اخبار ویژه, سرتیتر

تاریخ صبرا و شتیلا فراموش نخواهد کرد

felestin_1395

امروز (جمعه) مصادف است با سی‌وچهارمین سالروز کشتار صبرا و شتیلا؛ جنایت وحشیانه‌ای که در 16 سپتامبر 1982 در اردوگاه صبرا و شتیلا در لبنان به وقوع پیوست.

جنایت تروریستهای صهیونیست حاکم بر اسرائیل علیه پناهجویان فلسطینی اردوگاه صبرا و شتیلا 3 روز  پی در پی ادامه داشت و طی آن شمار زیادی زن و مرد و کودک بی گناه که بیشتر آنها فلسطینی بودند به قتل رسیدند. در میان قربانیان این جنایت لبنانی‌های زیادی هم وجود داشتند. شمار شهدای این کشتار وحشیانه تا 3500 نفر از مجموع 20 هزار نفر ساکن اردوگاه برآورد شده است.

جنایت صبرا و شتیلا اینگونه آغاز شد که ارتش اسرائیل به فرماندهی آریل شارون، وزیر جنگ آن زمان این کشور در زمان جنگ‌های داخلی لبنان اردوگاه صبرا و شتیلا را به محاصره درآورده و به نیروهای مزدور (لبنانی) خود در لبنان که از آنها به عنوان شبه‌نظامیان فالانژ لبنانی یاد می‌شد اجازه داد تا این جنایت وحشیانه را انجام دهند. ماموریت ارتش محاصره اردوگاه و روشن کردن آن در شب با منور بود.

در روز نخست جنایت ارتش اسرائیل و «ارتش لبنان جنوبی» اردوگاه را به محاصره درآورده و صدها نیروی مسلح به بهانه جست و جوی 1500 مبارز فلسطینی که در اصل خارج از اردوگاه و در جبهه‌های جنگ بودند، وارد اردوگاه شدند. در اردوگاه جز زن و مرد و کودک و افراد سالخورده کس دیگری نبود و نیروهای مزدور اسرائیل در طول سه روز دست به قتل و کشتار آنان زدند و بیشتر اجساد در خیابان‌ها و روی زمین افتاده بود که بعدها بولدوزرهای ارتش اسرائيل وارد اردوگاه شده و شروع به تخریب خانه‌ها و نابودی اردوگاه کردند تا هیچ رد و اثری از این جنایت وحشیانه باقی نماند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، داسرائیل در پاسخ به 3 ماه مقاومت و مبارزه دلاورانه سازمانهای چپ و کمونیست فلسطینی تحت محاصره این جنایت ناجوانمردانه را مرتکب شد. به رغم ضمانت‌های طرف های بین المللی در رابطه با تامین امنیت اردوگاه به شرط خروج مبارزان چپ فلسطینی، این طرف‌ها به تعهدات خود پایبند نبودند و اردوگاه را به حال خود رها کردند تا در نهایت صهیونیست ها و مزدوران لبنانی آنها ساکنان اردوگاه را به خاک و خون کشیدند.

هدف اصلی این جنایت ایجاد رعب و وحشت میان فلسطینیان و واداشتن آنان به ترک لبنان و برانگیختن فتنه و درگیری داخلی بین لبانی ها و فلسطینیان بود. اسرائیل می‌خواست ضربه نهایی را به فلسطینیان لبنان بزند و اینگونه به آنان القا کند که رهبرانشان لبنان را ترک کرده و آنها را تنها گذاشته‌اند.

جنایت صبرا و شتیلا اولین و آخرین جنایت دولت اسرائیل علیه ملت فلسطین نبوده و نخواهد بود. قبل از این جنایت فلسطینیان شاهد کشتارهای دیر یاسین و طنطوره و پس از آن نیز جنایت اردوگاه جنین بودند و بعدها جنایت‌های اشغالگران در غزه و دیگر مناطق فلسطینی نشین بارها و بارها تکرار شد.