اخبار ویژه

خنثی شدن تلاش برای کودتا در ونزوئلا

maduro_venezuella

دولت مردمی و سوسیالیست ونزوئلا اعلام کرد، یک توطئه کودتا را در حالی خنثی کرده که مخالفان قصد داشتند تا بعد از بزرگترین راهپیمایی اعتراضی علیه دولت در خیابان‌های کاراکاس به اعمال فشارها ادامه دهند و آنها به به دنبال برگزاری رفراندوم برای برکناری رییس جمهوری هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از برگزاری راهپیمایی‌های گسترده موافقان و مخالفان دولت در کاراکاس که روز پنجشنبه برگزار شد و صدها هزار تن از دو طرف در آن شرکت کردند، ائتلاف اپوزیسیون قصد دارد تا در هفتم سپتامبر نیز راهپیمایی علیه نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا برگزار کند.

اما به دلیل امتناع اداره انتخابات ونزوئلا در تایید روند برگزاری رفراندوم مادورو نیز اعلام کرد که چنین روندی در ۲۰۱۶ برگزار نمی‌شود و بعید هم به نظر می‌رسد که اپوزیسیون نیز بتواند کاری از پیش ببرد.

یکی از ناظران انتخاباتی ونزوئلا پس از برگزاری راهپیمایی روز پنجشنبه معترضان گفت: این روزی بود که آنها در آن شرکت کردند تا اعتراض خود را بابت سیاست‌های مادورو بیان کنند. این راهپیمایی صلح آمیز و گسترده بود. اما این راهپیمایی سوالی را مطرح می‌کند و آن درباره مراحل و اقدامات بعدی است.

درحالیکه ائتلاف اتحادیه دموکراتیک (اپوزیسیو دست راست و نئولیبرال هوادار آمریکا)مدت زمانی را برای انجام اقدامات بعدی خود در نظر گرفته است، دولت کاراکاس دیپلمات‌های خارجی را روز جمعه فراخواند تا به آنها نشان دهد که چگونه فعالان دستگیر شده به همراه تسلیحات ضبط شده می‌خواستند با اجبار سلاح دست به سرنگونی دولت مادورو بزنند.

نستور رورول، وزیر کشور ونزوئلا گفت: ما از این کودتای خنثی شده بسیار متاسفیم.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز در جمع دیپلمات‌های خارجی گفت:‌ روز گذشته ما از وقوع یک قتل عام جلوگیری کردیم.

مادورو همانند هوگو چاوز، رییس جمهور فقید ونزوئلا مکررا توطئه‌های کودتا و ترور علیه خودش را محکوم می‌کند و آنها را از جانب دشمنان خود می‌داند.