روسیه تصریح کرده است که هرگونه مصوبه شورای امنیت برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی را وتو خواهد کرد.

اما اين عاشق سينه چك حقوق بشر كيست؟ از كجا آمده است ؟ بي بي سي فارسي نيازي نمي بيند براي خوانندگانش توضيحي دهد

اما نگاهي كوتاه به گذشته اين فرد كه بالاترين مقام حقوق بشري جهان را اشغال كرده است بي ضرر نيست:

به نقل از خبرگزاری فرانسه، با اعلام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، شاهزاده «زید بن رعد» به عنوان کمیسر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد معرفی شد.

زيد بن رعد سفیر سابق اردن در سازمان ملل متحد است و جایگزین «ناوی بیلای» کمیسر قبلی حقوق بشر سازمان ملل متحد می شود.او از اعضاي خانواده پادشاهي اردن هاشمي و از تحصيلكرده هاي آكادمي هاي فكري امريكا است، داري روابط گسترده با سازمانهاي «كمك رساني» وابسته به سيا و دولت امريكا و از لابيگران عربستان سعودي در امريكا محسوب ميشود.

پدر «زید بن رعد»، پسر عموی ملک حسین پدر «عبدالله دوم» پادشاه فعلی اردن است.

«زید بن رعد» دو مرتبه به عنوان سفیر اردن در سازمان ملل متحد و یک مرتبه به عنوان سفیر کشورش در آمریکا منصوب شده بود.  

خب بي دليل نيست كه ناگهان ياد حق وتو  و نقض حقوق بشر بيفتند، راستي عربستان، اردن، مصر، امارات، قطر، بحرين، يمن و … بهشت حقوق بشر اند، براستي كه اروپا و درياي مديترانه شاه بيت حقوق بشري است، الحق كه قصابي سياهان و لاتينو ها در امريكا، و قتل عام كردها در تركيه زير پا نهادن حقوق بشر نبوده اند، مسلح كردن تروريستهاي آدمخوار اسلامي و اشغال كشورافغانستان، عراق، ليبي و يمن هم كه به بشر مربوط نيست، فلسطيني ها، يمني ها، بحريني هاو ساكنان شرق اكرائين هم داخل آدم نيستند، بايد چهار چشمي مواظب النصره و جيش الاسلام بود كه مبادا حقوقشان نقض شود!

۱ دیدگاه

  1. قبل از هر خط و ربطی کشتن مردم بی گناه در هر کجای دنیا باشد و توسط هر شخص و گرو و دولتی انجام گیرد، ضد انسانی، و جنایت به حساب می آید. مجموعه ای از کشورهای دنیا سالهای سال است که توسط هواپیماهای بمب افکن و غیره اشان میلیونها انسان را به خاک و خون کشیده اند، بخصوص آمریکا و ناتو، روسیه و ایران، ترکیه، عربستان سعودی و هم پیمانانش همه و همه چندین سال است که دارند وحشیانه مردم را در سوریه، عراق، یمن، لیبی، ترکیه و افغانستان قتل و عام می کنند ولی یکی از این دولت ها نامی از جنایات جنگی به میان نیاورده است، چرا؟ زیرا تا کنون آنها در کشتن مردم سڤیل توافقات زیر به زیری با هم داشته اند. اما اکنون با گسترش جنگ و به انجام نرسیدن مذاکرات میان روسیه و آمریکا، مسئله یک باره عوض می شود و آمریکا و همپیمانان اروپای اش از جنایات جنگی توسط روسیه سخن می رانند. باشه، اگر اینها اینقدر انسان دوست هستند مگر آمریکا صدها مرتبه مردم را در افغانستان، سوریه، لیبی و عراق بمباران نکرده و هزاران انسان را نکشته، پس چرا اینها یک مرتبه هم از جنایات جنگی آمریکا سخن به میان نیاوردند؟ مگر ترکیه دو پیش ١٠٠ زن ، کودک و مرد را در یک زیر زمینی یک خانه در کردستان ترکیه نسوزاند، پس کجا بودند این انسان دوست ها؟ مگر همین ترکیه با نام داعش به کوبانی حمله نکرد و ٢٥٠ انسان شریف و سڤیل را قتل و عام نکرد، پس کجا بودند این انسان دوستان دروغین؟ در اول گفتم که کشتن انسانها تحت هر نام و نشانی جنایات است و جنایات روسیه، ایران و دولت فاشیست سوریه هم بی تردید نه تنها قابل دفاع نیست بلکه باید آنرا شدیدا محکوم کرد. ولی همین کار را آمریکا و دولت های اروپایی به نام ناتو در یوگسلاوی، عراق، سوریه، لیبی، افغانستان و خیلی جاهای دیگر کرده اند، اما چرا اینها جنایات جنگی به حساب نیامد باید از دولت های بنام «بشر دوست» اروپا پرسید.

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.