سرتیتر

پاسخ مورالس به جفنگیات نتانیاهو

evo_morales

در روز جهانی صلح، اوو مورالیس رییس‌جمهور بولیوی طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان‌ ملل متحد در روز چهارشنبه سیاست‌های امپریالیستی و جنگ‌افروزانه اسراییل را محکوم کرد. مورالس که قویاً حملات اسراییل به غیرنظامیان فلسطنی را محکوم می‌کرد گفت: «سیاست‌های جنگ‌افروزانه اسراییل یکی از ددمنشانه‌ترین نمونه‌ها در جهان است. ما باید نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها را متوقف کنیم.» وی افزود امپریالیسم و سرمایه‌داری  علل ریشه‌ای موضوعاتی است که بشریت در قرن بیست‌ویکم با آن‌ها مواجهه می‌باشد، و هدف اصلی بشریت باید «ریشه‌کن ساختن» سرمایه‌داری باشد. ما خشونت و تروریسم را محکوم می‌کنیم اما برای برخورد به تروریسم ما باید به ریشه‌های این طاعون برخورد کنیم: ثروت در دست تعداد اندکی متمرکز است: فقر بیش‌تر یعنی نابرابری بیش‌تر، تبعیض بیش‌تر، که به خشونت دامن می‌زند.»

منبع: تله‌سور

تارنگاشت عدالت

اوو مورالس می‌گوید اسراییل یکی از ددمنش‌ترین جنگ‌افروزان جهان است

رهبر بومی دولت توصیه نمود که هدف اصلی بشریت باید «ریشه‌کن ساختن» سرمایه‌داری و امپریالیسم باشد.

در روز جهانی صلح، اوو مورالیس رییس‌جمهور بولیوی طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان‌ ملل متحد در روز چهارشنبه سیاست‌های امپریالیستی و جنگ‌افروزانه اسراییل را محکوم کرد.

مورالس که قویاً حملات اسراییل به غیرنظامیان فلسطنی را محکوم می‌کرد گفت: «سیاست‌های جنگ‌افروزانه اسراییل یکی از ددمنشانه‌ترین نمونه‌ها در جهان است. ما باید نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها را متوقف کنیم.»

در ارتباط با ایالات متحده وی گفت آن کشور باید فوراً محاصره اقتصادی کوبا را متوقف سازد و به کوبا خسارت بپردازد.

وی افزود امپریالیسم و سرمایه‌داری  علل ریشه‌ای موضوعاتی است که بشریت در قرن بیست‌ویکم با آن‌ها مواجهه می‌باشد، و هدف اصلی بشریت باید «ریشه‌کن ساختن» سرمایه‌داری باشد.

وی گفت: «سرمایه‌داری بدترین دشمن زندگی و بشریت و نسل‌های آینده است؛ سرمایه‌داری مام زمین را نابود می‌کند؛ ثروت را در دست تعداد اندکی متمرکز می‌سازد؛ و فقر شدید می‌آفریند.»

وی هشدار داد: «اگر ما بزودی نظام دیگری برای جامعه نسازیم، توسعه پایدار را با مرگ پایدار جایگزین خواهیم ساخت.»

وی گفت: « به علت گرمایش جهانی یا به علت جنگ‌ها و درگیری‌ها، مردم بسیاری در جهان آواره یا بی‌خانمان هستند، و بیش از ۸۰۰ میلیون نفر در جهان از گرسنگی رنج می‌برند. این است چهره سرمایه‌داری.»

«ما خشونت و تروریسم را محکوم می‌کنیم اما برای برخورد به تروریسم ما باید به ریشه‌های این طاعون برخورد کنیم: ثروت در دست تعداد اندکی متمرکز است: فقر بیش‌تر یعنی نابرابری بیش‌تر، تبعیض بیش‌تر، که به خشونت دامن می‌زند.»

رهبر بولیوی اشاره کرد که از زمانی‌که بولیوی پایگاه‌های نظامی ایالات متحده را بست، همانطور که اسناد سازمان ملل برخلاف ادعاهای واشنگتن نشان می‌دهند جنگ علیه قاچاق مواد مخدر بطور چشمگیری بهتر شده است.

وی گفت: «تروریسم و قاچاق مواد مخدر دوقلوهایی هستند که امپراتوری آمریکای شمالی از آن‌ها برای حمله به جهان و کنترل آن استفاده می‌کند، من از این مطمئن هستم.»

وی به نقل از مقامات نظامی گفت: «زمانی‌که آژانس مبارزه با مواد مخدر [ایالات متحده] در بولیوی بود، فقط نیمی از مواد مخدر ضبط شده نابود می‌شد و باقی برای ثروتمند‌شدن بود.»

او همچنین مدیریت لوئیس آلماگرو بمثابه ریاست سازمان دولت‌های آمرکایی را رد کرد و گفت «ما نیازی ندریم که یک مدیر از طرف امپراتوری بر ما حکومت کند» و تأکید نمود که اگر سازمان دولت های آمریکایی به حاکمیت مردم احترام نگذازد وجود آن بی‌فایده خواهد بود.

او حمایت خود را از دولت نیکولاس مادرور در ونزوئلا که توسط آلماگرو هدف گرفته شده اعلام کرد.