اخبار ویژه

مخالفت دستگاه قضائي امريكا با معالجه موميا ابوجمال

دولت آمریکا با درخواست اعزام یک زندان سياسي، فعال برجسته چپ وحقوق سیاهپوستان به بیمارستان که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد مخالفت کرد.

«مومیا ابوجمال»، فعال برجسته چپ و حقوق سیاه‌پوستان در آمریکا كه عضو سابق «حزب پلنگ‌های سیاه» است  هم‌‌اکنون در زندان انفرادی زندان فدرال پنسیلوانیا به سر می‌برد و به بیماری هپاتیتC مبتلا است. در پی اقدامات گروه وکلای «مومیا ابوجمال» به دادگاه فدرال برای انتقال وی به بیمارستان و مداوای بیماری‌اش، قاضی فدرال درخواست وکلای «مومیا ابوجمال» برای مداوا و مصرف دارو را که می‌تواند هپاتیتC را درمان کند رد کرده است.

«مومیا ابوجمال» در شرایط بحرانی قرار گرفته و به‌گفته یکی از مقامات زندان او به‌اندازه کافی بیمار نیست که واجد شرایط اعزام به بیمارستان باشد. هزینه‌های دولت برای یک دوره 12 هفته‌ای 55000 دلار است.

وکلای «مومیا ابوجمال» معتقدند اجتناب مقامات دادگستری آمریکا از مداوای «مومیا ابوجمال» برای مرض هپاتیت نقض آشکار قانون هشتم منشور آزادی است که در قانون اساسی آمریکا تصریح شده است. متأسفانه این تصمیم قاضی فدرال برای مومیا در واقع، خبر خیلی بدی برای بیش از 6000 زندانی زندان پنسیلوانیا است که از بیماری هپاتیتC رنج می‌برند. این خود یکی از جلوه‌های عدالت در آمریکا است که ادعا دارد مهد آزادی و دموکراسی است و به قله‌ای رسیده که دموکراسی را صادر کند.

«مومیا ابوجمال» از قدیمی‌ترین زندانیان سیاسی آمریکا محسوب می‌شود. وی سال 1982 در یک پرونده ساختگی، به اعدام و سال 2011 طی بررسی مجدد پرونده‌اش به حبس ابد محکوم شد، بدون آنکه بدیهی‌ترین اسناد بی‌گناهی وی حتی در عالی‌ترین رده‌های نظام قضایی آمریکا مورد توجه قرار بگیرد. ابوجمال حدود 36 سال است که در زندان به سر می‌برد و مقامات زندان تلاش می‌کنند تا او را به‌روش‌های مختلف از پا دربیاورند. وی که به‌خاطر گزارش‌های صریح و فعالیت‌های حقوق بشری‌اش به «صدای بی‌صداها» مشهور شده، خشم مقامات دولتی و پلیس نژادپرست آمریکا را برانگیخته و اکنون تاوان عدالت‌خواهی خود را پس می‌دهد.