اخبار ویژه

سیاست کاربردی فدراسیون روسیه درآسیا

putin_786
 
منبع: راشیا تودی
۵ سپتامبر ۲۰۱۶
 تارنگاشت عدالت
مصاحبه پوتین در مورد سیاست کاربردی فدراسیون روسیه در رابطه با آسیا
سردبیر شرکت رسانه‌ای آمریکايی بلومبرگ، «جان میکلتویت» در آستانه ملاقات ريیس‌جمهور فدراسیون روسیه با نخست‌وزیر ژاپن «شینزو آبه» در ولادیوستک مصاحبه زیر را به عمل آورد. گرانیگاه این مصاحبه روابط بین روسیه و چین بود.

س: جناب آقای ريیس‌جمهور از این که به بلومبرگ اجازه مصاحبه دادید متشکرم. ما اکنون در ولادیوستک هستیم، تقریباً در نزدیکی مرز چین. این دومین همایش اقتصادی در شرق است. نیات شما در چارچوب این همایش چیست؟
پ: این جلسه وسیله‌ایست برای جلب توجه شرکا و سرمایه‌گذاران به شرق. (…) شرق دور برای ما دارای ارزش و اهمیت ویژه‌ای است. رشد و توسعه این منطقه دارای اولویت فوق‌العاده است. در سال‌های اخیر، یعنی در اصل در ده‌ها سال اخیر، ما در این منطقه با مشکلات عظیم و مختلفی روبهرو بوده ایم. ما تاکنون به این منطقه خیلی کم توجه کرده بودیم، در حالی که برعکس این منطقه مستحق عنایت بیش‌تری است، زیرا منابع و پتانسیل عظیمی برای رشد و توسعه آینده روسیه در این منطقه متمرکز شده است. این مسأله تنها به رشد و توسعه روسیه مربوط نمی‌شود، بلکه در اصل برای تمامی منطقه آسیايی- پاسیفیکی مهم است، زیرا مملو از منابع طبیعی و کانی است.

س: شما در سال ۲۰۱۳ گفتید که مایلید رابطه کالايی روسیه با چین تا سال ۲۰۱۵ تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۰ تا سقف ۲۰۰ میلیارد دلار رشد کند. در سال گذشته برخلاف پیش‌بینی شما حتا کاهش یافت و به ۷۰ میلیارد دلار رسید. علت آن چه بود؟ (…) تصور می‌کنید که تا سال ۲۰۲۰ به مرز ۲۰۰ میلیارد خواهید رسید؟
پ: بله، تصور می‌کنم که عملی است. (…) هدف ما در مرحله اول این بود که مناسبات کالايی خود را به مرز ۱۰۰ میلیارد دلار برسانیم و تقریباً نیز توانستیم به این هدف برسیم چون حجم مبادله به ۹۰ میلیارد دلار رسید. (…) در ضمن ما علل پس‌رفت مبادلات را نیز می‌شناسیم و آن کاهش قیمت کالاهای صادراتی سنتی ما و همین‌طور تفاوت نرخ بین ارزها بود و این‌ها فاکتورهای عینی بود …

س: آیا تحریم‌ها به نحوی روی این روند تاثیر گذارد؟
پ: تحریم‌ها هیچ رابطه‌ای با روابط ما با چین ندارد و ما در روابط دوجانبه خود چه در عرصه کیفی و چه در عرصه کمی به سطح بسیار اعلايی رسیده ایم. ما از «شراکت همه‌جانبه با کیفیت استراتژیکی» سخن می‌گويیم. تحریم‌ها هیچ رابطه‌ای با آن ندارد. علت کاهش سطح تبادل کالا همان‌طور که قبلاً اشاره شد، فاکتورهای عینی است که در رابطه با قیمت مواد سوختی و همین‌طور تفاوت نرخ ارزها قرار دارد. حجم فیزیکی کالاها کاهش نیافته، بلکه حتا بیش‌تر رشد کرده است.

