رسانه ها

نويسنده چپگراي اردني در امان ترور شد

منابع امنیتی اردن از ترور یک روزنامه نگار و فعال سیاسی كمونيست این کشور در امان، پایتخت این کشور خبر دادند.

به گزارش  شبکه اسکای نیوز عربی، ناهض حتر، روزنامه نگار و فعال سیاسی اردنی دو هفته بعد از آزادی از زندان با قرار وثیقه مالی در پی انتشار کاریکاتوری که اهانت به «ذات الهی» قلمداد شده بود، امروز در مقابل دادگستری امان هدف سه گلوله از سوی فردی مهاجم قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

شاهدان عینی نیز به خبرگزاری فرانسه گفتند: فرد مسلح ناشناسی به سوی حتر در برابر کاخ دادگستری در منطقه عبدلی در وسط امان شلیک کرد.

او پیشتر نیز هدف ترور قرار گرفت اما تا کنون جان سالم به در برده بود.

پلیس می‌گوید توانسته فرد مهاجم را دستگیر کند اما هنوز از انگیزه ضارب اطلاعی در دست نیست.

حتر از روزنامه نگاران طرفدار دولت سوریه محسوب می‌شود و مخالفان زیادی در اردن داشت.

مقامات اردن هشتم سپتامبر حتر را یک ماه بعد از بازداشتن به قید وثیقه آزاد کردند. حتر ۱۳ اوت گذشته در پی انتشار کاریکاتوری در صفحه فیس‌بوک که اهانت به ذات الهی قلمداد شده بود، بازداشت شد.

دادستان کل امان اتهامات این نویسنده چپ‌گرا را «اهانت به عقاید دینی» و «برانگیختن اختلافات مذهبی» اعلام کرده بود و انتشار اخبار در این پرونده را ممنوع کرده بود، این در حالی است که حتر در آن زمان این اتهامات را رد و خود را بی‌گناه دانست.

مجازات برای هر یک از این دو اتهام به سه سال حبس می‌رسد.

هانی الملقی، نخست وزیر اردن از وزیر کشور خواسته بود حتر را احضار و تدابیر حقوقی علیه او را به دلیل اهانت به ذات الهی اتخاذ کند.

حتر ۵۶ ساله در صفحه شخصی خود کاریکاتوری تحت عنوان «خدای داعشی‌ها» منتشر کرده بود که بحث و جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت.

اما حتر تاکید کرد که این کاریکاتور تروریست‌ها را به تمسخر گرفته و تصور آنها از خداوند و بهشت را نشان می‌دهد و این اهانت به ذات الهی نیست بلکه خداوند از مفهوم الوهیتی که داعشی‌ها ترویج می‌کنند، به دور است.

او قبل از اینکه صفحه شخصی خود را ببندد به کسانی که از دست او عصبانی بودند گفته بود، افراد پاک درک نمی‌کنند که این تمسخر تروریست‌هاست و ذات الهی منزه از تخیلات تروریست‌هاست و آنها یعنی منتقدان از نظر من مورد احترام هستند.

او افزوده بود:‌ داعشی‌ها فکر بیماری دارند. آنها از این تصویر برای تسویه حساب‌های سیاسی استفاده می‌کنند که هیچ ارتباطی به آنچه که آنها ادعا می‌کنند، ندارد.

در این راستا محمد مومنی، وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن امروز جنایت صورت گرفته علیه روزنامه‌نگار برجسته اردنی را محکوم کرد.

محمد مومنی به خبرگزاری بترا گفت: ما به دستگاه قضایی اردن و سیستم‌های عالی امنیتی آن در مواخذه عامل این جنایت و پیگیری مساله اعتماد داریم. کسی که دست به این جنایت زده قصاص عادلانه خواهد شد تا عبرتی برای کسانی باشد که چنین جنایتی را در سر دارند.

وی افزود: در قبال این جنایت مطابق قانون عمل خواهد شد و دولت با مشت آهنین با کسانی که از این جنایت سوء استفاده کنند برخورد خواهد کرد.

السفیر نوشت:

یک روزنامه نگار مشهور لبنانی گفت که «ناهض حتر»، روزنامه نگار اردنی به دلیل مواضع ضد سعودی و ضد وهابی و مخالفتش با سیاست های امریکا برای تجزیه منطقه ترور شده است.

«خلیل حرب» نویسنده و روزنامه نگار روزنامه «السفیر» لبنان روز یکشنبه  گفت: «ناهض در دهه نود همکار ما در روزنامه السفیر بود. من می دانم که او تا چه اندازه مخالف سیاست های امریکا در منطقه و تلاش های این کشور برای تجزیه منطقه بود. ما زمانی که امریکا سرگرم جنگ در یوگسلاوی سابق برای تجزیه آن بود، همکار بودیم.»
حرب افزود: این موضوع به عنوان یک پیش زمینه در ذهن ناهض نقش بسته بود تا اینکه حوادث و مسائل اخیر در جهان عرب و اسلام را به چشم خود دید و ملاحظه کرد که چگونه امریکا با سیاست های خود برای نابودی ملتها و تجزیه منطقه تلاش می کند.
وی «ناهض حتر» را شهید روزنامه نگاری و آزادی بیان و اندیشه توصیف کرد که با تفکر جاری در منطقه و جریان وهابیت که خون و جان مسلمانان و عرب را در سراسر جهان به بازی گرفته، مخالف بود.
حرب خاطرنشان کرد که ناهض و امثال او به دلیل مواضع ضد سعودی و مخالفت با سیاست های امریکا در منطقه، در دنیای امروز ما پیوسته در طول سال های گذشته در معرض حملات تهدید و تکفیر قرار گرفته اند.
این روزنامه نگار لبنانی تأکید کرد که هر کس که با این جریان (مخالفت با وهابیت و سیاست های امریکا در منطقه) همراه باشد، زندگی و جانش پیوسته در خطر است.

وی در ادامه ناهض حتر را قربانی جریان ترویسم سلفی و وهابی دانست.
حرب خاطرنشان کرد: «جرم او تنها مقاله ها و مواضع ضد امریکایی و ضد وهابی بود. جرم او محکوم کردن تمام جنایاتی بود که تروریستها در سوریه و عراق و سایر کشورهای عربی و اسلامی مرتکب شده بودند.»
ناهض حتر، نویسنده و روزنامه نگار اردنی امروز (یکشنبه) مقابل کاخ دادگستری در امان، پایتخت اردن به ضرب گلوله کشته شد.

وی در سل 1998 هم در معرض سوء قصد قرار گرفته بود اما جان به در برد.

حتر علیه سیاست های عربستان و حمایت این کشور از وهابیت و تروریسم، در روزنامه الاخبار لبنانی مقاله می نوشت. او از سپتامبر 2008 در اردن اجازه نوشتن نداشت.