سياسی, سرتیتر

اولویت آمریکا در سوریه

obama_karry

دولت اوباما اکنون یک اولویت دارد و آن جلوگیری از افتادن شرق حلب به دست نیروهای دولت سوریه است. از نظر استراتژیک، اگر گروه‌های تروریستی جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این جنگ تمام شده است. درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد، اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود. آن‌ها می‌توانند خواست خود را به شیوه‌های گوناگون عنوان کنند، اما اصل مطلب همیشه این است که می‌خواهند مانع متلاشی شدن جهادگرایان توسط نیروهای سوریه و روسیه و تغییر نتیجه شوند. نکته اصلی این است که دولت اوباما تغییر رژیم می‌خواهد، که به معنی پیروزی جهادگرایان در سوریه است، و این خرگوشی است که آن‌ها دائماً سعی می‌کنند از کلاه خود بیرون بیاورند.

منبع: روسیه امروز
تارنگاشت عدالت

اولویت آمریکا در سوریه: جلوگیری از افتادن حلب به دست نیروهای هوادار اسد

جیم جتراس یک دیپلومات سابق ایالات متحده به روسیه امروز گفت از نظر استراتژیک اگر تروریست‌های جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این به معنی پایان جنگ است. وی افزود درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود.

دلخوری بین‌المللی بر سر بحران در سوریه در نشست ویژه جاری شورای امنیت علنی شد.

سرگئی لاورف وزیرامور خارجه روسیه گفت او خواهان یک تخقیق همه‌جانبه و بی‌طرفانه درباره حمله مرگبار به کاروان کمک سازمان ملل در نزدیکی حلب است، حمله‌ای که ایالات متحده بدون ارائه هیچ مدرکی تقصیر آن‌را به گردن روسیه انداخت.

کری که به‌نظر می‌رسید از فراخوان سرگئی برای شروع یک گفت‌و‌گوی «بدون قید‌و‌شرط و اولتیماتوم» بین سوری‌های عصبانی است گفت گوش‌دادن به آقای لاروف به او این احساس را داد که او در «کهکشان دیگری» زندگی می‌کند.

روسیه امروز: حمله کری به لاورف در چنین نشستی شخصی و حتا غیردیپلماتیک بود. چرا او چنین کاری کرد؟ آیا شما متعجب شدید؟

جیم جتراس: خیر، زیاد متعجب نشدم. او سعی کرد، و من فکر می‌کنم بشیوه‌ای بسیار شخصی، نظر خود را القاء کند. در این‌جا دو چیز وجود دارد که باید واقعاً در نظر گرفت. یکی خود حادثه زدن این کاروان است. و دیگری این‌که از نقطه ‌نظر استراتژیک این در سوریه چه معنی می‌دهد.

تا جایی که به کاروان مربوط می‌شود، ما قبلاً این نوع چیز را دیده‌ایم، نه فقط در سوریه، بلکه در بوسنی، در کوزوو، لیبی و جاهای دیگر. چیزی اتفاق می‌افتد و در عرض چند دقیقه مقامات غربی می‌گویند« مقصر این است، چنین اتفاق افتاد، و این تقصیرکار است.» و فقط کمی بعد، پس از آن‌که در سراسر جهان همه عناوین خبری درباره مقصر از صفحه اول ناپدید شد، ما درباره اتفاق جزییاتی را می‌شنویم که واقعیت را منعکس می‌کنند. و این جزئیات در جایی در صفحه ۱۹ روز‌نامه‌ چاپ می‌شوند.

چیز دیگر البته این است که در اظهارات کری دو نکته بسیار مهم وجود دارد. یکی، خواست او برای ایجاد یک منطقه «پرواز ممنوع»، به زمین نشاندن همه هواپیماهای روسی و سوری. و او همچنین گفت که فقط داعش و القاعده باید از آتش‌بس مستثنا شوند، که بدین معنی است که گروه‌های تروریستی دیگر-مانند احرار شام و الزنکی (حرکت نورالدین الزنکی)-که در واقع تروریست‌های وهابی جهادگرا می‌باشند اکنون ظاهراً آپوزیسیون معتدل و مشروع بحساب می‌آیند.

روسیه امروز: ایالات متحده خواهان به زمین نشاندن هواپیماهای روسی و سوری است تا شورشیان بتوانند خود را جدا کنند. آیا این منطقی یا فقط فرصت‌طلبانه است؟
جیم جتراس: البته این فرصت‌طلبی است. این روشن است که دولت اوباما اکنون یک اولویت دارد و آن جلوگیری از افتادن شرق حلب به دست نیروهای دولت سوریه است. از نظر استراتژیک، اگر گروه‌های تروریستی جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این جنگ تمام شده است. درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد، اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود. آن‌ها می‌توانند خواست خود را به شیوه‌های گوناگون عنوان کنند، اما اصل مطلب همیشه این است که می‌خواهند مانع متلاشی شدن جهادگرایان توسط نیروهای سوریه و روسیه و تغییر نتیجه شوند.

روسیه امروز: وزیر امورخارجه فرانسه نیز گفت او می‌خواهد سربازان سوری در پادگان‌های خود بمانند. درباره این چه فکر می‌کنید؟

جیم جتراس: خیر، این‌طور نمی‌شود. و اگر آن‌ها فکر می‌کنند می‌توانند در شورای امنیت قطع‌نامه‌ای را به تصویب برسانند آشکار است که روس‌ها آن‌را نخواهند پذیرفت، چینی‌ها آن‌را نخواهند پذیرفت. از نظر تئوریک همه ما اتفاق‌نظر داریم. آقای کری گفت: «همه ما اتفاق نظر داریم که داعش و القاعده دشمن مشرک ما می باشند.» به زمین نشاندن نیروی هوایی سوریه و نیروی هوایی روسیه چگونه داعش و القاعده را شکست نخوهد داد؟ در واقع، آن‌ها از این سیاست‌ها سود خواهند برد.

روسیه امروز: هر دو قرار است روز جمعه مجدداً گفت‌وگو کنند. درباره نتایج این نشست چه فکر می‌کنید؟

جیم جتراس: من تصور می‌کنم آقای لاورف زمانی‌که با آقای کری گفت‌وگو می‌کند می‌داند که علی‌رغم اتفاق نظر آن‌ها در باره نکات و جرئیات بسیار، خواست آن‌ها برای سوریه در دو قطب متقابل قرار دارد. نکته اصلی این است که دولت اوباما تغییر رژیم می‌خواهد، که به معنی پیروزی جهادگرایان در سوریه است، و این خرگوشی است که آن‌ها دائماً سعی می‌کنند از کلاه خود بیرون بیاورند. من نمی‌دانم طرف روسی چرا به گفت‌وگو با آن‌ها طور ادامه می دهد، طوری که گویا آن‌ها اهداف و منافع مشترکی دارند، در حالی‌که در واقع چنین نیست. آن‌ها با ایدئولوگ‌هایی طرف می‌باشند که به آهنگ سعودی‌ها و دیگر حامیان نیروهای تندرو اسلامی می‌رقصند، و این تصور را که می‌شود با آن‌ها به توافق رسید باید کنار گذاشت. هیچ معتدل واقعی وجود ندارد. همه آن‌ها وهابی، تروریست، جهادگرا می‌باشند.