سرتیتر

جنگ فراموش‌شدۀ آمریکا در فیلیپین

philipin

رودریگو دوترته رییس‌جمهور فیلیپین روز دوشنبه در نخستین اظهرات خود در مخالفت با حضور سربازان آمریکایی گفت او خواهان خروج نیروهایی آمریکایی از کشورش است و آمریکا را برای شورش‌ها در منطقه مقصر معرفی کرد. دوترته در مخالفت با حضور نظامی آمریکا در منطقه جنوبی میندانائو به کشتار مسلمانان در جریان کارزار آرام‌سازی توسط ایالات متحده در اوايل قرن بیستم اشاره کرد و آن‌را ریشه ناآرامی دیرپای اقلیت مسلمان در جنوب این کشور عمدتاً کاتولیک دانست.رودریگو دوترته رییس‌جمهور فیلیپین روز دوشنبه در نخستین اظهرات خود در مخالفت با حضور سربازان آمریکایی گفت او خواهان خروج نیروهایی آمریکایی از کشورش است و آمریکا را برای شورش‌ها در منطقه مقصر معرفی کرد.

منبع: نیویورک تایمز
۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

رییس‌جمهور فیلیپین خواهان خروج نیروهای آمرکایی از جنوب ناآرام شد

۷ مارس ۱۹۰۶، کشتار مردم فیلیپین به دست سربازان آمریکایی

مانیل، فیلیپین- رودریگو دوترته رییس‌جمهور فیلیپین روز دوشنبه در نخستین اظهرات خود در مخالفت با حضور سربازان آمریکایی گفت او خواهان خروج نیروهایی آمریکایی از کشورش است و آمریکا را برای شورش‌ها در منطقه مقصر معرفی کرد.

با این وصف، واشنگتن گفت درخواست رسمی برای خروج پرسنل نظامی ایالات متحده دریافت نکرده است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت دوترته به ارايه «تفسیرهای رنگین» مشهور است و او را با دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری مقایسه کرد.

دوترته از زمان انتخاب شدن به ریاست جمهوری در ماه ژوئن روابط ناآرامی با ایالات متحده داشته و علناً از سیاست‌های امنیتی آمریکا انتقاد کرده است. او به مثابه نامزد ریاست جمهوری اعلام کرد یک سیاست خارجی را که به آمریکا-متحد قراردادی کشورش-وابسته نباشد، تدوین خواهد کرد.

در سال ۲۰۰۲ ارتش آمریکا سربازانی را برای تعلیم، ارايه مشاوره و تأمین اطلاعات و تسلیحات به سربازان فیلیپینی که با جنگجویان ابوسیاف در جنوب فیلیپین می‌جنگیدند، مستقر ساخت. زمانی‌که در فوریه سال گذشته نیروهای آمریکایی خارج شدند، مقامات آمریکایی گفتند گروه کوچکی از مستشاران نظامی آمریکایی باقی خواهند ماند. جزيیات حضور نظامی کنونی ایالات متحده در جنوب در دسترس نیست.

دوترته به یک جدول زمانی اشاره نکرد و نگفت چگونه می‌خواهد آرزوهای خود را عملی سازد.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه گفت که ایالات متحده از اظهارات دوترته مطلع است، «اما از هیچ تماس رسمی توسط دولت فیلیپین برای عمل به آن اطلاعی ندارد.» او گفت که ایالات متحده به اتحاد دیرپای خود با فیلیپین متعهد است.

پیش از اتحاد، فیلیپین از ۱۹۸۹ تا ۱۹۴۶، به استثنای دوره‌ای که در جنگ جهانی دوم تحت اشغال ژاپن قرار داشت، مستعمره ایالات متحده بود.

دوترته در مخالفت با حضور نظامی آمریکا در منطقه جنوبی میندانائو به کشتار مسلمانان در جریان کارزار آرام‌سازی توسط ایالات متحده در اوايل قرن بیستم اشاره کرد و آن‌را ریشه ناآرامی دیرپای اقلیت مسلمان در جنوب این کشور عمدتاً کاتولیک دانست.

دوترته طی سخنرانی برای مقامات دولتی که تازه منصوب شده اند گفت: «مادام‌که ما با آمریکا هستیم، هرگز در آن منطقه صلح نخواهیم داشت.»

او تصاویری را از فیلیپینی‌های مسلمان، از جمله کودک و زن، نشان داد که در اوايل قرن بیستم به دست نیروهای آمریکایی قتل‌عام شدند و اجساد آن‌ها در بود داجو-یک منطقه کوهستانی در ایالت سولو- به درون یک گودال ریخته شد. آمریکایی‌ها در گرد گور جمعی ایستادند.

او گفت «نیروهای ویژه باید بروند. آن‌ها باید از میندانائو بروند. سفید‌پوست‌های زیادی در آنجا هستند، آن‌ها باید بروند» و افزود او سمت سیاست خارجی را تغییر می‌دهد: «من خواهان درگیری با آمریکا نیستم، اما آن‌ها باید بروند.»

ارنست سخنگوی کاخ سفید برعکس این گفت: «مردم فیلیپین علاقۀ زيادی به ایالات متحده دارند.» او گفت ارتش آمریکا به درخواست رهبران فیلیپین سال‌ها در آن کشور حضور داشته، و زمانی‌که توفان دریایی رخ داد ایالات متحده کمک انسان‌دوستانه ارايه نمود و به امنیت دریایی کمک کرد…

دوترته در اواخر روز دوشنبه در یک سخنرانی دیگر برای نخستین‌بار گفت که او حساب‌شده و طبق اصول در دیدار رهبران جنوب شرق آسیا در اجلاس لائوس حضور نیافت. سخنگوی او در آن زمان گفت که دوترته به علت سردرد در نشست شرکت نکرد.

دوترته در سخنرانی گفت نیروهای استعمارگر آمریکایی بیش از یک قرن پیش مسلمانان زیادی را در جنوب کشور کشتند «زیرا آن‌ها امپریالیست بودند، شما می‌خواستید کشور ما را مستعمره کنید و به این دلیل که شما در آرام‌سازی مردم مورو مشکل داشتید.»

دوترته در حالی‌که از سیاست‌های ایالات متحده انتقاد می‌کند گام‌های برای ترمیم روابط با چین برداشته است، فیلیپین تحت رؤسای جمهور پیش از دوترته با چین بر سر دریای جنوب چین اختلاف داشت.

*****

منبع: عکس‌های تاریخی نادر

در ۷ مارس ۱۹۰۶، سربازان آمریکایی تحت فرماندهی ژنرال لئونارد وود بیش از ۱۰۰۰ مسلمان فیلیپین، معروف به مورو را که به بود داجو-یک دهانه آتشفشان در جزیره جولو در جنوب فیلیپین- پناهنده شده بودند، قتل‌عام کردند.

http://rarehistoricalphotos.com/moro-insurgents-1906/