تاریخی, سرتیتر

فارک و دولت به ۵۲ سال جنگ پایان دادند

farc.jpg

پس از اعلام توافق‌نامه آتش‌بس در ژوئن گذشته، طرف‌های روند مذاکرات صلح کلمبیا به توافق نهایی رسیدند. توافق‌نامه در روز چهارشنبه در هاوانا، کوبا اعلام شد. با توافق‌نامه، فارک یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های چریکی سوسیالیست در آمریکای لاتین مبارزه مسلحانه را کنار می‌گذارد و ادغام در نظام سیاسی قانونی را آغاز می‌کند. ایوان مارکز مذاکره کننده ارشد فارک گفت: «ما در زیباترین نبرد… نبرد صلح برای کلمبیا پیروز شدیم. نبرد با اسلحه پایان می‌یابد و نبرد ایده‌ها آغاز می‌شود.»

تارنگاشت عدالت

منبع: خبرگزای بین‌المللی کمونیستی
۲۷ اوت ۲۰۱۶

پس از بیش از نیم قرن جنگ، چریک‌های فارک و دولت کلمبیا توافق‌نامه صلح امضاء کردند.

پس از اعلام توافق‌نامه آتش‌بس در ژوئن گذشته، طرف‌های روند مذاکرات صلح کلمبیا به توافق نهایی رسیدند. توافق‌نامه در روز چهارشنبه در هاوانا، کوبا اعلام شد. دولت کلمبیا گفت که توافق‌نامه طی یک همه‌پرسی در ۲ اکتبر به رأی‌گیری گذاشته خواهد شد و طی آن رأی‌دهندگان می‌توانند توافق‌نامه را بپذیرند یا رد کنند. «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» (فارک) نیز در دهمین کنگره خود توافق‌نامه را تأیید خواهد کرد.
با توافق‌نامه، فارک یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های چریکی سوسیالیست در آمریکای لاتین مبارزه مسلحانه را کنار می‌گذارد و ادغام در نظام سیاسی قانونی را آغاز می‌کند. ایوان مارکز مذاکره کننده ارشد فارک گفت: «ما در زیباترین نبرد… نبرد صلح برای کلمبیا پیروز شدیم. نبرد با اسلحه پایان می‌یابد و نبرد ایده‌ها آغاز می‌شود.»

روز چهارشنبه، باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده به سانتوس رییس‌جمهور کلمبیا تلفن زد تا «توافق‌نامه را تبریک بگوید.» ایالات متحده میلیاردها دلار به جنگ علیه فارک کمک کرد و گرو‌های شبه‌نظامی وابسته به «سیا» در جنگی که دهه‌ها طول کشید، و مسؤول جنایات بی‌شمار علیه بشریت بود، شرکت داشتند.

طبق توافق‌نامه دولت کلمبیا به انجام اصلاحات ارضی که هدف آن عمدتاً حمایت از اقتصاد زمینداران کوچک در بخش‌های روستایی کشور است، متعهد شده است. دولت هم‌چنین یک کمیسیون حقیقت‌یاب تشکیل خواهد داد که به آن‌هایی که مسؤولیت خود را در جنایات جنگی بپذیرند مجازات‌های گزینه اعطاء خواهد کرد. از سوی دیگر، فارک اسلحه‌های خود را به یک گروه سازمان ملل تحویل خواهد داد.

«ارتش آزادی بخش ملی» (ای‌ال‌ان)، دومین گروه بزرگ چریکی در کشور به فعالیت‌های مسلحانه در کشور ادامه خواهد داد. طبق تخمین‌ها، گروه ۲۰۰۰ نیروی مسلح دارد و هنوز مذاکرات رسمی را با دولت شروع نکرده است.