آن‌چه که به روابط تجارتی ما با چین مربوط می‌شود باید اشاره کرد که این روابط روزبه‌روز متلون‌تر می‌گردد …

س: دو سال پیش، هنگامی که قیمت نفت کم‌تر از ۸۰ دلار شد، گفتید اگر این واقعه رخ دهد استخراج نفت مختل خواهد شد. امروز قیمت نفت کماکان زیر ۵۰ دلار است ولی استخراج نفت بی‌وقفه ادامه دارد. آیا اکنون موضع خود را تغییر خواهید داد؟
پ: اگر گفته باشم که تولید نفت متوقف خواهد شد، در آن صورت اشتباه کردم. (…) ولی منظورم این بود که اگر سقوط قیمت نفت از سطح مشخصی تجاوز کند، دیگر منابع جدیدی کشف و یا مورد بهره‌برداری قرار نخواهد گرفت. و امروز درست همین وضعیت حاکم است. تعجب‌آور است که شرکت‌های گازی و به ویژه نفتی ما به سرمایه‌گذاری‌های خود ادامه می‌دهند. …

س: شما در همایش سران G20 با سلمان، ولیعهد عربستان سعودی مذاکره خواهید کرد. اگر عربستان سعودی خواستار محدود کردن تولید نفت باشد، آیا شما از این نیات پشتیبانی خواهید کرد؟
پ: البته تا آنجا که می‌دانم آقای سلمان نایب ولیعهد است. ولی به هر حال او دولتمرد بسیار فعالی است و ما رابطه بسیار خوبی با وی برقرار کرده ایم. (…) من او را شریک قابل اعتمادی می‌دانم که می‌توان با او به تفاهم رسید و در ضمن مطمئن بود که قول و قرارهايی که با او گذارده می‌شود، عملی خواهد شد.

ما نبودیم که از محدود کردن حجم تولید نفت صرف‌نظر کردیم. این شرکای عربستانی ما بودند که در لحظه آخر نظر خود را تغییر دادند و قبل از تصمیم‌گیری در این مورد، خود را کنار کشیدند. موضع ما در این رابطه تغییری نمی‌کند (…).

س: یعنی شما محدود کردن حجم تولید را مورد پشتیبانی قرار می‌دهید و به ایران اجازه خواهید داد موضع خود را با این وضعیت تطبیق دهد؟
پ: بله.

س: در پس حمله سایبری به رایانه حزب دمکرات گویا افرادی قرار داشته اند که از طرف روسیه مورد پشتیبانی قرار گرفته بودند. آیا این مسأله صحت دارد؟
پ: من اطلاعی ندارم. آیا می‌دانید تعداد هکرها چقدر است؟ آن‌ها آن‌چنان با ظرافت و دقیق عمل می‌کنند که می‌توانند حتا در محل مشخص و زمان مشخص هیچ جای پايی از خود باقی نگذارند. دقیق‌تر بگويیم در آن‌صورت اثر آن‌ها نخواهد بود، بلکه آن‌ها قادرند فعالیت‌های خود را زیر فعالیت هکرهای دیگر در کشورهای دیگر مخفی نمایند. مبدأ اصلی یک حمله هکری را، اگر اصلاً ممکن باشد، به سختی می‌توان مشخص کرد. ما حداقل در سطح دولتی دست به چنین اقداماتی نمی‌زنیم.

آیا اصلاً مهم است که چه کسی این اطلاعات را از ستاد انتخاباتی خانم کلینتون دزدیده؟ آن‌چه که مهم است محتوای چیزهايی است که به بیرون نشر پیدا کرده و در اختیار  انظار عمومی قرار گرفته است. بحث و گفت‌وگو باید بیش‌تر متوجه این امر باشد. مجاز نیست که انظار عمومی را از وجود یک معضل منحرف کنیم، به این صورت که مسايل جنبی و ثانویه را مطرح نمايیم.

س: اکنون وقت آن رسیده که با صراحت اذعان کنیم که ایالات متحده آمریکا کوشش می‌کند تا روسیه را هک کند و همین‌طور بالعکس. چین کوشش می‌کند هم ایالات متحده آمریکا و هم روسیه را هک کند. آیا کلیه اعضای G20 کوشش خواهند کرد تا قواعدی ایجاد کنند تا سیاست‌های خارجی خود را به نحوی نظم و ترتیب ببخشند؟ در هرحال باید اذعان داشت که این است که هست و واقعیات جدید همین است؟
پ: تصور می‌کنم که گروه G20 نباید دخالت کند. برای این کار فرمات‌های دیگری وجود دارد. گروه G20  در اصل  به عنوان یک پلاتفرم تعاملی برای مسايل اقتصاد جهانی تشکیل شد (…). برای این کار که شما اشاره کردید، به حد وفور پلاتفرم‌ها و همايش‌های دیگر و بهتری وجود دارد: از جمله سازمان ملل متحد و یا شورای امنیت سازمان ملل.